Artykuł zawiera subiektywną listę 30 najpiękniejszych miejsc widokowych w Czeskim Raju. Plus mapkę i kilka bonusów spoza listy. 😉 Znasz fajne miejsca w Czeskim Raju, które nie znalazły się w zestawieniu? Dawaj namiary w komentarzu!
PRACHOWSKIE SKAŁY (PRACHOVSKÉ SKÁLY)
1. VYHLÍDKA ČESKÉHO RÁJE
Vyhlidka Czeskiego Raju zapewnia najbardziej spektakularną panoramę na Prachowskie Skały. Widok obejmuje nie tylko najsłynniejsze formacje tego skalnego miasta, ale także malownicze krajobrazy Czeskiego Raju z osobliwym zamkiem Trosky. Przy dobrej pogodzie dostrzec można Grzbiet Jesztedzki oraz zamek Bezděz na dalekim planie. Punkt widokowy Znajduje się przy tzw. małej pętli, oznaczonej kolorem żółtym. Najszybciej dotrzemy tam od Turystycznej Chaty, tj. z zachodniego wejścia do skalnego miasta (ok. 20 min spaceru).
2. PECHOVA VYHLÍDKA
Na Pechovą vyhlidkę dostaniemy się najszybciej zielonym szlakiem od strony Turystycznej Chaty (ok. 15-20 min). To wymagający odcinek, bowiem prowadzi ostro w górę po licznych kamiennych stopniach. Na szczęście trudy podejścia wynagradza bardzo ciekawy widok na centralny masyw Prachowskich Skał. Nazwa punktu widokowego nie ma nic wspólnego z pechem, a nawiązuje do Emanuela Pecha – lokalnego działacza i promotora turystyki.
3. VYHLÍDKA MÍRU
Znajduje się w centralnej części Prachowskich Skał i z racji tego oferuje jeden z najlepszych widoków na skalne miasto. Z tego miejsca można wypatrzeć wspinaczy mierzących się ze skalnymi basztami. Do punktu dotrzemy w niespełna pół godziny od zachodniego wejścia.
4. VYHLÍDKA KŘÍŽKOVSKÉHO SBORU
To pierwszy punkt widokowy, jaki napotkamy od strony wschodniego wejścia do Prachowskich Skał (15 min od Muzeum Przyrodniczego). Z tarasu rozciąga się szeroka panorama obejmująca szczyt Kozákov, zespół stawów Jinolické rybníky, zamek Trosky, szczyt Vyskeř, a także skalne miasto Hruboskalsko. Przy dobrej widoczności zobaczymy także grzbiet Karkonoszy. Nazwa powstała na cześć chóru, który koncertował w pobliskim mieście Jičín.
5. HLAHOLSKÁ VYHLÍDKA
Znajduje się przy zielonej (dużej) pętli Czeskiego Raju, nieopodal Vyhlídki Křižkovského sboru. Nazwa tej platformy upamiętnia zespół pieśni Hlahol z Pragi. I choć widok jest dość ograniczony, to warto tu zajrzeć dla masywu Kruczych Skał, za którym wznosi się wzgórze Přivýšina oraz szczyt Kumburk na dalszym planie.
Zarówno ze wschodniego, jak i zachodniego wejścia dojdziemy tu w ok. 25 minut.
6. VŠETEČKOVA VYHLÍDKA
Znajduje się przy zielonym szlaku, ok. 20 minut od zachodniego wejścia do skalnego miasta (od Turystycznej Chaty). Rozpościera się stąd niezły widok na centralną część skalnego miasta wraz z najwyższą skalną wieżą w kompleksie. Vyhlidka upamiętnia Jakuba Všetečkę, który aktywnie promował Czeski Raj, a w szczególności Prachowskie Skały. Dzięki jego staraniom skalny labirynt zyskał kładki, schodki i balustrady, które umożliwiają turystom zwiedzanie tego miejsca.
7. VYHLÍDKA VÍTKOVA (ŠIKMÁ VĚŽ)
Piza ma krzywą wieżę, Toruń ma krzywą wieżę, Prachowskie Skały gorsze nie są i też mogą się nią pochwalić. Skała zwana Krzywą Wieżą znajduje się w południowej części skalnego miasta, a przydomek zyskała dzięki znacznemu pochyleniu ku głębokiej dolinie. Wykute na pochyłej ścianie stopnie prowadzą na sam szczyt formacji, na wysokość 421 metrów, gdzie urządzono przyjemny punkt widokowy Vítkova vyhlídka. Panorama otwiera się na południe, czyli poza obręb skalnego miasta.
