GRANIĄ Z KASPROWEGO WIERCHU NA ŚWINICKĄ PRZEŁĘCZ  – opis szlaku, drogi dojściowe oraz propozycje wycieczek

GRANIĄ Z KASPROWEGO WIERCHU NA ŚWINICKĄ PRZEŁĘCZ – opis szlaku, drogi dojściowe oraz propozycje wycieczek

Na Kasprowy Wierch prędzej czy później dotrze każdy, kto przybywa do Zakopanego. Część wydostanie się tu na na własnych nogach, reszta skorzysta z kolejki, by w ekspresowym tempie osiągnąć wysokogórski taras widokowy. No ale co dalej?

Ano można iść w prawo, by poprzez szlak graniowy przez Suche Czuby udać się na Czerwone Wierchy lub na Giewont – o tym pisałam w ostatnich artykułach. Można także ruszyć w lewo, wtedy otwiera się przed nami perspektywa spaceru przez Beskid pod ścianę Świnicy lub zejścia na niezrównaną Halę Gąsienicową. O tym będzie teraz. 

Czerwony szlak z Kasprowego Wierchu na Świnicką Przełęcz wytyczony został na Głównej Grani Tatr, gdzie przebiega także granica polsko-słowacka. Odcinek ten ma charakter spacerowy, pozbawiony jest trudności i w zasadzie może być pokonany w tę i z powrotem przez osoby wysiadające z kolejki, a jednocześnie nie mające jeszcze zbytniego tatrzańskiego doświadczenia. I faktycznie, duża część kolejkowiczów wysypuje się z górnej stacji na szeroki chodnik, sprowadzający na siodło Suchej Przełęczy, a stamtąd już tylko rzut laczkiem na dwutysięczny Beskid ze znakomitą panoramą.

Kuszą też ścieżki prowadzące ku błyszczącym w dole Gąsienicowym Stawom, ale czy początkujący turysta tatrzański da im radę? Jak te wszystkie opcje połączyć w sensowną wycieczkę?

.

______________

Poniższy wpis zawiera opis szlaku graniowego od Kasprowego Wierchu po Świnicką Przełęcz, omówienie szlaków dojściowych na grań oraz propozycje wycieczek w tym rejonie.

OPIS SZLAKU Z KASPROWEGO NA BESKID, LILIOWE I ŚWINICKĄ PRZEŁĘCZ

Szlak z Kasprowego Wierchu

Omawiany szlak graniowy z dalszej perspektywy – z okolic Gliczarowa

Szlak z Kasprowego Wierchu na Świnicką Przełęcz

Fragment grani od Kasprowego po Świnicką Przełęcz.
Opracowanie na podstawie screenu z Google Maps.

Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Kasprowym Wierchu

Obserwatorium Meteorologiczne na Kasprowym Wierchu

.

SZLAKI WYPROWADZAJĄCE NA GRAŃ

.

ZIELONY SZLAK Z KUŹNIC NA KASPROWY WIERCH (3 h, 1000 m ↑)

Łatwy, ale dość mozolny i zatłoczony szlak. Powyżej Myślenickich Turni, gdzie znajduje się stacja przesiadkowa kolejki, szlak wydostaje się z lasu, ukazując otoczenie Goryczkowego Kotła oraz Kasprowej Doliny. Świetnie prezentują się północne urwiska Kasprowego Wierchu oraz wagoniki kolejki sunące ku górnej stacji. Szczegółowy opis zielonego szlaku na Kasprowy Wierch w linku.

W kilkanaście minut i za 75 zł możemy wydostać się szczyt Kasprowego Wierchu za pomocą kolejki gondolowej, której dolna stacja znajduje się w Kuźnicach. Na stronie pkl.pl wyświetla się aktualny cennik oraz godziny kursowania gondoli. By nie stać w legendarnej już kolejce do kolejki, warto zakupić bilet wcześniej (przez stronę PKL bądź w biletomatach, zlokalizowanych w centrum Zakopanego). Taki bilet jest droższy, ale wystawiony na konkretną godzinę.

szlak na Kasprowy Wierch przez Myślenickie Turnie

Zielony szlak na Kasprowy Wierch

.

ŻÓŁTY SZLAK Z MUROWAŃCA NA SUCHĄ PRZEŁĘCZ (1 h 45 min, 450 m ↑)

Sucha Przełęcz (1941 m) zlokalizowana jest tuż pod szczytem Kasprowego Wierchu. Żółty szlak prowadzi ze schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej przez Suchą Przełęcz, a kończy swój bieg nieco dalej, przy górnej stacji kolejki. Na całej długości jest to wygodny i łatwy chodnik o łagodnym nachyleniu, w dużej mierze zbudowany z kamiennych stopni. Jako że żółty szlak łączy dwa popularne miejsca, to bywa zatłoczony, zwłaszcza w sezonie.

