BERLIN – UNTER DEN LINDEN, WYSPA MUZEÓW I KATEDRA BERLIŃSKA

BERLIN – UNTER DEN LINDEN, WYSPA MUZEÓW I KATEDRA BERLIŃSKA

 

Podbijania Berlina ciąg dalszy. Przed nami arcyciekawe, choć lipne okolice. Niewtajemniczonym wyjaśnię, że chodzi oczywiście o rejon słynnych Alei pod Lipami, czyli Unter den Linden. Ta reprezentacyjna ulica biegnie od mostu Schlossbrücke (w pobliżu katedry berlińskiej) do Bramy Brandenburskiej na Pariser Platz. Za czasów cesarstwa była główną arterią miasta i wiodła z Zamku Berlińskiego (właśnie rozpoczęto jego odbudowę!) na tereny łowieckie w dzisiejszym parku Tiergarten – jak widzicie od początku była tłumnie przemierzana, niegdyś przez arystokrację dziś przez turystów 😉 Nazwa alei nawiązuje do czterech rzędów lip (pierwotnie sześciu), które zasadzono w połowie XVII wieku na polecenie Fryderyka Wilhelma. W całej okolicy przewrotnie nie ma „lipy”, bo wokół odnajdziecie wiele monumentalnych i wyrazistych budowli. I w sensie dosłownym nie ma lipy, bo środkiem traktu zawładnęły „dewastatory” budowlane – co mogły rozkopały, resztę zasłaniają wszędobylskie ogrodzenia, siatki i dźwigi. No cóż, w każdym razie tu i ówdzie jakieś gałęzie z zielonymi listkami dały się zauważyć, więc jak najbardziej wierzę w istnienie słynnych lip.

Katedra berlińska i Kula Szpiegula (wieża telewizyjna) z Mostu Zamkowego

Katedra berlińska i Kula Szpiegula (wieża telewizyjna) z Mostu Zamkowego

Schlossbrücke, w tle Zeughaus

Schlossbrücke, w tle Zeughaus

Schlossbrücke i dźwigi ;)

Schlossbrücke i dźwigi 😉

Unter den Linder zdobi pomnik nie kogo innego jak Fryderyka Wilhelma, twórcy pruskiej potęgi i jednocześnie „lipnego” pomysłodawcy. Natomiast wzrok przyciągają wielkie gmaszyska, oraz rozliczne restauracje, kawiarenki, sklepy i dźwigi. 😉 Pokażę Wam najsłynniejsze miejscówki, resztę ogarniecie wzrokiem, jeśli sami odwiedzicie Berlin. No ale zacznijmy tam, gdzie zakończyliśmy pierwszy etap zwiedzania – z Nowej Synagogi ulicą Monbijouststrasse dostaliśmy się na Wyspę Muzeów.

Pomnik Fryderyka Wilhelma

Pomnik Fryderyka Wilhelma

Tuż przy Museumsinsel umościła się egzotyczna kawiarenka, idealna dla turystów wymęczonych tysiącami eksponatów :) Uwaga! Odpoczynek jak monitorowany przez Kulę Szpiegulę ;)

Tuż przy Museumsinsel umościła się egzotyczna kawiarenka, idealna dla turystów wymęczonych tysiącami  muzealnych eksponatów 🙂 Uwaga! Odpoczynek jest monitorowany przez Kulę Szpiegulę 😉

WYSPA MUZEÓW (MUSEUMINSEL)

Prawdziwy przybytek kultury wysokiej znajduje się na wyspie leżącej na rzece Sprewie. To jeden z najbogatszych kompleksów muzealnych świata, wpisany na listę UNESCO, na który składają się:

 • Muzeum im. Bodego (Bodemuseum) – mieści kolekcję rzeźby europejskiej, zbiory numizmatyczne oraz sztukę Bizancjum
 • Muzeum Pergamońskie (Pergamonmuseum) – prezentuje zbiory sztuki starożytnej i Bliskiego Wschodu
 • Stare Muzeum (Alte Museum) – wystawia zbiory sztuki greckiej, rzymskiej i etruskiej
 • Nowe Muzeum (Neues Museum) – przedstawia sztukę egipską oraz epok prehistorycznych
 • Stara Galeria Narodowa (Alte Nationalgalerie) – słynie z bogatej kolekcji malarstwa i rzeźby z XIX wieku.
Muzeum Bodego

Wkraczamy na Wyspę Muzeów i od razu nadziewamy się na neobarokowy budynek Bodemuseum.

Bodemuseum

Muzeum Bodego

Muzeum Pergamońskie (Pergamonmuseum)

Muzeum Pergamońskie (Pergamonmuseum)

Muzeum Pergamońskie (Pergamonmuseum)

Pergamonmuseum

Muzeum Pergamońskie

Stare Muzeum t pierwsze publiczne muzeum na terenie Prus. Budynek z 1830 roku zaprojektował Schinkel.

Stare Muzeum t pierwsze publiczne muzeum na terenie Prus. Budynek z 1830 roku zaprojektował Schinkel.

Tym razem Wyspę Muzeów zwiedziliśmy co jedynie z zewnątrz. Niegdyś byłam w Muzeum Pergamońskim i znakomicie pamiętam wspaniały Ołtarz Zeusa oraz… przytłaczającą ilość eksponatów… W takim jednym muzeum można lekko spędzić jeden dzień, a co dopiero cały kompleks ogarnąć… Jeszcze przed wyjazdem do Berlina postanowiłam nie spędzać czasu w muzeach i galeriach, a pobiegać sobie po mieście, zwłaszcza, że nie opłaca się bulić wstępu do jednego obiektu. Znacznie lepiej wykupić bilet łączony, a mając taki bilet…no cóż, wtedy za dużo Berlina byśmy nie zobaczyli. Do Berlina jeszcze wrócimy, więc coś sobie na celownik obierzemy.

