NA WSI NAJLEPIEJ – Pod Srebrną Górą

NA WSI NAJLEPIEJ – Pod Srebrną Górą

 

Od trzech lat trwa moja miłość do Łapszanki i całego Spiszu. Tam uciekam od zatłoczonego Podhala, tam na nowo nauczyłam się odpoczywać na wsi. Dlatego bez wahania zgodziłam się na zaprezentowanie laureatów konkursu „Na wsi najlepiej”, zorganizowanym przez Polską Organizację Turystyczną. Do konkursu zgłosiło się ponad 100 kandydatów z całej Polski, zaś kapituła wyłoniła 12 zwycięzców. Mam zaszczyt zaprezentować Wam 4 laureatów, oczywiście z górskich terenów. Dziś czas na agroturystykę Pod Srebrną Górą, otoczoną przez niezwykłe i zróżnicowane  regiony turystyczne: pełną zabytków Kotlinę Jeleniogórską, najwyższe pasmo Sudetów – Karkonosze, Krainę Wygasłych Wulkanów w Górach Kaczawskich oraz malowniczą Dolinę Bobru.

 

1. O agroturystyce Pod Srebrną Górą

2. O Jeżowie Sudeckim

3. O atrakcjach w okolicy

 

1. AGROTURYSTYKA POD SREBRNĄ GÓRĄ

Na początek krótki filmik z pobytu Pod Srebrną Górą:

Bardzo szybko poczułam się tu jak w domu. No może nie do końca jak w domu, bo na co dzień jestem przecież mieszczuchem, ale odniosłam wrażenie jakbym spędzała wakacje u rodziny na wsi. Jak za dawnych lat. Pamiętam, że uwielbiałam zakradać się do gołębnika, gdzie przecież nie można było wchodzić dzieciom ze względu na strome schody. Mogłam godzinami siedzieć na gałęziach rozłożystej jabłonki i rozmyślać jak tu znów rozbroić babcię, by pozwoliła porwać kolejne pączki ze spiżarni. Nie wiedzieć czemu, z prawdziwą zaciekłością goniłam kury, chyba dlatego, że tak ciężko było je złapać. A te słodkie marcheweczki prosto z ziemi! To nic, że nie umyte…

Tych czasów już nie wrócę, ale zawsze mogę wrócić na wieś.

Agroturystyka Pod Srebrną Górą znajduje się w Jeżowie Sudeckim, całkiem sporej wsi, na dodatek „przyklejonej” do miasta, więc wydawać by się mogło, że to zły adres dla ludzi szukających spokoju. Nic bardziej mylnego, bowiem gospodarstwo położone jest w górnej i spokojnej części Jeżowa, otoczone sporym ogrodem i łąkami, posiada nawet własną górę (!), o czym opowiem za chwilę, bo to przecież prawdziwa bomba.

Gospodarstwo Pod Srebrną Górą prowadzi przesympatyczna para: Agata i Zbyszek. Odziedziczyli ziemię po dziadkach, którzy osiedlili się tu zaraz po wojnie. Poznali się już w czasach szkolnych i wspólnie zdobyli tytuł technika hodowcy, co na pewno ułatwia im pracę przy zwierzętach. Bo to agroturystyka z prawdziwego zdarzenia: ze zwierzakami (kury, krówki, konie, króliki), ogródkiem i polem, a zatem normalnie funkcjonujące gospodarstwo rolne, które przyjmuje gości pod swój dach. Może i podkreślam rzecz, która powinna być oczywista, ale spotkałam się już z osobami, które mając w kuchni doniczkę z bazylią, a w ogródku przy kwaterze co jedynie psa, mianowały te miejsca agroturystyką…

Wróćmy do gospodarzy. To pani Agata wymarzyła sobie prowadzenie agroturystyki i marzenie to realizuje z pasją. Oboje dbają, by goście czuli się swobodnie i zwyczajnie dobrze, a że wychodzi im to znakomicie, niech świadczy fakt, że wiele rodzin wraca Pod Srebrną Górę regularnie. Wszak domowa, rodzinna atmosfera to wielki atut tego miejsca! No i jest co robić z dzieciakami! Te same garną się do pomocy przy pracach w gospodarstwie: chętnie czyszczą konie, karmią króliki, czy szukają jajek w kurniku. Mają również dość przestrzeni, by się wylatać, w przypadku gdyby nie udało się wymęczyć szkrabów podczas wycieczek. Dla dzieci przygotowano huśtawki, zjeżdżalnię, trampolinę, piaskownicę, miejsce do gry w siatkę – cały teren placu zabaw oddalony jest od drogi.