To całkiem przyjemna opcja dojścia na Kasprowy Wierch – prosta, acz uzbrojona w wysokogórską panoramę na Świnicę, Kościelec oraz grań Orlej Perci. Najpierw trzeba jednak dostać się na Halę Gąsienicową, na którą prowadzą dwa szlaki z Kuźnic: przez Boczań lub przez Jaworzynkę (każdy z nich zajmuje ok. 2 h).

  • Cała trasa z Kuźnic przez Halę Gąsienicową na Suchą Przełęcz zajmie nam 3 h 50 min; pokonamy 1000 metrów w pionie.

Żółty szlak z Murowańca na Kasprowy Wierch zimą jest także często uczęszczany – zobacz relację z zimowej wycieczki.

Żółty szlak na Suchą Przełęcz

Żółty szlak na Suchą Przełęcz prowadzi wzdłuż lini kolejki i trasy narciarskiej

.

ZIELONY SZLAK Z HALI GĄSIENIOWEJ NA LILIOWE (1 h 30 min 450 m ↑)

Początkowo idziemy żółtym szlakiem z Murowańca w kierunku Suchej Przełęczy. Nieopodal dolnej stacji kolejki linowo-krzesełkowej „Gąsienicowa” trafiamy na skrzyżowanie z zielonym szlakiem na Liliowe. Od tej pory będziemy podążać za zielonymi oznaczeniami. Ścieżka wspina się kamienisto-trawiastym zboczem Beskidu i wychodzi na przełęcz Liliowe (1952 m), która stanowi granicę pomiędzy Tatrami Zachodnimi a Tatrami Wysokimi. Szlak został zbudowany ze skalnych stopni i w zasadzie pozbawiony jest jakichkolwiek trudności technicznych.

  • Cała trasa z Kuźnic przez Halę Gąsienicową na Liliowe zajmie nam 3 h 50 min; pokonamy 1000 metrów w pionie.
Zielony szlak na Przełęcz Liliowe, panorama ze szlaku

Zielony szlak na Liliowe

.

CZARNY SZLAK Z MUROWAŃCA NA ŚWINICKĄ PRZEŁĘCZ (2 h, 550 m ↑)

Zdecydowanie najciekawsza, ale też najtrudniejsza droga wyjściowa na omawiany fragment grani. Z Hali Gąsienicowej kierujemy się ku urokliwej Zielonej Dolinie Gąsienicowej, w której znajduje się aż 19 stawów – największym z nich jest Zielony Staw, położony w kotle u stóp Skrajnej Turni. Przez blokowiska podchodzimy na próg Świnickiej Kotlinki. Nawet latem możemy zaobserwować zalegające na jej dnie płaty śniegu.

Następnie trawersujemy zbocze Pośredniej Turni – wąska ścieżka nie jest szczególnie trudna, jest jednak eksponowana, więc wymaga wzmożonej ostrożności. Deszcz, śnieg czy oblodzenie zwiększają ryzyko upadku na tym odcinku, co niestety potwierdza tragedia z września 2020 roku. Doszło wtedy do śmiertelnego wypadku właśnie w górnej części szlaku – mężczyzna spadł do Świnickiej Kotlinki na skutek poślizgnięcia. Na koniec czarny szlak wyprowadza na niewielką przełęcz oddzielającą Świnicę od Pośredniej Turni.

  • Cała trasa z Kuźnic przez Halę Gąsienicową na Świnicką Przełęcz zajmie nam 4 h 15 min; pokonamy 1130 metrów w pionie.
Czarny szlak na Świnicką Przełęcz

Końcówka podejścia na Świnicką Przełęcz. W tle Kościelce oraz Długi i Zadni Staw Gąsienicowy.

.

OPIS SZLAKU GRANIOWEGO Z KASPROWEGO WIERCHU NA ŚWINICKĄ PRZEŁĘCZ

.

TRASA: KASPROWY WIERCH – SUCHA PRZEŁĘCZ – BESKID – LILIOWE – ŚWINICKA PRZEŁĘCZ

SZLAK: czerwony

CZAS: 1 h

SUME PODEJŚĆ: 200 m

SUMA ZEJŚĆ: 100 m

TRUDNOŚCI: Szlak jest łatwy, wręcz spacerowy. Brak sztucznych ułatwień.

.

Z Kasprowego Wierchu (1987 m) ruszamy na wycieczkę czerwonym szlakiem, który wytyczono na Głównej Grani Tatr. Z górnej stacji kolejki schodzimy szerokim chodnikiem na Suchą Przełęcz (1941 m), by po chwili podejść na Beskid (2012 m) – dla wielu turystów szczyt ten staje się pierwszym dwutysięcznikiem w życiu. Beskid może poszczycić się najszerszą i najprzyjemniejszą panoramą na omawianym odcinku trasy.

