GRUNWALD

GRUNWALD

Zielone błonia pod Grunwaldem były świadkiem jednej z większych bitew średniowiecza. Często pojawia się też hasło „ostatnia wielka bitwa średniowiecza”, a to ze względu na to, że pod Grunwaldem rycerze walczyli tradycyjnie – czyli na miecze, kopie, topory czy kusze. Artyleria nie odgrywała jeszcze wtedy większej roli.

mapka Grunwaldu

Plan grunwaldzkich pól bitewnych

Dziś słynną bitwę upamiętnia granitowy pomnik oraz obelisk z jedenastoma stalowymi masztami, które nawiązują do proporców poszczególnych chorągwi. Nieopodal znajduje się kamienny amfiteatr z makietą, ukazującą położenie wojsk przed walką.

Granitowy pomnik na polach grunwaldzkich

Dwa miecze na granitowym pomniku

Motyw dwóch mieczy na granitowym obelisku

Wzgórze pomnikowe

Granitowy pomnik oraz obelisk

Obelisk

Proporce na obelisku

Proporce na masztach

obelisk nocą

Makieta bitwy grunwaldzkiej

Makieta widziana z amfiteatru

Pod amfiteatrem zbudowano pawilon mieszczący Muzeum Grunwaldzkie, które prezentuje eksponaty związane z bitwą. Liczne plansze przybliżają historię wojny polsko-krzyżackiej i samej potyczki pod Grunwaldem. Teksty na planszach nie są za długie, okraszone są cytatami z kronik oraz licznymi fotosami i naprawdę w ciekawy sposób przedstawiają przyczyny oraz skutki grunwaldzkiej bitwy. Najfajniejsza jest kolekcja średniowiecznego uzbrojenia nad którą rozpostarte są chorągwie poszczególnych jednostek wojskowych. Na ekranach możemy obejrzeć pokazy multimedialne ukazujące kolejne etapy bitwy. Od wtorku do niedzieli muzeum wyświetla też różne filmiki, oczywiście o tematyce grunwaldzkiej – szczegóły na muzealnej stronie.

Muzeum Grunwaldzkie czynne jest codziennie w godz.  9.30 – 18.30 w terminie od 10 kwietnia do 30 września.Bilety kosztują 10 zł normalny, 8 zł ulgowy, 23 zł rodzinny (2+2), wstęp jest wolny w poniedziałki. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie muzeum.

Muzeum Grunwaldzkie

Pawilon muzealny

Wystawa czasowa w Muzeum Grunwaldzkim

Wystawa na zewnątrz pawilonu prezentuje takie cudeńka

Wnętrze Muzeum Grunwaldzkiego

Wystawa w Muzeum Grunwaldzkim

Plansza w Muzeum Grunwaldzkim

Eksponaty w Muzeum Grunwaldzkim

Replika Szczerbca w Muzeum Grunwaldzkim

Replika Szczerbca

Muzeum Grunwaldzkie wystawa broni

Zbroja z Muzeum Grunwaldzkiego

Ten pan chyba nie był zadowolony z przebiegu bitwy 😉

Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki

W muzeum znajdziemy też replikę Bitwy pod Grunwaldem Jana Matejki

W miejscu, z którego prawdopodobnie dowodził król Jagiełło postawiono pomnik z ciosów granitowych. Ciekawostką jest, że do budowy użyto materiałów z wysadzonego przez hitlerowców Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie.

Pomnik Grunwaldzki

Na polach grunwaldzkich odnajdziemy również ruinę kaplicy z 1411 roku. Została ona zbudowana dla uczczenia pamięci poległych, najprawdopodobniej w miejscu śmierci wielkiego mistrza. W 1414 roku kaplica została zniszczona, ale wkrótce powstała nowa – już murowana. W kaplicy mieścił się słynący z cudów obraz Matki Boskiej, do którego ściągały tłumy pielgrzymów (także z Polski). W wyniku reformacji w XVI wieku, księża katoliccy musieli opuścić kaplicę, która od tamtego okresu zaczęła popadać w ruinę. W 1720 roku władze pruskie nakazały rozebrać budowlę, aby pozbyć się ciągle przybywających pielgrzymów. Do dzisiaj zachowały się jedynie ruiny.

Kaplica Grunwaldzka

Kaplica na Polach Grunwaldzkich

Ruiny kaplicy na Grunwaldzie

PRAKTYCZNE RADY

  • Jak dojechać? Na tej stronie (w zakładce Inscenizacja – Przydatne Informacje) znajdziecie mapki z trasami dojazdowymi na Grunwald. Pole bitewne znajduje się praktycznie w szczerym polu, ale z dojazdem nie będzie problemu, bo na trasie jest bardzo dużo drogowskazów.
  • Na tej samej stronie znajdziecie też miejsca noclegowe w okolicy Grunwaldu. Podczas lipcowej inscenizacji, chyba najwygodniej będzie ulokować się na polu namiotowym. W tym roku opłata wynosiła 10 zł za osobę i 10 zł za namiot na dobę. Nowiutki węzeł sanitarny w cenie.
  • Zdecydowanie najlepiej zaplanować wycieczkę na Grunwald na lipiec, kiedy to odbywa się wielka inscenizacja bitwy.
  • Najbliższy sklep oddalony jest o około 2-3 kilometry (w Stębarku). Podczas lipcowej imprezy, na błoniach grunwaldzkich, działa mnóstwo różnego rodzaju punktów gastronomicznych.

 

Pozdrawiam,

Madzia / Wieczna Tułaczka

 

Inne posty o Grunwaldzie:

ATRAKCJE NA GRUNWALDZIE HISTORIA BITWY POD GRUNWALDEM WIELKA INSCENIZACJA BITWY DNI GRUNWALDU 2014

 

***

Tu też jest fajnie:

Facebook Instagram

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.