Nieopodal skały znajduje się zabytkowy Hotel pod Krzywą Wieżą.
Od strony Turystycznej Chaty dojdziemy tu w 25 minut, od strony Muzeum Przyrodniczego w pół godziny.
HRUBOSKALSKIE SKALNE MIASTO (HRUBOSKALSKO)
8. MARIÁNSKÁ VYHLÍDKA
To jedno z popularniejszych i najchętniej odwiedzanych miejsc w całym Czeskim Raju. Niesamowity widok na zamek Hrubá Skála, na zamek Trosky oraz najwyższy szczyt w regionie – Kozákov cieszy turystów już od XIX wieku.
Najciekawsza trasa na ten punkt widokowy prowadzi z parkingu pod zamkiem Hruba Skała, przez Mysią Dziurę oraz skalną formację Adamowe Łoże (szlak zielony, niebieski), a następnie przez Zámecką Vyhlídkę (szlak żółty), z której także można podziwiać pięknie usytuowany zamek. Całość zajmie 30 min.
9. VYHLÍDKA U LVÍČKA
Vyhlídka u Lvíčka znajduje się przy głównym szlaku (czerwonym), zwanym Złotą Ścieżką Czeskiego Raju, w połowie drogi pomiędzy zamkiem Hrubá Skála a Valdštein. Oferuje bodaj najpiękniejszą panoramę na skalne miasto Hruboskalsko. Nazwa punktu widokowego pochodzi od niewielkiej wieżyczki (położonej najbliżej), zwanej Lwiątkiem.
Dotrzemy tu w 40 minut z parkingu pod zamkiem Hruba Skała i w 30 minut spod zamku Valdštein.
10. VYHLÍDKA NA KAPELU
Sąsiadka vyhlídki u Lvíčka. Oba punkty widokowe leżą przy czerwono znakowanej Złotej Ścieżce Czeskiego Raju, w odległości ledwie 450 metrów od siebie. Hruboskalsko prezentuje się równie ujmująco, choć z zupełnie nowej perspektywy. Widok obejmuje grupę skał zwaną „Kapelą” i samotną wieżę – „Kapelmistrza”. Odrobina wyobraźni pomoże ujrzeć zespół, kierowany przez dyrygenta – niezwykły skalny koncert.
Dotrzemy tu w 30 minut z parkingu pod zamkiem Hruba Skała i w 40 minut spod zamku Valdštein.
11. JANOVA VYHLÍDKA
Oferuje ciekawe, bo kompletnie odmienne spojrzenie na Hruboskalsko niż punkty widokowe zlokalizowane przy głównym szlaku Czeskiego Raju (tzw. Złotej Ścieżce). Do Janovej Vyhlídki dojdziemy niebieskim szlakiem. Prowadzi on przez sam środek kompleksu, u podnóża skalnych wież, z kilkoma stromymi podejściami i ciekawymi przejściami. Panorama obejmuje najokazalsze wieże skalnego miasta oraz najwyższy szczyt Czeskiego Raju – Kozákov. Vyhlídkę osiągniemy po godzinnym spacerze niebieskim szlakiem, z parkingu we wsi Sedmihorky.
MAŁOSKALSKIE SKALNE MIASTO I BESEDICKIE SKAŁY (MALOSKALSKO I BESEDICKÉ SKÁLY)
12. VYHLÍDKA ZAHRÁDKA
Nad miejscowością Mała Skała, nieopodal ruin zamku Vranov, na skalnym cyplu wysoko ponad rzeką Izerą, znajduje się niesamowity punkt widokowy. Ktoś z lękiem wysokości poczuje się tam nieswojo, bo od pionowego urwiska odgradza nas tylko barierka. Niemniej jednak warto tam się wdrapać, ze względu na panoramę obejmującą Dolinę Izery, górę Sokół oraz formację skalną Suche Skały.
Na punkt widokowy prowadzi Złota Ścieżka Czeskiego Raju (czerwony szlak): od strony Małej Skały (15 min) oraz od strony zamku Frýdštejn (50 min).
13. VYHLÍDKA KDE DOMOV MŮJ
„Gdzie Dom Mój” to punkt widokowy zlokalizowany na terenie skalnego miasta Besedickie Skały, przy żółtym szlaku tworzącym tzw. małą pętlę. I choć sąsiednie vyhlidki (o których będzie niżej) oferują zdecydowanie szerszą panoramę, to i to miejsce zasługuje na uwagę, choćby ze względu na ciekawe położenie za wielkim blokiem skalnym. Widok obejmuje Dolinę Izery oraz grzbiet ze skalnym miastem Drábovna.