Zejście skalistym zboczem Beskidu nikomu nie powinno sprawić żadnych problemów, ale że na tym szlaku kręci się sporo turystów w miejskim obuwiu, to warto zaznaczyć, że takowe skałki w ogóle istnieją. Nawet na tak banalny „spacerniak”, do którego wyjeżdżamy wagonikiem kolejki, warto mieć chociaż sportowe obuwie.

Następnie czeka nas spacer trawiastym grzbietem na szerokie siodło Liliowej Przełęczy (1952 m), która stanowi granicę pomiędzy Tatrami Zachodnimi a Wysokimi. Ku Dolinie Gąsienicowej opada zielono znakowany szlak, po drugiej zaś stronie widać nieoznakowaną ścieżkę – to dawna droga na przełęcz Zawory, która umożliwiała szybkie przejście do Morskiego Oka (przez Ciemnosmreczyńskie Stawy i Wrota Chałubińskiego).

Kontynuujemy wędrówkę czerwonym szlakiem. Kierujemy się teraz w stronę pierwszego wzniesienia Tatr Wysokich – Skrajnej Turni (2097 m). Wprawdzie szlak obchodzi wierzchołek od południa, ale wyraźnie wydeptana ścieżka kusi do wejścia na sam szczyt. Następnie przechodzimy przez płytką Skrajną Przełęcz (2017 m), po czym długim trawersem omijamy szczyt Pośredniej Turni (2128 m) po południowej, czyli słowackiej stronie. Szlak na tym odcinku wyłożony jest wielkimi, wygodnymi głazami, więc szybko osiągamy Świnicką Przełęcz (2051 m).

Świnicka Przełęcz jest dosyć wąska i obrywa się do Świnickiej Kotlinki (na stronę Gąsienicową), z tegoż względu nie warto podchodzić do krawędzi, zwłaszcza podczas kiepskich warunków. Aż trudno uwierzyć, że właśnie tutaj istniał schron turystyczny. Niewielka, drewniana chata służyła turystom wspinającym się na Świnicę, przetrwała jednak tylko do 1924 roku. Na początku XX wieku nieomal doszło do budowy kolejki na Świnicką Przełęcz, na szczęście po masowych protestach zrezygnowano z tego projektu.

Ze Świnickiej Przełęczy możemy kontynuować wędrówkę czerwonym szlakiem na Świnicę (występują trudności oraz łańcuchy) bądź zejść na dno Zielonej Doliny Gąsienicowej i dalej do Murowańca szlakiem czarnym (zejście w znacznej ekspozycji).

Sucha Przełęcz pod Kasprowym Wierchem

Sucha Przełęcz

Szlak na Beskid z Kasprowego Wierchu

Szlak na Beskid

Panorama z Suchej Przełęczy

Z okolic Suchej Przełęczy na Halę Gąsienicową i szlaki wyprowadzające na grań

Panorama z Suchej Przełęczy na Tatry Wysokie

Z okolic Suchej Przełęczy na Tatry Wysokie i Zieloną Dolinę Gąsienicową

Szlak na Beskid w Tatrach

Ostatnie metry na Beskid

Panorama z Beskidu w Tatrach

Z Beskidu na Tatry Zachodnie

Panorama z Beskidu w Tatrach

Zbliżenie na szczyty Tatr Zachodnich

Panorama z Beskidu w Tatrach

Z Beskidu na Tatry Wysokie

Szlak na Beskid w Tatrach

Zejście z Beskidu i dalszy szlak. W tle Hruby Wierch oraz Krywań.

Beskid widziany ze strony Liliowego

Beskid

Przełęcz Liliowe (1952 m) w Tatrach

Przełęcz Liliowe

Czerwony szlak graniowy w okolicy Liliowe

Czerwony szlak spod Skrajnej Turni

Skrajna Turnia w Tatrach

Spod szczytu Skrajnej Turni na Tatry Wysokie

Skrajna Turnia w Tatrach

Na Skrajnej Turni (akurat mocno wiało) 😉

Opis szlaku na Świnicką Przełęcz

Zielona Dolina Gąsienicowa

Opis czerwonego szlaku przez Pośrednią Turnię

Trawers Pośredniej Turni

Czerwony szlak na Świnicką Przełęcz

Ze szlaku na Świnicką Przełęcz i Świnicę

Opis szlaku na Świnicką Przełęcz

Świnicka Przełęcz oraz Pośrednia Turnia widziane ze zboczy Świnicy

.