Wielką atrakcją, choć niekoniecznie tylko dla dzieci, jest możliwość przejażdżki konnej. Na życzenie można zorganizować także przejażdżkę bryczką.

Pst! Warto podpytać panią Agatę o bogatą historię Jeżowa i okolic (to jej ukryty konik), gdyż historie o dawnych kopalniach złota i srebra albo słynnej pilotce Adolfa Hitlera mogą zainteresować nawet najmłodszych!

Miejsc noclegowych nie ma dużo (3 pokoje + 2 apartamenty) i jak mówią właściciele – to się nie zmieni. Chcą zachować swojski charakter miejsca i zapewnić gościom maksimum spokoju oraz intymności. Wnętrza są przyjemnie wykończone i posiadają oryginalne detale sprzed niemal 200 lat.

Pod Srebrną Górą szczególnie dba się o jedzenie. Gospodarze serwują śniadania i obiady oparte o produktach z własnego ekogospodarstwa oraz od lokalnych dostawców. I choć sami nie za bardzo lubią słowo „eko” – bo jak tłumaczą – nie wszystko co trafia na talerz może być w 100% ekologiczne, to dbają by produkty były świeże, sezonowe, lokalne i z własnego podwórka, ewentualnie z podwórka sąsiada. I tak, można raczyć się tu tradycyjnym chlebem na zakwasie, pieczonym w piecu zbudowanym własnoręcznie przez pana Zbyszka, pić naturalne soki i syropy, jeść wędliny z domowej wędzarni i jaja od kurek, które wcześniej pogoniliśmy, wcinać soczyste pomidory ze szklarni i objadać się przepysznym twarogiem, robionym przez gospodynię z mleka od własnej krówki, wypasanej tuż za domem. O pysznych pasztetach z pięknych, puszystych króliczków wolę nie wspominać. 😉 Jeśli kogoś przekonują certyfikaty, to Agro Bio Test potwierdza wysoką jakość produktów w tej agroturystyce. Natomiast ja mogę potwierdzić, że jedzenie jest proste, zdrowe i przede wszystkim smaczne – po prostu domowe, w najlepszym tego słowa znaczeniu. Do dziś wspominam najlepsze buraczki pod słońcem i ślinię się na myśl o chałce!

Dorośli zapewne docenią zieloną strefę z licznymi miejscami do wypoczynku. Pani Agata uwielbia urządzać ogród, który pełen jest uroczych zakątków. Popołudnie na hamaku z dobrą książką w ręku, w otoczeniu kwiatów i zieleni? Brzmi cudownie!

Agroturystyka ma jeszcze jeden as w ręku. Dla mnie najgenialniejszy! Własną górę, a dokładnie Srebrną Górę, od której całe gospodarstwo wzięło nazwę. Podejście nań zajmuje maksymalnie 10 minut, a widok jest wprost rozbrajający! Bo oto przed nami rozpościera się niczym nie skrępowana panorama na caluśkie pasmo Karkonoszy! Widać też Górę Szybowcową, a to oznacza możliwość obserwacji szybowników, spadochroniarzy i paralotniarzy, którzy wzbijają się ponad Kotlinę Jeleniogórską. Na szczycie znajduje się ławeczka, ale uważaj na nią! Przy takim widoku ciężko się z nią pożegnać. Nocując Pod Srebrną Górą, mamy do dyspozycji znakomity punkt obserwacyjny, idealny do łapania wschodów i zachodów słońca. Troszkę pojeździłam po okolicy i szczerze powiedziawszy – nigdzie nie było tak pięknie widać Karkonoszy jak tutaj.

Pod Srebrną Górą

Agata i Zbyszek – gospodarze Pod Srebrną Górą

Agroturystyka Pod Srebrną Górą

Dom pochodzi z 1846 roku! Chyba tam nie straszy…

Agroturystyka Pod Srebrną Górą

Jeden z pokoi w apartamencie

Agroturystyka Pod Srebrną Górą

W dzieciństwie miałam króliki. W bloku… Zawinęłam je wujkowi z gospodarstwa. 😛 Do dziś mam sentyment do futerkowych albinosów. 😀

Agroturystyka Pod Srebrną Górą

Ulubieniec dzieci

Agroturystyka Pod Srebrną Górą

Przejażdżki konne w agroturystyce to mocny punkt!