Z parkingu w Besedicach dojdziemy w niespełna pół godziny, z Małej Skały w godzinę.
14. HUSNÍKOVA VYHLÍDKA
Kojarzycie sosenkę na Sokolicy (niestety uszkodzoną w ostanim czasie)? Czesi też taką mają! Ozdabia ona jeden z najładniejszych punktów widokowych w Czeskim Raju, tworząc niesamowicie atrakcyjną kompozycję. Z platformy podziwiać możemy otoczenie Doliny Izery, Małoskalsko, zamek Vranov, zamek Frýdštejn oraz Ještěd (1012 m) – najwyższy szczyt Grzbietu Jesztedzkiego.
Platforma nosi imię Antonína Husníka. To znany patriota i konstruktor czechosłowackich samolotów. Dzięki jego staraniom zorganizowano materiały na budowę ścieżki i punktów widokowych w kompleksie.
Z parkingu w Besedicach dojdziemy tu w niespełna pół godziny, z Małej Skały w godzinę.
15. HOŘÁKOVA VYHLÍDKA
Hořákova vyhlidka znajduje się tuż obok Husníkovej, toteż zobaczymy z niej dokładnie ten sam obrazek, urozmaicony o taras widokowy z sosenką.
Nazwa tego miejsca nawiązuje do Františka Hořáka, lokalnego nauczyciela, który działał na rzecz udostępnienia Besedickich Skał dla turystów.
16. VYHLÍDKA NA SUCHÉ SKÁLY ORAZ VYHLÍDKA NA MALOU SKÁLU
Ponad żółtą pętlą w Besedickich Skałach wytyczono zieloną ścieżkę edukacyjną – Vyhlídkowý okruh pod Sokolem. Wiedzie ona głównie lasem, poza dwoma miejscami, które tworzą punty widokowe. Pierwszy z nich daje świetny wgląd na poszarpany, skalisty grzbiet Suchych Skał, drugi obejmuje – jak nazwa wskazuje – Małą Skałę (wraz z zamkiem Vranov oraz Frýdštejn).
Najszybsza droga na te punky prowadzi z darmowego parkingu, w miejscu rozpoczęcia szlaku. Parking znajduje się przy drodze łączącej Besedice i Małą Skałę.
PŘÍHRAZSKÉ SKÁLY (PRIHRASKIE SKAŁY)
17. DRÁBSKÉ SVĚTNIČKY
Niedaleko miejscowości Mnichovo Hradiště, na szczytach siedmiu skalnych wież istniała twierdza – Drábské světničky. Do dziś zachowały się pozostałości izb, które były wykute w piaskowcu i służyły głównie jako spiżarnie. Wprawne oko wypatrzy ślady po siedmiu drewnianych budowlach, które połączone były aż sześcioma kładkami. Obecnie miejsce to stanowi jeden z najciekawszych tarasów widokowych w Czeskim Raju.
Wejście na fortecę jest darmowe, lecz możliwe jedynie od kwietnia do października. Po sezonie nie ma szans na wizytę – drogę do wejścia zagradza zamknięta buda.
Najszybciej dostaniemy się tu niebieskim szlakiem z parkingu Dneboh – Kavčina (ok. 25 min), natomiast czerwony szlak (ok półtorej godziny z Příhrazy) prowadzi atrakcyjną galerią.

Drábské světničky.
Foto: fotobankaceskyraj.cz
18. SZCZYT MUŽSKÝ
Najwyższe wzniesienie w okolicy, którego nazwę tłumaczy się jako „mężczyzna”. Tuż pod szczytem Mužský (463 m) znajduje się pomnik symbolizujący bitwę, jaka odbyła się pomiędzy Austrią a Prusami w 1866 roku. Zobaczymy stąd m.in.: Góry Izerskie, Karkonosze, Hruboskalsko, Góry Łużyckie i Grzbiet Jesztedzki.
Auto najlepiej zostawić na parkingu w skalnym mieście Příhrazské skály (parkoviště Krásná vyhlídka), by podejść na szczyt zielonym szlakiem (ok. 25 min). Można też szukać miejsca do parkowania we wsi Mužský (uwagę przykuwa charakterystyczna dla regionu drewniana dzwonnica), skąd w przeciągi pół godziny dojdziemy na szczyt (zielonym szlakiem).
19. VYHLÍDKA ZE STARÝCH HRADŮ
To teren po średniowiecznym skalnym zamku, po którym prawie nie ma już śladów. Można natomiast nacieszyć oczy całkiem przyjemnym obrazkiem na czesko-rajski pejzaż z jeziorkiem Žabakor na pierwszym planie. Mnie nie było dane tego ujrzeć (wstrętne mleko się rozlało), ale frajdy dostarczyło już same podejście do tego miejsca. Polecam czerwony szlak z parkingu Příhrazy (30 minut).
