Przemierzając Polski Spisz wzdłuż i wszerz nadziałam się na wiele miejsc o ponadprzeciętnych walorach widokowych. Na liście znalazły się najciekawsze i najbardziej spektakularne punkty. Skupiłam się na miejscach łatwo osiągalnych, gdzie dojdziesz z pomocą szlaków pieszych bądź rowerowych, ale pamiętaj, że wystarczy tak naprawdę sięgnąć po mapę, by szybko zlokalizować całe zatrzęsienie krajobrazowych gór i polan. Zanim ruszysz jedną z pasterskich ścieżek ku nieznanej, spiskiej przygodzie, zapoznaj się z miejscami dostępnymi szlakami turystycznymi.
.
Spis Treści
11. KUŚNIERZÓW WIERCH
Kuśnierzów Wierch (814 m) to całkowicie odsłonięte wzgórze, które przecina główny szlak rowerowy w regionie – tzw. Spiska Pętla. Najszybciej dostaniemy się tam właśnie za oznaczeniami trasy rowerowej z Trybskiej Przełęczy. Szeroką panoramę obejmującą Gorce, Pieniny oraz Tatry Bielskie można podziwiać pałaszując świeże, regionalne serki, które zakupić można w bacówce na wspomnianej przełęczy.
10. DURSZTYŃSKIE SKAŁKI
Nieopodal miejsca, gdzie zielony szlak opuszcza drogę łączącą Dursztyn i Krempachy, znajduje się przyjemny punkt widokowy. Wystarczy poszwendać się po okolicznych łąkach, by cieszyć oczy tatrzańską panoramą.
9. POLANA POD GRONIEM
Idąc żółtym szlakiem z Łapsz Niżnych na Przełęcz nad Łapszanką mijamy Groń i okazałą łąkę z otwartym widokiem na spiskie wzgórza, w tym najwyższy Kuraszowski Wierch, pasmo Pienin oraz Tatry Bielskie. To ciche miejsce, wolne od turystów.
8. POLANA NA GRZBIECIE TABOR
Ponad zamkiem Dunajec w Niedzicy wznosi się szlak czerwony. Prowadzi on asfaltową szosą aż do polany na grzbiecie Tabor, gdzie znajduje się przekaźnik telewizyjny, a dla turystów wiata. Widok obejmuje Tatry oraz oba zamki nad Jeziorem Czorsztyńskim.
7. KUNIA
Kunia (756 m) jest niezbyt wybitną górą, lecz polany rozrzucone nieopodal szczytu oferują szerokie widoki na Gorce, Pieniny oraz Pasmo Radziejowej w Beskidzie Sądeckim. Kunia znajduje się na południowy-zachód od Kacwina, przy niebieskim szlaku biegnącym w kierunku Przełęczy nad Łapszanką.
6. GRANDEUS
Grandeus jest połogim grzbietem wznoszącym się nad Łapszami Wyżnymi, charakterystycznym ze względu na przekaźnik telewizyjny. Na górze znajduje się zadaszona altana, grill oraz luneta do bliższych obserwacji. Oprócz tatrzańskiej panoramy nacieszymy oczy Pieninami, Gorcami, a także Babią Górą. Na Grandeus można wejść czerwonym szlakiem z Łapsz Wyżnych (najszybsza opcja), z Dursztyna oraz rowerowym traktem z Trybskiej Przełęczy.

Zbliżenie na Tatry. Bielskie na pierwszym planie, w tle Kieżmarski, Łomnica, Durny Szczyt, Baranie Rogi oraz Lodowy Szczyt.
5. PUSTY WIERCH, PIŁATÓWKA ORAZ PAWLIKÓW WIERCH
Trzy szczyty za jednym zamachem, a to dlatego, że łączy je grzbiet, którym biegnie niebieski szlak. Wędrówka należy do najprzyjemniejszych na Spiszu. Ruszamy z Przełęczy nad Łapszanką (945 m) na Pusty Wierch (981 m), następnie zdobywamy Piłatówkę (1004 m), by przez jedno z najwyżej położonych osiedli w Polsce (Pawliki) wdrapać się na Pawlików Wierch (1016 m). Wierzchołek tego ostatniego znajduje się poza szlakiem, lecz można na niego wejść ubitą ścieżką. Jak widać, przewyższenia są nieznaczne, także ciężko w terenie wyodrębnić pierwsze dwa szczyty zwłaszcza, że człowiek skupiony jest na rozległych krajobrazach, jakie kuszą na całej rozciągłości tej trasy.
4. SARNOWSKA GRAPA
Rzepiska składają się z kilku wysoko położonych przysiółków, tak więc ze znalezieniem miejsc widokowych nie ma najmniejszych problemów. Jednym z nich jest Sarnowska Grapa (936 m) położona na Drodze Umarłych – ścieżce wiodącej z Rzepisk do Łapsz Wyżnych, gdzie niegdyś znajdował się jedyny cmentarz w okolicy. A więc to stara trasa, którą przewożono zmarłych na wieczny pochówek – stąd złowroga nazwa i kilka kapliczek po drodze. Obecnie prowadzi tędy czerwony szlak, a odcinek pomiędzy Rzepiskami i Pawlików Wierchem należy do najbardziej malowniczych na Spiszu. Na polanie pod szczytem Sarnowskiej Grapy znajdują się dwie zabytkowe kapliczki i stamtąd właśnie rozciąga się fantastyczna panorama na Tatry.