Agroturystyka Pod Srebrną Górą, Jeżów Sudecki

Zabawa wprost idealnie dla mnie <3

Ekoturystyka Pod Srebrną Górą, Jeżów Sudecki

Ten zapach świeżych pomidorków…

Ekoturystyka Pod Srebrną Górą, Jeżów Sudecki

Do śniadania podawany jest pyszny chlebek, wypiekany na miejscu.

Ekoturystyka Pod Srebrną Górą, Jeżów Sudecki

A pyszna chałwa prosto z pieca? A proszę bardzo!

Ekoturystyka Pod Srebrną Górą, Jeżów Sudecki

Po słodkim obżarstwie można urządzić sobie sjestę…

Panorama ze Srebrnej Góry

…by nabrać siły na zdobycie Srebrnej Góry!
Ze szczytu rozciąga się panorama na Górę Szybowcową i całe Karkonosze!

Srebrna Góra, Jeżów Sudecki

Śnieżka góruje nad okolicą

Srebrna Góra, Sudety

Tak sobie myślę… Posiadanie domu z własną górą, z której roztacza się szeroka panorama na góry… Marzenie, prawda?

 

Pozostali zwycięzcy konkursu #NaWsiNajlepiej:

VILLA GRETA W GÓRACH KACZAWSKICH MALOWANE WIERCHY W BESKIDZIE NISKIM SZLAK KULINARNY PODKARPACKIE SMAKI

 

2. JEŻÓW SUDECKI

Jeżów Sudecki to wieś o niezwykłym położeniu – na pograniczu Gór Kaczawskich oraz Kotliny Jeleniogórskiej. Należy do najstarszych osad w sąsiedztwie Jeleniej Góry, ba, zdaje się być północną dzielnicą tegoż miasta, jednak wystarczy przysłowiowy krok w bok, by odnaleźć spokój i prawdziwie wiejski charakter. Jeżów od zawsze był nietypową wsią. Przed wiekami istniały tu kopalnie złota i srebra i być może samo powstanie osady miało także związek z górniczą działalnością. Już w II połowie XIX wieku wieś stała się popularnym celem wśród turystów i letników, lecz europejską sławę zyskała po I wojnie światowej, kiedy to swoje podwoje otworzyła Szkoła Szybowcowa, a działalność rozpoczęły zakłady budowy szybowców, istniejące zresztą po dziś dzień.

GÓRA SZYBOWCOWA (561 m n.p.m.)

Owa Szkoła Szybowcowa zaczęła swoją praktykę w 1924 roku, jako druga w Niemczech (a tym samym na świecie). Jak do tego doszło? Otóż w okolicy Szybowcowej Góry spotykali się niemieccy weterani lotnictwa z pierwszej wojny światowej, którzy postanowili wykorzystać znakomite warunki nośne w tym fyrtlu, czyli tzw. falę karkonoską i uruchomić tu ośrodek szkolenia. Wśród adeptów szkoły wyróżniała się Hanna Reitsch – wybitna szybowniczka, wielokrotna rekordzistka w tej dyscyplinie, później pilotka Adolfa Hitlera.

Od zakończenia II wojny światowej działa tu Aeroklub Jeleniogórski, który wypuścił spod skrzydeł pierwszego polskiego kosmonautę – Mirosława Hermaszewskiego. Dla turystów to przede wszystkim świetny punkt widokowy na pasmo Karkonoszy. Na górę prowadzi asfaltowa droga z Jeżowa Sudeckiego (na szczycie bezpłatny parking), więc chętnych do podziwiania widoków nie brakuje.

DOM GWARKÓW (UL. DŁUGA 135)

W górnej części wsi zachował się najstarszy drewniany dom w Sudetach. Został zbudowany w 1601 roku dla sprowadzonych z Saksonii górników, zatrudnionych do wydobywania złota oraz srebra w pobliskich kopalniach. Szachulcowa konstrukcja ścian ozdobiona jest rozetowym ornamentem.