Ciekawskich odsyłam na stronę Staatliche Museen zu Berlin, gdzie znajdziecie godziny otwarcia oraz ceny biletów do poszczególnych muzeów. Jednocześnie podpowiem, że najbardziej opłaca się wykupić 3-dniową kartę Museum Pass Berlin za 24 euro, upoważniającą do wejścia do ok. 50 muzeów i galerii, w tym do Wyspy Muzeów.

KATEDRA BERLIŃSKA (BERLINER DOM)

Co tu dużo gadać, nie idzie jej przegapić. Powstała na przełomie XIX i XX wieku za panowania Wilhelma II, który miał pociąg do pompatycznych i patetycznych gmachów. To widać! Katedra jest najważniejszą świątynią protestancką w Niemczech i warto zobaczyć jej bogato zdobione wnętrza, przespacerować się wokół kopuły czy zajrzeć do krypty Hohenzollernów. Niestety jakiś czas temu wprowadzono opłatę i to sporą, bo aż 7 euro. Pieniądze ze wstępów mają być przeznaczone na renowację i utrzymanie katedry, ale jednak… Może teraz się narażę co niektórym, ale osobiście wściekam się, jeśli kościoły ustanawiają odpłatność za możliwość wejścia do środka… Katedra otwarta jest od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00 – 20.00, w niedziele 12.00 – 20.00. Po sezonie (od października do marca) zamykana jest godzinę wcześniej. Więcej informacji na tej stronce.

Berliner Dom

Berliner Dom

berlin26

Katedra Berlińska

Katedra Berlińska

berlin28

berlin27

berlin39

berlin150

Berliner Dom by night robi jeszcze większe wrażenie!

Berliner Dom by night robi jeszcze większe wrażenie!

Wejście do katedry sporo kosztuje, ale jeszcze więcej euro można stracić w kawiarni pod murami świątyni... Ja znalazłam wolny stolik dopiero po jej zamknięciu :)

Wejście do katedry sporo kosztuje, ale jeszcze więcej euro można stracić w kawiarni pod murami świątyni… Ja znalazłam wolny stolik dopiero po jej zamknięciu 🙂

STARY ARSENAŁ (ZEUGHAUS)

Wkraczając na Unter del Linden nadziejecie się na jeden z ważniejszych barokowych obiektów Berlina. Budynek zaprojektowany przez Neheringa jako magazyn artylerii dziś mieści Niemieckie Muzeum Historyczne. Jest ono czynne w godzinach 10.00 – 18.00, wstęp kosztuje 8 euro, więcej info na stronie. A pod murami Arsenału – jakie zdziwienie – kolejna knajpa 😀 Jak lubicie takie klimaty i widoczki na monumenty Berlina to weźcie ze sobą duuuuuużo euro.

Zeughaus

Zeughaus

Stary Arsenał

Stary Arsenał

NOWA WARTOWNIA (NEUE WACHE)

Obok Zeughaus (pod numerem 4) stoi Nowa Wartownia, zbudowana na początku XIX wieku według projektu K. F. Schinkla. Budowla powstała jako pomnik pamięci poległych w walkach z Napoleonem, a teraz honoruje wszystkie ofiary wojny i tyranii.

Neue Wache

Nowa Wartowania

Neue Wache nieco później :)

Neue Wache nieco później 🙂

UNIWERSYTET HUMBOLDTA (HUMBOLDT UNIWERSITÄT)

Kolejne gmaszysko (Unter den Linden 6) to najstarszy berliński uniwersytet, założony w 1809 roku. Mieści się on w dawnym pałacu księcia von Preussena, zbudowanym w połowie XVII wieku. Ciekawostką jest, że z uniwersytetem związało się aż 29 noblistów. Tuż pod uczelnią można całkiem tanio zakupić używane książki, nic dziwnego, że studenci potem tak dobrze radzą sobie z nauką. 

Uniwersytet Humboldta

Uniwersytet Humboldta

berlin137

W kolejnej części artykułu zerkniemy na nieparzystą stronę Unter den Linden i udamy się pod najsłynniejszą budowlę Berlina, stay tuned.

 

***

Inne posty o Berlinie:

BERLIN – INFORMACJE PRAKTYCZNE MUR BERLIŃSKI ALEXANDERPLATZ I OKOLICE BEBELPLATZ, GENDARMENPMARKT I BRAMA BRANDENBURSKA BERLIN ZACHODNI

 

 

***

Tu też jest fajnie:

Facebook Instagram

 

 

 

6 komentarzy

 1. Zdjęcie z okładki jest super! Reszta też niczego sobie.

 2. Na Museuminsel nigdy nie byliśmy, chociaż zazwyczaj ciągam Kondiego po wszelkich lokalnych muzeach i wystawach 😛
  Vielleicht beim nächsten Mal…

 3. najlepsiejszy i najładniejszy budynek na Unter den Linden – nasza ambasada 😀

 4. Fajnie opisana wycieczka, fajnie się czytało. Zdjęcie też bardzo dobre, więc i dobrze się oglądało. 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.