3. PRZEŁĘCZ NAD ŁAPSZANKĄ
Obok Litwinki to najbardziej znany spiski punkt widokowy na Tatry. I nie ma co się dziwić, bowiem Przełęcz nad Łapszanką (945 m) jest charakterystyczna ze względu na uroczą burzową kapliczkę (loretańską), a i położenie tuż przy szosie ułatwia lokalizację. Przy kapliczce znajduje się ławka oraz luneta do obserwacji tatrzańskich grani, lecz polecam podejść kawałeczek w stronę słowackiej Osturni bądź w kierunku Rzepisk, by otworzył się widok na pasmo Tatr Zachodnich.

Zbliżnie na Gerlach, Szeroką Jaworzyńską, Ganek, Wysoką, Rysy, Mięguszowieckie Szczyty oraz Miedziane
2. RZEPISKA – POLANA NA OSIEDLU GROCHOLÓW POTOK
Sarnowska Grapa jest niesamowitym miejscem, lecz bardziej lubię rozległą polanę usytuowaną na osiedlu Grocholów Potok, tuż przy czerwonej trasie spacerowej, poniżej szosy łączącej Rzepiska oraz Przełęcz nad Łapszanką. Będąc na Spiszu, spędzałam tam niemal każdy wieczór: kocyk, fajowe towarzystwo, piwko, aparat plus Tatry pod nosem. Czego chcieć więcej?
1. LITWINKA
Litwinka (902 m) wnosi się ponad Czarną Górą. Nazywam ją Spiskim Giewontem, ze względu na krzyż milenijny ustawiony na szczycie, a zbudowany właśnie na podobieństwo tego z Giewontu. Litwinkę łatwo wyłapać spośród okolicznych wniesień, za sprawą tej charakterystycznej i dobrze widocznej z daleka konstrukcji. Na szczycie znajduje się zadaszona altana oraz stacja kolejki – na szczęście nie na podobieństwo tej z Kasprowego WIerchu. Wyciągi stacji narciarskiej „Grapa Ski” czynne są jedynie w sezonie zimowym. Litwinka znajduje się na zielonym szlaku wiodącym z Jurgowa do Trybsza, lecz można się tam dostać również autem – wąska asfaltowa dróżka wiedzie na samą górę (są drogowskazy). Ze szczytu rozciąga się jedna z najwspanialszych panoram na Tatry, jakie kiedykolwiek widziałam. Oprócz tatrzańskiego muru podziwiać można Babią Górę, grzbiet Gorców, a także Pieniny z Trzema Koronami.
.
Kiedy przedrepczesz już wszystkie opisane miejsca, zejdź z oznakowanych ścieżek w poszukiwaniu nieznanych, a równie fantastycznych zakątków, o które na Spiszu nie trudno. Choćby pagóry ponad Kacwinem (Howyż, Jakubia Góra) i w rejonie Łapsz aż proszą się o wejście!
.
Jeśli podoba Ci się Spisz, to koniecznie zajrzyj też do wpisu:
NAJCIEKAWSZE MIEJSCA NA POLSKIM SPISZU
Górskie pozdro 🙂
Madzia / Wieczna Tułaczka
Tu też jest fajnie:
Cudowne miejsca – jednak jak mieszkałam w Polsce, to jakoś nigdy do nich nie trafiłam. I teraz za każdym razem jak widzę tak piękne fotografie, myślę sobie „kurczę, jakim cudem mnie to ominęło?” 🙂
Zawsze tak jest. 😀
Litwinka! Uwielbiam to miejsce. Mogłabym tam siedzieć godzinami!
Skąd miałaś swoją bazę wypadową? Ja też w tegoroczną majówkę tam byłam i odwiedziłam niektóre z opisanych miejsc, ale jeszcze trochę mi zostało i na pewno muszę tam wrócić 🙂 Do zobaczenia na szlaku.
Spałam praktycznie na samej Przełęczy nad Łapszanką. W poprzednim wpisie o Spiszu podlinkowałam kwaterę (adres: Łapszanką 54). 🙂
Cudowne miejsca!!! Polecam wszystkim!!!!!
Piękna ta nasza Polsce 🙂 ale wejść udało mi się tylko na górę Żar i to jeszcze dawno temu przy okazji jakiegoś rajdu szkolnego 😛
NR 10 zasługuje na TOP5!
Kwestia gustu 🙂
Piekne miejsca – mim faworytem jest zbliżenie na Tatry z Dursztyńskich skałek.
Litwinka! Nie znałam żadnego miejsca oprócz niej – my drapaliśmy się na nią lata temu z Białki Tatrzańskiej. Narobiłaś mi apetytu na Spisz, zwłaszcza ze względu na brak tłumów w porównaniu do Tatr!
Zakochana w Spiszu od pierwszego pobytu jakieś 3 lata temu. Wracam wiosną, wracam zimą. Uzupełniłabym o górę Żar 🙂
Świetna lista 🙂 Muszę w końcu nadrobić Spisz, mam go na liście od X lat ale zwykle kończy się albo na Pieninach albo na Tatrach a tu takie widoki mnie omijają 🙂
Dziękuję bardzo za wiele pomysłów. Skorzystaliśmy jesienią na trasie Rzepiska-Sarnowska Grapa – Pawliki – Grocholów Potok, gdzie zrobiliśmy mały piknik z widokiem na Hawrań. Do tego Litwinka i Przełom Białki i weekend gotowy. Pojutrze tam wracamy. Z Twoją trasą weszliśmy też na Rysy i Rakuską Czubę i Ziilone Pleso. Bardzo cenię Twoją pracę. Pozdrawiam!