PROPOZYCJE WYCIECZEK W REJONIE KASPROWEGO WIERCHU I PRZEŁĘCZY LILIOWE

.

Omawiany odcinek czerwonego szlaku jest przedłużeniem graniówki wiodącej przez łagodne Czerwone Wierchy oraz nieco bardziej wymagające Suche Czuby. Znajduje się też pomiędzy Kasprowym Wierchem, na który wjeżdża kolejka z Kuźnic, a przecudnej urody Halą Gąsienicową ze schroniskiem Murowaniec. Blisko usytuowany Giewont kusi swoją sylwetką, ale to Świnica pozostaje największym wyzwaniem w najbliższym otoczeniu. 

W tym rejonie da się zaplanować kilka naprawdę ciekawych wycieczek, zarówno dla początkujących, jak i średnio-zaawansowanych piechurów. Wiele z tras jest dosyć długich, jednakże z doświadczenia wiem, iż można sporo urwać z czasów przedstawionych na tabliczkach szlakowych. No i nic nie stoi na przeszkodzie (no może poza silnym wiatrem), by skorzystać z Kasprowej kolejki, oszczędzając tym samym aż 3 godziny marszu.

Warto dodać, że w grani osadzona jest Przełęcz Liliowe, stanowiąca granicę pomiędzy Tatrami Zachodnimi o łagodniejszym obliczu, a granitowymi turniami Tatr Wysokich. Zaproponowane niżej wycieczki obejmują krajobrazy charakterystyczne dla obu rejonów.

.

1. Z KASPROWEGO WIERCHU NA LILIOWE

  • Trasa: Kuźnice – Myślenickie Turnie – Kasprowy Wierch – Sucha Przełęcz – Beskid – Liliowe – Hala Gąsienicowa – Kuźnice
  • Start i meta w Kuźnicach: dojazd busem do Zakopanego (3 zł); dojście do centrum Zakopanego zajmie ok. 45 min
  • Szlaki: zielony, czerwony, zielony, żółty, niebieski, żółty
  • Czas: 6 h 45 min
  • Dystans: 15 km
  • Suma podejść: 1150 m
  • Suma zejść: 1150 m
  • Mapa 

Najłatwiejsza opcja wycieczki na omawianą grań. Zdobywamy Kasprowy zielonym szlakiem, kierujemy się na widokowy Beskid oraz Liliowe, po czym schodzimy do schroniska Murowaniec. Do Kuźnic wracamy żółtym szlakiem przez Jaworzynkę. Wycieczkę możemy skrócić aż o 3 godziny, korzystając z kolejki na Kasprowy Wierch.

.

2. Z KASPROWEGO WIERCHU NA LILIOWE + NOSAL

  • Trasa: Kuźnice – Myślenickie Turnie – Kasprowy Wierch – Sucha Przełęcz – Beskid – Liliowe – Hala Gąsienicowa – Nosalowa Przełęcz – Nosal – Kuźnicka Polana
  • Start w Kuźnicach: dojazd busem do Zakopanego (3 zł); dojście do centrum Zakopanego zajmie ok. 45 min
  • Meta na Kuźnickiej Polanie: spacer do centrum Zakopanego zajmie ok. 30 min
  • Szlaki: zielony, czerwony, zielony, niebieski, zielony
  • Czas: 7 h 30 min
  • Dystans: 16,5 km
  • Suma podejść: 1300 m
  • Suma zejść: 1350 m
  • Mapa

Łatwa opcja wycieczki na omawianą grań. Zdobywamy Kasprowy zielonym szlakiem, kierujemy się na widokowy Beskid oraz Liliowe, po czym schodzimy do schroniska Murowaniec. Następnie obieramy niebieskie oznaczenia, czyli szlak przez Boczań. Nie schodzimy jednak do Kuźnic, lecz odbijamy ku Nosalowej Przełęczy, by po półgodzinnym podejściu osiągnąć Nosal. Zielony szlak sprowadza nas ze szczytu na Kuźnicką Polanę, oddaloną od ronda Jana Pawła II w Zakopanem o 1 km. Cała trasa jest łatwa, ale szczególną ostrożność należy zachować na Nosalu – szczyt jest silnie eksponowany.

.