KOŚCIÓŁ ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA

Świątynia powstała w 1574 roku z inicjatywy ocalałych od zarazy mieszkańców. We wnętrzu kryje się barokowe wyposażenie.

KRZYŻ KOZACKI

Krzyż znajduje się przy drodze prowadzącej do Płoszczyny (drogowskaz we wsi wskaże miejsce). Widnieje na nim wyraźna inskrypcja z datą 1813. To pamiątka po potyczce, w której zginęło trzech Kozaków w walce z oddziałem ułanów saskich.

KRZYŻE POJEDNANIA

Okolice Jeżowa Sudeckiego noszą liczne pamiątki średniowiecznego prawa. Jednym z nich są tajemnicze krzyże, tzw. krzyże pojednania. W czasach średniowiecza, wraz ze wzrostem osadników niemieckich, zaczęły napływać na te tereny zwyczaje panujące za zachodnią granicą. Jednym z praw była możliwość wykupienia się od kary śmierci. Morderca mógł zawrzeć z rodziną zabitego ugodę i w zamian za opłacenie kosztów pogrzebu oraz wpłaceniu ustalonej sumki na rzecz rodziny zabitego, mógł uzyskać w sądzie wyrok „nieumyślnego zabójstwa”. Dodatkowo sprawca miał obowiązek postawienia pomnika pojednania, który mógł przybrać formę kapliczki lub krzyża. Stawiany był najczęściej w miejscu śmierci (lub na skrzyżowaniu traktów) i zdobiony był rytem przedstawiającym narzędzie zbrodni. Krzyże pojednania zaznaczone są na mapie: jedne znajdują się przy drodze, inne w lesie, lecz zawsze warto poświęcić czas na ich odnalezienie.

Poszukiwania najłatwiej rozpocząć przy kościele św. Jadwigi w Chrośnicy, niewielkiej wsi pięknie wciśniętej pomiędzy jedne z najwyższych wzniesień Gór Kaczawskich – Łysą Górę i Okole. W kościelnym murze i jego otoczeniu znajduje się aż 5 krzyży pojednania: jeden wmurowany jest w wieżę kościoła, drugi stanowi dolną część portalu bocznego wejścia, trzeci wmurowano w mur kościoła przy bramie głównej (nosi on widoczny ryt noża, a narzędzie zbrodni pozwala datować go na XIV-XV wiek), czwarty został wmurowany w przyporę muru otaczającego kościół (z wyrytym nożem lub mieczem), piąty zaś znajdziemy po lewej stronie kościelnego muru. A skoro jesteśmy już w Chrośnicy, to warto rozejrzeć się po niezwykle urodziwej okolicy. Typowe dla regionu domy sudeckie „przytulają” się do gór otaczających dolinę Chrośnickiego Potoku, a najwyższe w okolicy Okole (714 m n.p.m.) aż prosi się o spacer. Szczyt zdobędziemy niebieskim szlakiem, mijając po drodze oryginalne grupy skalne. Panorama z Okola obejmuje wspomnianą Łysą Górą oraz pasmo Karkonoszy.

Jednym z najciekawszych okazów jest krzyż z rytem pistoletu (jedyny taki) oraz datą 1661. Odnajdziemy go w lasku, w dolnej części wsi Czernica, przy drodze do Nielestna.

Góra Szybowcowa, Jeżów Sudecki

Z Szybowcowej Góry

Dom Gwarków, Jeżów Sudecki

Dom Gwarków

Krzyż kozacki w Jeżowie Sudeckim

Krzyż kozacki. Napis na krzyżu głosi: „ Tu leży trzech rosyjskich kozaków, pozostawionych przez wroga, pochowanych 22.08.1813 roku.”

Krzyż pojednania

Krzyż pojednania przy drodze łączącej Czernicę i Płoszczynę (na północ od Jeżowa Sudeckiego)

3. DOLINA BOBRU

Jeżów Sudecki może śmiało stanowić bramę do zwiedzania Krainy Wygasłych Wulkanów. To wyjątkowy region na mapie Polski, lecz nakreślony przeze mnie przy okazji wizyty w Villi Greta. Dlatego tym razem przedstawię malownicze zakątki położone tuż za opłotkami wsi – chronione przez Park Krajobrazowy Doliny Bobru.

