Książka dla wszystkich, którzy góry kochają, oraz dla tych, którzy w górach bywają. Pierwsze polskie kompendium wiedzy o górach i ludziach gór, zarówno tych rdzennych, jak i przybyszów zdobywających szczyty, napisane przez miłośnika i wybitnego znawcę gór.
Czytelnik zostaje wchłonięty przez opowieść o heroicznych zmaganiach człowieka podczas zdobywania najwyższych gór świata, często za cenę cierpienia, a nawet życia. Znajdziemy tu opis najwyższych pasm górskich z uwzględnieniem historii regionu i antropologii mieszkańców, chorób związanych z dużymi wysokościami, dokumentację zachowań ludzkich w ekstremalnych warunkach i praktyczne wskazówki.
Medyczna perspektywa autora, lekarza trudnych górskich ekspedycji, daje czytelnikowi niepowtarzalną szansę poznania fizjologicznych aspektów zmian, jakich doświadcza w górach ludzki organizm, co przekłada się zarówno na kondycję fizyczną, jak i na szczególne uwrażliwienie na magię gór i mistyczne doznania.
Tyle oficjalna notka na temat obszernej publikacji Zdzisława Jana Ryna „Góry – Medycyna – Antropologia”.
Zdzisław Jan Ryn – profesor psychiatrii, założyciel Polskiego Towarzystwa Medycyny i Ratownictwa Górskiego, lekarz wypraw wysokogórskich, autor ponad 200 publikacji o medycynie i antropologii ludzi gór, członek honorowy tak wielu klubów i towarzystw naukowych, że strach wymieniać. Jednym słowem – miłośnik i prawdziwy znawca gór, zafascynowany tymi, którzy z górami związali swoje życie. Z tej pasji zrodziła się obszerna lektura, w zasadzie pierwsze polskie kompendium wiedzy o górach i ludziach gór – tych rdzennych oraz przybyszów z nizin opętanych „górskim szaleństwem”.
Książki naukowe – a taką jest „Góry – Medycyna – Antropologia” – trudno napisać w ciekawy i zrozumiały sposób, a jednak ta pozycja jest przystępna, ba, porywająca, nawet dla osób spoza „branży”. Pozycja liczy ponad 800 stron i skłamałabym prawiąc, że każdą jedną pochłonęłam z rumieńcami na twarzy. Nie. Średnio interesuje mnie ceramika medyczna w Ameryce Łacińskiej tudzież antropologia Indian andyjskich. Na szczęście nikt nie zmusza do czytania całości, więc można skupić się na tym, co najbardziej intrygujące. A tego jest mnóstwo! Spójrzcie na tytuły kilku przykładowych podrozdziałów:
- Doznania na górskim szczycie
- Osobowość alpinistów i motywacja wspinaczki górskiej
- Sytuacje graniczne a uzależnienie emocjonalne
- Samotność na szczycie
- Człowiek, seks i góry
- Choroba górska (odmiany, objawy, leczenie, profilaktyka)
- Etyka w alpinizmie
- Aspekty prawne oraz psychologiczne i etyczne w ratownictwie górskim
- Śmierć w górach (przypadki paradoksalne, reakcje na śmierć, górskie cmentarze, samobójstwa w górach).
Żadna inna książka w tak wyczerpujący sposób nie opisze, co dzieje się z człowiekiem w górach, jak one wpływają na fizjonomię jego organizmu, na umysł i osobowość. Z faktami sąsiadują przykłady z wypraw wzięte – intrygujące opisy realnych górskich sytuacji stanowią tło bądź przyczynek naukowej rozprawki. Prosty język, fachowość oraz pasja autora czynią z tej książki łatwo przyswajalną, interesującą mieszankę.
Zdzisław Jan Ryn „Góry – Medycyna – Antropologia”
Wyd. Medycyna Praktyczna
Ocena: 4 (w skali od 1 do 5)
o jezu, 800 stron mnie przeraziło….:-P Ale tytuły podrozdziałów faktycznie ciekawe 😉
Dobra lektura, polecam.