3. Z GĘSIEJ SZYI NA LILIOWE

  • Trasa: Wierch Poroniec – Rusinowa Polana – Gęsia Szyja – Rówień Waksmundzka – Murowaniec – Liliowe – Beskid – Kasprowy Wierch – Kuźnice
  • Start w Wierch Porońcu: dojazd busem z Zakopanego (9 zł); kierunek Palenica Białczańska, czyli Morskie Oko; dla zmotoryzowanych parking (25 zł)
  • Meta w Kuźnicach: dojazd busem do Zakopanego (3 zł); dojście do centrum Zakopanego zajmie ok. 45 min
  • Szlaki: zielony, żółty, zielony, czerwony, zielony
  • Czas: 8 h 50 min
  • Dystans: 21 km
  • Suma podejść: 1350 m
  • Suma zejść: 1420 m
  • Mapa

Rzadkie, choć niezwykle oryginalne połączenie szlaków. Zaczynamy w Wierch Porońcu, do którego dojedziemy busem z Zakopanego. Szeroki i niemal płaski chodnik doprowadza nas na Rusinową Polanę – jedno z najpiękniejszych miejsc widokowych w Tatrach. Potem następuje mozolne, ale łatwe podejście na Gęsią Szyję, z której roztacza się ciekawa panorama na Tatry Wysokie. Mało kto zapuszcza się dalej zielonym szlakiem – wąska ścieżka prowadzi przez lasy w pobliżu niedźwiedziej ostoi, a wędrówkę utrudniają wystające korzenie oraz powalone drzewa. Możemy urozmaicić sobie drogę, korzystając z krótkiego, czarnego szlaku łącznikowego – ten w przeciągu 30 minut doprowadzi nas do Doliny Pańszczycy, skąd zejdziemy do Murowańca żółtym szlakiem. Z Hali Gąsienicowej wspinamy się na Liliowe i granią na Kasprowy Wierch. Jeśli braknie sił na dalszą wędrówkę, można skrócić sobie trasę korzystając z kolejki do Kuźnic.

.

4. Z GIEWONTU NA HALĘ GĄSIENICOWĄ

  • Trasa: Zakopane – Dolina Strążyska – Przełęcz w Grzybowcu – Giewont – Kondracka Przełęcz – Kopa Kondracka – Suche Czuby – Kasprowy Wierch – Sucha Przełęcz – Hala Gąsienicowa – Kuźnice
  • Start u wylotu Doliny Strążyskiej: spacer z centrum Zakopanego zajmie ok. 30 min; można też dojechać busem (3-5 zł); parking dla zmotoryzowanych (15-20 zł)
  • Meta w Kuźnicach: dojazd busem do Zakopanego (3 zł); dojście do centrum Zakopanego zajmie ok. 45 min
  • Szlaki: czerwony, niebieski, żółty, czerwony, żółty, niebieski
  • Czas: 10 h
  • Dystans: 19 km
  • Suma podejść: 1720 m
  • Suma zejść: 1600 m
  • Mapa 

Wycieczka dla średnio-zaawansowanych ze względu na umiarkowane trudności oraz długość całej trasy.

Na początek zdobywamy Giewont (trudności w kopule szczytowej) bogatym w oryginalne widoki czerwonym szlakiem. Następnie wchodzimy na Kopę Kondracką i szlakiem graniowym przez Suche Czuby (progi skalne + ekspozycja) docieramy do Kasprowego Wierchu. Przy górnej stacji kolejki zaczyna się szlak żółty, który przez Suchą Przełęcz sprowadza do schroniska Murowaniec na malowniczej Hali Gąsienicowej. Do Kuźnic wracamy niebieskim szlakiem przez Boczań bądź żółtym przez Jaworzynkę. 

.

5. Z GIEWONTU NA LILIOWE

  • Trasa: Kuźnice – Kalatówki – Schronisko na Hali Kondratowej – Kondracka Przełęcz – Giewont – Kondracka Przełęcz – Kopa Kondracka – Suche Czuby – Kasprowy Wierch – Sucha Przełęcz – Beskid – Liliowe – Hala Gąsienicowa – Kuźnice
  • Start i meta w Kuźnicach: dojazd busem do Zakopanego (3 zł); dojście do centrum Zakopanego zajmie ok. 45 min
  • Szlaki: niebieski, żółty, czerwony, zielony, żółty, niebieski
  • Czas: 10 h 30 min
  • Dystans: 10,5 km
  • Suma podejść: 1700 m
  • Suma zejść: 1700 m
  • Mapa

Wycieczka dla średnio-zaawansowanych ze względu na umiarkowane trudności oraz długość całej trasy.

Dość męcząca, ale bogata w różnorodne krajobrazy pętla z Kuźnic. Na Giewont wchodzimy niebieskim szlakiem przez Dolinę Kondratową, po czym kierujemy się na najniższy szczyt w masywie Czerwonych Wierchów – Kopę Kondracką. Przed nami długa wędrówka widokową granią przez Suche Czuby, Kasprowy Wierch i Beskid. Z Przełęczy Liliowe schodzimy bez trudności na Halę Gąsienicową i dalej szlakiem przez Boczań bądź Jaworzynkę z powrotem do Kuźnic. Trudności oraz ekspozycja występują w kopule szczytowej Giewontu (umiarkowane) oraz na trawersie Suchych Czub (niewielkie).

