Na przylądek Skinari (Schinari), leżący na północno-zachodnim krańcu wyspy, nie trudno się dostać. Do tego miejsca prowadzi jedna z głównych dróg oraz kilka drogowskazów. Pod nazwą Skinari kryje się tawerna usadowiona na klifie, latarnia morska i pobliskie Błękitne Groty (Blue Caves). Tawerna jest fajnym miejscem, z klimatyczną grecką atmosferą, a uwagę zwracają 2 wiatraki. Super pamiątką będzie zdjęcie pod biało-błękitnym wiatrakiem.
Tawerna skrywa również genialną niespodziankę. Tuż przy knajpie znajduje się zejście po schodach na dół. Jest ono dość strome i mało osób decyduje się na zejście (a raczej powrotne podejście). To duży błąd, bo na dole czeka nas kapitalne miejsce do pływania i snoorkowania wśród skałek. Do szmaragdowo-niebieskiej wody wchodzimy z pomocą drabinki. Po prawej stronie mamy widoki na pierwsze z Błękitnych Grot (wystarczy kawałek podpłynąć).
Błękitne Groty to malowniczy kompleks nisz wypłukanych w skałach, skalnych okienek i łuków tworzących mostki. Większe groty mają nawet swoje nazwy: Hirospilia, Papa czy Krimnos. Woda w tym rejonie ma fantastyczny niebieski kolor – stąd nazwa. Błękitne Groty zwiedza się podczas rejsu stateczkiem – bardzo często w połączeniu z Zatoką Wraku (szczegóły tutaj). Ja polecam inną opcję – wykupienie rejsu małym stateczkiem do samych Grot z Przylądka Skinari. Mamy wtedy możliwość przebywać w tym miejscu troszkę dłużej, a warto.
Podczas rejsu dużym statkiem tylko przepływamy w pobliżu Błękitnych Grot. A cała frajda polega na tym, że mniejszą jednostką (rejs do samych Błękitnych Grot lub rejs do Grot i Zatoki Wraku) podpływamy bardzo blisko – do większych grot wpływamy i przepływami pod skałami, które tworzą bramy. Dostajemy też kilka minut wolnego czasu na popływanie przy Grotach.

Niebieska gwiazdka to przybliżone położenie latarni Korithi oraz miejsce rozpoczęcia rejsów do grot.
Czerwona gwazdka to tawerna z młynami i fantastyczną zatoczką.

Z tego miejsca ruszają stateczki na rejsy do grot, trochę wyżej jest też punkt sprzedaży biletów (na fotce nie widać)
Szukasz informacji o Zante? Sprawdź te posty:
ZAKYNTHOS – INFORMACJE PRAKTYCZNE ZAKYNTHOS – REJSY ZAKYNTHOS – HISTORIA ZACHODNIE WYBRZEŻE PÓŁWYSEP KERI ZATOKA WRAKU WSCHODNIE WYBRZEŻE PÓŁWYSEP VASSILIKOS ZATOKA LAGANAS
Pozdrawiam,
Madzia / Wieczna Tułaczka
***
Tu też jest fajnie:
Podobne klimaty są na klimacie w Portugalii. Super opis.