KRAINA WYGASŁYCH WULKANÓW 

PARK KRAJOBRAZOWY DOLINY BOBRU wraz z otuliną obejmuje najciekawsze fragmenty Doliny Bobru o długości 42 km: od Jeleniej Góry po Lwówek Śląski. Rzeka płynie licznymi meandrami, tworząc  malownicze przełomy. Poprzedzielana jest sztucznymi zaporami przeciwpowodziowymi, w wyniku których powstały efektowne jeziora, całkiem ładnie wkomponowane w okoliczne wzgórza. Rzeka Bóbr stanowi coraz bardziej popularny szlak turystyki wodnej.

SPŁYW NA RZECE BÓBR – Bóbr jest łagodną rzeką, dobrą do spływu z dziećmi. Przygodę można zacząć we wsi Nielestno, gdzie działa wypożyczalnia „Kajakiem po Bobrze”. Wprawni wodnicy mogą pokusić się o kilkudniowy spływ, jednak na początek polecam krótsze trasy:

 • Nielestno – Marczów: czas 2-3 h
 • Nielestno – Dębowy Gaj: czas 3-4 h
 • Nielestno – Lwówek Śląski: czas 5-6 h.

Wypożyczalnia zapewnia nie tylko sprzęt, ale także transport na miejsce zbiórki. Więcej informacji oraz cennik na stronie www.kajakiempobobrze.pl. Nieopodal miejsca wodowania kajaków znajduje się stacja kolejowa Pilchowice-Nielestno, która stanowiła scenografię do pierwszej sceny kultowej komedii „Jak rozpętałem II wojnę światową”.

SIEDLĘCIN – Tuż obok charakterystycznego mostu na Bobrze znajduje się jeden z najciekawszych zabytków Dolnego Śląska – Książęca Wieża Mieszkalna. Kilka takich budowli odnajdziemy w różnych zakątkach Śląska, lecz żadna z nich nie zachowała się w tak dobrym stanie, jak siedlęcińska wieża. Jest cenna również ze względu na unikatowe malowidła ścienne z XIV wieku przedstawiające sir Lancelota – jedyne takie na świecie.

BOROWY JAR – Rozciąga się od północnych granic Jeleniej Góry w kierunku Siedlęcina i obejmuje unikatowe formy krajobrazu, zabytki techniki oraz punkty widokowe. W Borowym Jarze wytyczono dwa szlaki turystyczne (żółty i zielony), oba prowadzą z Jeleniej Góry do Siedlęcina, dlatego można zaplanować pętelkę, której przejście zajmie ok. 3 h.

Żółty szlak wiedzie wzdłuż rzeki i mimo że poprowadzony został drogą asfaltową (to także trasa rowerowa), to jest bardziej urokliwy niż szlak zielony. Szlak zielony natomiast zaczyna się od wspięcia na Wzgórze Krzywoustego, gdzie stoi wieża widokowa (wstęp za darmo) z panoramą Jeleniej Góry na tle Karkonoszy. Według legendy wieża znajduje się w miejscu dawnej warowni. Następnie ścieżka ucieka w las, by po niespełna godzinie spotkać się z żółto znakowaną drogą i już wspólnie osiągnąć gościniec „Perła Zachodu”, pięknie ulokowanym nad Modrym Jeziorem. Dalsza droga do Siedlęcina biegnie jezdnią, mijając po drodze całkiem ładnie umiejscowioną wodną elektrownię Bobrowice.

Dopełnieniem wycieczki może być zdobycie Góry Gapy, wznoszącej się nad Borowym Jarem. Na szczycie znajdują się skalne formacje oraz tablica z opisem roztaczającej się stąd panoramy (m.in. na Jeżów Sudecki).

ZAPORA WODNA W PILCHOWICACH – To druga co do wysokości zapora w Polsce, jednocześnie najwyższa w naszym kraju zapora kamienna. Celem jej budowy było zapobieganie katastrofalnym powodziom, lecz przy okazji wykorzystuje się energię wytwarzaną przez spiętrzanie wody. Długość korony zapory wynosi 270 m, a wysokość aż 62 metry. Powstałe sztuczne Jezioro Pilchowickie stanowi fajny cel wycieczkowy. Warto wypożyczyć kajak, rower wody bądź inny sprzęt pływający, by obejrzeć ponad stuletnią zaporę z poziomu wody. Parking przy zaporze kosztuje 3 zł.