.

6. ZE ŚWINICKIEJ PRZEŁĘCZY NA KASPROWY

  • Trasa: Kuźnice – Hala Gąsienicowa – Przełęcz Świnicka – Liliowe – Beskid – Sucha Przełęcz – Kasprowy Wierch – Myślenickie Turnie – Kuźnice
  • Start i meta w Kuźnicach: dojazd busem do Zakopanego (3 zł); dojście do centrum Zakopanego zajmie ok. 45 min
  • Szlaki: niebieski, czarny, czerwony, zielony
  • Czas: 7 h 20 min
  • Dystans: 17 km
  • Suma podejść: 1300 m
  • Suma zejść: 1300 m
  • Mapa

Pętla z Kuźnic pozwala na przejście całego omawianego odcinka grani pomiędzy Świnicką Przełęczą a Kasprowym Wierchem. Polecam przejście trasy w opisywanym kierunku, wtedy podchodzimy trudniejszym szlakiem (czarnym na Świnicką Przełęcz), natomiast schodzimy łatwą ścieżką przez Myślenickie Turnie. Znacznie skrócimy trasę korzystając z kolejki na Kasprowym Wierchu.

Alternatywną drogą zejściową może być żółty szlak z Suchej Przełęczy na Halę Gąsienicową, jednakże taki wybór sprawi, że wycieczka będzie bardziej monotonna pod względem widokowym, bowiem skupi się tylko na otoczeniu Doliny Gąsienicowej.

.

7. Z ZIELONEJ DOLINY GĄSIENICOWEJ DO DOLINY KONDRATOWEJ

  • Trasa: Kuźnice – Hala Gąsienicowa – Przełęcz Świnicka – Liliowe – Beskid – Kasprowy Wierch – Suche Czuby – Przełęcz pod Kopą Kondracką – Schronisko na Hali Kondratowej – Kalatówki – Kuźnice
  • Start i meta w Kuźnicach: dojazd busem do Zakopanego (3 zł); dojście do centrum Zakopanego zajmie ok. 45 min
  • Szlaki: żółty, niebieski, czarny, czerwony, zielony, niebieski
  • Czas: 9 h
  • Dystans: 20 km
  • Suma podejść: 1500 m
  • Suma zejść: 1500 m
  • Mapa

Piękna widokowo wycieczka dla średnio-zaawansowanych piechurów. Niewielkie trudności występują na czarnym szlaku pod Świnicką Przełęczą oraz na czerwonym szlaku przez Suche Czuby. Ze względu na eksponowane miejsca należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza podczas gorszych warunków. Trasa ta daje nam sposobność do poznania urokliwej Zielonej Doliny Gąsienicowej oraz odbycia długiej wędrówki widokowym grzbietem aż na Przełęcz pod Kopą Kondracką. Następnie bez trudności obniżamy się licznymi zakosami na dno Doliny Kondratowej i dalej do Kuźnic. Po drodze mijamy dwa schroniska (Murowaniec, na Hali Kondratowej) oraz Hotel Górski na Kalatówkach.

.

8. ZE ŚWINICKIEJ PRZEŁĘCZY NA KOPĘ KONDRACKĄ

  • Trasa: Kuźnice – Hala Gąsienicowa – Przełęcz Świnicka – Liliowe – Beskid – Kasprowy Wierch – Suche Czuby – Przełęcz pod Kopą Kondracką – Kopa Kondracka – Przełęcz Kondracka – Schronisko na Hali Kondratowej – Kalatówki – Kuźnice
  • Start i meta w Kuźnicach: dojazd busem do Zakopanego (3 zł); dojście do centrum Zakopanego zajmie ok. 45 min
  • Szlaki: żółty, niebieski, czarny, czerwony, żółty, niebieski
  • Czas: 10 h
  • Dystans: 21 km
  • Suma podejść: 1650 m
  • Suma zejść: 1650 m
  • Mapa 

Trasa od poprzedniej różni się jedynie zdobyciem najniższego szczytu w masywie Czerwonych Wierchów – Kopy Kondrackiej. Ze względu na spory dystans i przewyższenie oraz niewielkie trudności skalne polecana dla średnio-zaawansowanych piechurów. Pętla z Kuźnic łączy uroki Tatr Wysokich oraz Zachodnich, prowadząc nas z Doliny Gąsienicowej na Kasprowy i dalej przez Suche Czuby na Czerwone Wierchy. Polecam przejście trasy w opisywanym kierunku, wtedy podchodzimy trudniejszym szlakiem (czarnym na Świnicką Przełęcz), natomiast schodzimy łatwą i łagodną ścieżką przez Dolinę Kondratową.

