Chyba każdy wie, że pogoda w górach potrafi być zaskakująca jak w kalejdoskopie. O pogodzie na Podhalu mówi się nawet: dziesięć miesięcy zimy, reszta samo lato. Jednak nadal sporo turystów nie jest przygotowanych na zmienne warunki.
Najczęściej zaskakuje deszcz, który sprawia, że szlaki stają się śliskie i niebezpieczne. Często pojawia się mgła, która ogranicza widoczność, więc turyści (zwłaszcza nie znający topografii) mają trudności orientacyjne. Dodatkowo podczas deszczu temperatura spada nawet o kilka stopni, a silny wiatr potęguje odczucie zimna. Latem zdarzają się też gradobicia oraz burze. Burze występują najczęściej w godzinach południowych i popołudniowych (dlatego najlepiej wychodzić w góry rano). Na szlakach często też zalega śnieg. Jeszcze w czerwcu, a czasem nawet na początku lipca w wyższych partiach gór (z reguły po zacienionej stronie północnej) można napotkać płaty śniegu. Te śniegi z reguły leżą w żlebach, a jeśli leżą na szlakach to są przetarte. Świeży śnieg może spaść już na początku września. I jest to śnieg niebezpieczny, bo przy dużych wahaniach temperatur i przymrozkach tworzy się na szlaku warstewka lodu, która jest zbyt śliska na zwykłe buty i zbyt cienka na sprzęt zimowy. Lepiej zrezygnować z wędrówek w wyższych partiach gór niż spaść z oblodzonego szlaku.
Zdarzyło mi się już nie raz, mieć w ciągu jednego dnia kilka atrakcji: rano mgła, potem słońce, po południu silny wiatr, który przywiał deszczowe chmury, ulewa taka, że nic nie widać, do tego gradobicie. Temperatura obniża się wtedy drastycznie, a wysoko w górach może spaść śnieg! Dlatego tak ważne jest, by mieć kurtkę lub pelerynę przeciwdeszczową, ciepły polar, o dobrych butach nie wspominam… Wczesna wiosna i jesień wymaga dodatkowego ekwipunku: czapka, rękawiczki, wiatroszczelne spodnie, ciepła bielizna. Latem należy pamiętać o kremach z filtrem i okryciu głowy. Nie zawsze w górach czuć jak słońce praży, a potem się cierpi…
Tutaj znajdziecie filmik, zrealizowany przez ratowników górskich, zawierający informacje jak zachować się podczas burzy.
***
O warunkach w Tatrach dowiecie się na stronie:
- TOPR-u – działa także system monitoringu, gdzie aktualny stan pogody możemy podejrzeć na obrazie z kilku kamer zainstalowanych przy schroniskach;
- HZS – słowacki odpowiednik TOPR-u;
- Aktualne warunki w górach – prężnie działąjący ptofil na FB, gdzie turyści na bieżąco raporują, to co dzieje się na górskich.
***
Pamiętajcie o zabraniu komórek i wpisaniu telefonów alarmowych do służb ratunkowych:
TOPR – 601 100 300 HZS – 18 300
***
Kilka przydatnych linków pogodowych:
„Pamiętajcie, że na wycieczkę zabiera się: odwagę, buty stare, jaja na twardo, przytomność umysłu, świecę łojową, dobry humor, posłuszeństwo dla przewodzącego; w ogóle trzeba mieć więcej rozumu, niż się go ma w dzień powszedni.”
Stanisław Witkiewicz, Na Przełęczy
Jeśli był pomocny to zostaw po sobie ślad w postaci lajka, komentarza lub zwyczajnie udostępnij posta. Górskie pozdro,
Madzia / Wieczna Tułaczka
***
Koniecznie zajrzyj na:
Z racji moich innych zainteresowań (astro) polecę jeszcze strony z pogodą na żywo http://pl.sat24.com/pl oraz prognozy numeryczne sprawdzone na własnej skórze w Bieszczadach, Pieninach i Tatrach: http://mapy.meteo.pl/ i http://www.meteo.pl/
Korzystając z tych stron można określić pogodę na następny dzień z prawdopodobieństwem 99%.