ZAPOMNIANY PUNKT WIDOKOWY „KAPITAŃSKI MOSTEK” NA WZNIESIENIU STANEK ORAZ DZIKI WĄWÓZ – Z parkingu przy zaporze w Pilchowicach ruszamy niebieskim szlakiem wiodącym w pobliżu brzegu Jeziora Pilchowickiego. Po około godzinie docieramy na malowniczej grupy skałek, zabezpieczonej barierkami. I choć gęsty las przysłonił nieco widoki na rzekę, to wprawne oko wyłuska choćby Kamienicę w miejscu jej ujścia do Bobru, a w oddali rozpozna Śnieżkę, dumnie wyrastającą ponad karkonoski grzbiet. Miejsce jest urokliwe i rzadko odwiedzane, dlatego warto uciec tu z ochoczo odwiedzanej zapory. Do auta powrócimy tą samą drogą bądź kombinacją żółtego i zielonego szlaku (taka pętelka zajmie ok. 3 h 30 min). I ja polecam tę drugą opcję, bowiem szlak zielony przeprowadzi nas przez tajemniczy Dziki Wąwóz z małym, acz ujmującym Dzikim Wodospadem. Fantazyjne formacje skalne zachęcają do dłuższej eksploracji terenu i wyszukania efektownej szczeliny, którą można się przecisnąć.

WLEŃ – To spokojne miasteczko słynące z zamku i pałacu. Niegdyś dobrze rozwijający się ośrodek nie wytrzymał konkurencji z Jelenią Górą i Lwówkiem Śląskim, w związku z czym stracił na znaczeniu i obecnie jest senną mieściną z kilkoma pamiątkami po dawnym rozkwicie. Turystów przyciągają malownicze ruiny zamku, zbudowanego w XII wieku przez Bolesława Krzywoustego. Zamek został zdobyty i spalony podczas wojny trzydziestoletniej. Z efektownych ruin rozpościera się panorama obejmująca Karkonosze i Góry Izerskie. Poniżej zamku zachował się barokowy pałac, wybudowany przez dawnego właściciela Wlenia. Obecnie mieści kawiarnię, która serwuje pyszne ciacha. W centrum miejscowości warto zobaczyć późnogotycki kościół św. Mikołaja oraz ratusz.

LWÓWEK ŚLĄSKI – Jedno z najstarszych miast Dolnego Śląska. Szczyci się najstarszym w Polsce browarem, założonym już na początku XIII wieki. Pyszne piwko z Lwówka to rzecz jasna obowiązkowy „punkt zwiedzania”, a kiedy już napełnimy brzuszki złotym trunkiem, to możemy spokojnie zagłębić się w historię miasta, która od dawien dawna związana była z kopalnią złota. W mieście zachowało się sporo zabytków: gotycko-renesansowy ratusz, mury obronne z wieżami, gotycka fara, kamienice, a także pałac Hohenzollernów. Miłośnicy przyrody również znajdą coś dla siebie, bowiem na południe od Lwówka leży tak zwana „Szwajcaria Lwówecka”. Za intrygującą nazwą kryje się grupa efektownych skałek, przypominająca nieco Góry Stołowe w miniaturze. Spacerowe ścieżki wraz z punktem widokowym nadadzą się na spacer z dziećmi.

Bóbr

Rzeka Bóbr

 Książęca Wieża Mieszkalna w Siedlęcinie

Wieża Książęca w Siedlęcinie

Wzgórze Krzywoustego w Borowym Jarze

Wieża widokowa na Wzgórzu Krzywoustego

Borowy Jar

Żółty szlak w Borowym Jarze

Park Krajobrazowy Doliny Bobru

Most nad Bobrem pod Perłą Zachodu

Pilchowice

Zapora w Pilchowicach

Jezioro Pilchowickie

Jezioro Pilchowickie

Zamek Wleń

Zamek Wleń

Pałac we Wleniu

Pyszne ciacho w pałacowej kawiarni (Wleń). Cicho, spokojnie, z widokiem na góry.

Wleń

Kościół św. Mikołaja we Wleniu

Szwajcaria Lwówecka

Szwajcaria Lwówecka
Źródło: www.verenne.pl

Cała okolica obfituje w tak dużą ilość miejsc godnych poznania, że nie ma wyjścia – trzeba wracać. A najprzyjemniej wraca się do domu. Pod Srebrną Górę.