.

9. Z MAŁOŁĄCZNIAKA NA ŚWINICKĄ PRZEŁĘCZ

  • Trasa: Gronik – Przysłop Miętusi – Małołączniak – Kopa Kondracka – Suche Czuby – Kasprowy Wierch – Beskid – Liliowe – Świnicka Przełęcz – Hala Gąsienicowa – Kuźnice
  • Start w Groniku: dojazd busem z Zakopanego kosztuje 4 zł; dojście z Zakopanego Ścieżką pod Reglami zajmie ok. 1 h 30 min; parking dla zmotoryzowanych (25 zł)
  • Meta w Kuźnicach: dojazd busem do Zakopanego (3 zł); dojście do centrum Zakopanego zajmie ok. 45 min
  • Szlaki: niebieski, czerwony, czarny, niebieski
  • Czas: 11 h
  • Dystans: 22 km
  • Suma podejść: 1900 m
  • Suma zejść: 1800 m
  • Mapa 

Na grań Czerwonych Wierchów wydostajemy się niebieskim szlakiem przez Przysłop Miętusi i Kobylarzowy Żleb, który pokonujemy za pomocą łańcuchów. Z Małołączniaka kierujemy się na Kopę Kondracką i kontynuujemy wędrówkę granią przez Suche Czuby (niewielkie trudności skalne), Kasprowy Wierch, Beskid i Przełęcz Liliowe aż na Świnicką Przełęcz. Do Murowańca schodzimy czarnym szlakiem przez pełną uroku Zieloną Dolinę Gąsienicową. Do Kuźnic wracamy niebieskim szlakiem przez Boczań bądź żółtym przez Jaworzynkę. 

Trasa przeprowadza nas przez granicę Tatr Zachodnich i Wysokich, ukazując po drodze krajobrazy charakterystyczne dla tych rejonów.

Ze względu na dystans, skalne trudności oraz miejsca eksponowane wycieczkę polecam turystom średnio-zaawansowanym.

.

10. GRANIĄ TATR ZACHODNICH

  • Trasa: Kiry – Ciemniak – Krzesanica – Małołączniak – Kopa Kondracka – Suche Czuby – Kasprowy Wierch – Beskid – Liliowe – Hala Gąsienicowa – Kuźnice
  • Start w Kirach: dojazd busem z Zakopanego (5 zł); na upartego można też dojść Ścieżką pod Reglami z centrum Zakopanego w ok. 2 h 30 min; parking dla zmotoryzowanych (25 zł)
  • Meta w Kuźnicach: dojazd busem do Zakopanego (3 zł); dojście do centrum Zakopanego zajmie ok. 45 mi.
  • Szlaki: zielony, czerwony, zielony, żółty, niebieski, żółty
  • Czas: 11 h
  • Dystans: 21,5 km
  • Suma podejść: 1850 m
  • Suma zejść: 1750 m
  • Mapa 

Długa, pełna wyśmienitych kadrów wędrówka czerwonym szlakiem od Ciemniaka aż na Przełęcz Liliowe, która oddziela Tatry Zachodnie od Wysokich. Wycieczka ta łączy Czerwone Wierchy, Suche Czuby, Kasprowy Wierch oraz Beskid, dając nam sposobność długiego obcowania z Główną Granią Tatr Zachodnich.

Na Przełęczy Liliowe opuszczamy grzbiet i schodzimy licznymi zakosami (bez trudności) na Halą Gąsienicową, a dalej do Kuźnic przez Jaworzynkę. Ze względu na spory dystans całej trasy, proponuję wejść na Ciemniak czerwonym szlakiem przez Adamicę, który jest nieco krótszy od zielonego przez Dolinę Tomanową.

.

11. Z KASPROWEGO WIERCHU NA ŚWINICĘ

  • Trasa: Kuźnice – Myślenickie Turnie – Kasprowy Wierch – Sucha Przełęcz – Beskid – Liliowe – Przełęcz Świnicka – Świnica – Przełęcz Świnicka – Hala Gąsienicowa – Kuźnice
  • Start i meta w Kuźnicach: dojazd busem do Zakopanego (3 zł); dojście do centrum Zakopanego zajmie ok. 45 min
  • Szlaki: zielony, czerwony, czarny, niebieski
  • Czas: 9 h 30 min
  • Dystans: 18,5 km
  • Suma podejść: 1650 m
  • Suma zejść: 1650 m
  • Mapa 

Świnica dominuje w tej części Tatr i dla wielu stanowi najciekawszy cel. Trudności w podejściu na szczyt są już znaczne, a niemal cała trasa powyżej Świnickiej Przełęczy zaopatrzona jest w ciągi łańcuchów. Jako że odcinek pomiędzy Świnicą a Zawratem jest zamknięty z powodu obrywu, to ze Świnicy jesteśmy zmuszeni wracać tą samą drogą, tj. na Świnicką Przełęcz. Szczegółowy ops szlaku, zdjęcia trudności i opracowane panoramy znajdziesz w zalinkowanym we wstępie wpisie.

.

12. Z KOŚCIELCA NA KASPROWY WIERCH

  • Trasa: Kuźnice – Hala Gąsienicowa – Czarny Staw Gąsienicowy – Przełęcz Karb – Kościelec – Przełęcz Karb – Świnicka Przełęcz – Liliowe – Beskid – Kasprowy Wierch – Kuźnice
  • Start i meta w Kuźnicach: dojazd busem do Zakopanego (3 zł); dojście do centrum Zakopanego zajmie ok. 45 min
  • Szlaki: żółty, niebieski, czarny, niebieski, czarny, czerwony, zielony
  • Czas: 9 h 15 min
  • Dystans: 19,5 km
  • Suma podejść: 1820 m
  • Suma zejść: 1820 m
  • Mapa 

Absolutnie genialna trasa przeprowadzająca nas przez dwie odnogi Doliny Gąsienicowej, rozdzielone Granią Kościelców: Czarną i Zieloną. Z Murowańca kierujemy się na piękny i popularny Czarny Staw Gąsienicowy, skąd ostre podejście wyprowadza na grań Małego Kościelca, a po chwili na Przełęcz Karb. Teraz czekają nas zakosy ścianą Kościelca aż na sam szczyt. Po drodze umiarkowane skalne trudności i liczne ekspozycje, brak natomiast jakichkolwiek ułatwień w postaci łańcuchów czy klamer. Opis szlaku na Kościelec w linku. Z wierzchołka wracamy na Karb tą samą drogą, pod czym łagodnym chodnikiem obniżamy się do Zielonej Doliny Gąsienicowej oraz krzyżówki z czarnym szlakiem na Świnicką Przełęcz, na którą oczywiście maszerujemy. Teraz wędrować będziemy łatwą graniówką przez Liliowe i Beskid na Kasprowy Wierch. Do Kuźnic wracamy zielonym szlakiem bądź zjeżdżamy kolejką gondolową.

Jeśli boimy się próby na Kościelcu, możemy z łatwością ominąć ten punkt programu i po prostu z Przełęczy Karb od razu zejść do Zielonej Doliny Gąsienicowej. W ten sposób skrócimy całą wycieczkę o niemal półtorej godziny, oszczędzimy sobie pokonywania 300 metrów w pionie i generalnie ułatwimy całą zabawę. I choć na trasie nie będzie trudności technicznych, to trzeba pamiętać, że nie zabraknie miejsc eksponowanych – w rejonie Przełęczy Karb oraz pod Świnicką Przełęczą. Taka okrojona wersja nadal będzie niesamowicie atrakcyjna i widokowa, aczkolwiek dostępna dla większej ilości piechurów.

.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • Wstęp na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego kosztuje 7 zł. Bilet ulgowy to koszt 3,5 zł.
  • Szlak odchodzi od Kasprowego Wierchu, więc zazwyczaj jest tu tłoczno. Im dalej od kolejki, tym robi się luźniej, ale i tak lepiej wybrać się tu poza sezonem i najlepiej wczesnym rankiem, by we względnym spokoju nacieszyć się urodą szlaku.
  • Latem czerwony szlak ma charakter spacerowy, jednakże zimą to już zupełnie inna bajka. Oblodzenia, minusowe temperatury, porywisty wiatr, nawisy śnieżne, zerowa widoczność – to zagrożenia, które mogą przeobrazić banalną wycieczkę w nieprzyjemną przygodę.
  • Szlak prowadzi wzdłuż granicy. W razie wypadku może zostać wezwany słowacki HZS, warto więc zadbać o stosowne ubezpieczenie, gdyż na Słowacji ratownictwo górskie jest płatne.
  • Kolejka na Kasprowy kosztuje 75 zł w jedną stronę. Aktualne ceny i rozkład kursowania kolejki znajdziesz na stronie pkl.pl.
  • Większość z zaproponowanych wycieczek prowadzi przez Kasprowy Wierch. We wpisie Opis szlaku na Kasprowy Wierch wymieniłam wiele zagrożeń związanych nie tylko z tym szczytem, ale ogólnie z turystyką wysokogórską. Warto zapoznać się z nimi przed wyruszeniem na szlak.

.

Górskie pozdro,

Madzia / Wieczna Tułaczka

.

.

One comment

  1. Piękne zdjęcia i świetne opisy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.