 

Madzia / Wieczna Tułaczka

 

 

 

Materiał do wpisu zebrałam przy współpracy z Polską Organizacją Turystyczną.

 pasek

 „Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”;

 „Operacja pn. „Identyfikacja, upowszechnianie i promocja dobrych praktyk w turystyce na obszarach wiejskich” współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej

Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.”

 

 

 

17 komentarzy

 1. Im więcej podróżuję,tym batdziej doceniam piękno nadzych rodzimych syrich.Dla mnie na liście zwycięzców powinien znaleźć dię nez wątpienia Krasnobród 😀

 2. Bardzo ładne okolice! Dla mnie jako osoby pochodzącej ze wsi agroturystyka nie jest szczegolną atrakcją, ale już te wszystkie ciekawe miejsca wokół – jak najbardziej!

 3. Często w ośrodkach agroturystycznych zatrzymywaliśmy się na studiach. Wspaniały jest klimat tych miejsc! Fajnie, że mamy takie w Polsce! 🙂

 4. ja po ośrodkach agro nie jeżdżę (wolę namiot 😀 ) – chociaż skoro Tobie się tam spodobało, to musi być już naprawdę najwyższy poziom! W ogóle w dolnośląskim są całkiem fajne górki, tyle że z Krakowa daleko – a bez samochodu ciężko kursować między Krakowem a Sudetami, żeby było w miarę rozsądnie czasowo 😀

  • Wieczna Tułaczka

   Te okolice, o których piszę, warto zwiedzić autem. Zwłaszcza Kraina Wygasłych Wulkanów jest słabo skomunikowana.

 5. Polska taka piekna i Polska taka niedoceniana! Sam rzedko poruszam polskie tematy na blogu, a szkoda. Będzie trzeba narobić!

  • Wieczna Tułaczka

   Polecam! Odpoczynek w agro z pysznym jedzeniem plus zwiedzanie i łażenie po górach to fajne połączenie! Ja byłam tam zaraz po wyprawie na Kaukaz, więc taki klimat idealnie mi podszedł! 🙂

 6. Przepiękne miejscowości! Każda ma swój niepowtarzalny klimat. Moja miłość to z kolei Bieszczady- tu uciekam od zatłoczonego i zanieczyszczonego miasta. Co roku jeżdżę do Ustrzyk- tam mam noclegi. Najlepiej odpoczywa mi się wdychając górskie powietrze i relaksując się na łonie natury. Zapraszam na Podkarpacie, które jest niedoceniane, a jakże piękne i klimatyczne. Pozdrawiam! 🙂

  • Wieczna Tułaczka

   Z chęcią wpadnę! Wstyd się przyznać, ale w Bieszczadach jeszcze mnie nie było. Ze względu na ciężki dojazd z kujawsko-pomorskiego. Ale od jakiegoś czasu mam auto, więc na pewno nadrobię zaległości. Ostatnio byłam w Beskidzie Niskim i rozkoszowałam się Podkarpackimi Szlakami. Za chwilę oba tematy pojawią się na blogu. 🙂

 7. Niesamowita okolica! Jako totalny mieszczuch z wielką ochotą wybrałabym się na kilka dni do gospodarstwa agroturystycznego. Aż wstyd przyznać – jeszcze nigdy tego nie doświadczyłam! Najwyższa pora to zmienić 🙂

 8. Pamietam, ze jak byłam młodsza to jeździliśmy z rodzicami w takie jakby agroturystyczne miejsce, tyle ze nad morze. Była tam tez stadnina koni i były to naprawdę super wakacje! A jezioro Pilchowickie i ten most po prostu piękne!

 9. Gospodarstwo z własną górą? Wow, tego jeszcze nie było 😀 Rzeka Bóbr wygląda pięknie i dziko <3. Przepłynęłabym się tam na kajaczku. W ogóle cała okolica wygląda bardzo atrakcyjnie.

 10. Jak tu pięknie ! Kocham całą sobą takie klimatyczne miejsca 🙂 Moja mama od lat prowadzi pensjonat w górach i wychowałam się w takich klimatach sielsko-wiejskich :):)
  Uwielbiam i jak będę w tych okolicach zatrzymam się w tym domu na sto pro! Dzięki:**

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.