POZOSTAŁE
20. VYHLÍDKY Z KLOKOČSKYCH SKAL
Za miejscowością Klokočí na długości ok. półtora kilometra rozciąga się grzbiet zakończony skalnym czołem. Wzdłuż skraju poprowadzono czerwony szlak, który daje możliwość podziwiania pejzażu północnej i południowo-wschodniej części Czeskiego Raju. Punkty widokowe nie są w żaden sposób zagospodarowane i osłonięte, a wejście na skały (prowadzą do nich wydeptane ścieżki) następuje na własną odpowiedzialność.
Pierwsze miejsca widokowe osiągniemy po 20 minutach od wyjścia z Klokočí.
21. MYŠI SKÁLA
Widok ze skalnej platformy jest dość przyjemny (Dolina Izery), ale samo podejście nań stanowi największą atrakcję. Szlak prowadzi stromą i eksponowaną skałą, zabezpieczoną ciągiem łańcuchów – ot, taka mała namiastka tatrzańskiego szlaku. Po opadach deszczu czy śniegu odcinek ten jest szalenie śliski i wymaga wzmożonej uwagi.
Mysią Skałę osiągniemy po 25 minutach marszu niebieskim szlakiem z wioski Spálov (ponad miastem Semily).
22. KRKAVČÍ SKÁLA
Punkt widokowy położony 2 minuty od drogi łączącej Semily i Železný Brod. Auto można zostawić na poboczu i za zielonym szlakiem dojść na miejsce. Podziwiać możemy dolinę Izery i przeciwległy Medenec.
23. KOZÁKOV
Liczy ledwie 744 m n.p.m., ale to wystarczy, by dzierżyć miano najwyższej góry w Czeskim Raju. Kozákov stanowi wielką atrakcję przede wszystkim ze względu na wieżę widokową, z której widać aż 1/4 powierzchni całych Czech! Rozległa panorama obejmuje Czeskie Średniogórze (czeska kraina wygasłych wulkanów), Góry Łużyckie, Grzbiet Jesztedzki, Góry Izerskie, Karkonosze, Góry Orlickie, Masyw Czeskomorawski i oczywiście sam Czeski Raj.
Cena za wejście, dojazd i szlaki dojściowe w tym wpisie: Najwyższy szczyt Czeskiego Raju.
24. DUBECKO
Na zboczu wzniesienia Dubecko (399 m) stoi wieża przekaźnikowa, na której urządzono taras widokowy. Prowadzą nań kręte, ażurowe schody, a cała konstrukcja chwieje się pod wpływem wiatru. Z tego powodu nie jest to rozrywka dla wrażliwych. Śmiałkowie zostaną wynagrodzeni widokami na pobliski Kozákov, zamek Trosky czy Vyskeř.
Podczas niesprzyjającej pogody taras nie jest udostępniany turystom.
Wstęp kosztuje 30 CZK. Wieża czynna jest od kwietnia do czerwca w godzinach 9:00-16:00 (tylko weekendy), w lipcu i sierpniu codziennie w godzinach 9:00-17:00, we wrześniu i październiku w godzinach 9:00-16:00 (tylko weekendy).
Ze wsi Dubecko dojdziemy tu w 5 minut.

Dubecko wieża.
Foto: www.cesky-raj.cz
25. ČECHOVA VYHLÍDKA – BORECKÉ SKÁLY
Na skalistym tarasie w Boreckich Skałach mamy możliwość podziwiania zamku Trosky. Całkiem przyjemne miejsce na zachód słońca, zwłaszcza że jest gdzie usiąść. Uwaga, punkt widokowy nie jest zabezpieczony żadną barierką. Najszybciej dostaniemy się tu niebieskim szlakiem z miasteczka Rovensko pod Troskami (ok. pół godziny). Miejsce nosi imię słynnego pisarza i podróżnika Svatopluka Čecha, który mieszkał w Rovensku i z całego Czeskiego Raju szczególnie umiłował Boreckie Skały właście.
26. ZAMEK TROSKY
Charakterystyczne ruiny zamku Trosky są symbolem Czeskiego Raju. Twierdza zbudowana na dwóch stromych, bazaltowych wychodniach widoczna jest z wielu miejsc w okolicy. Wieża zamkowa „Baba” stanowi świetny punkt widokowy na krajobraz Czeskiego Raju, a także na Góry Izerskie, Karkonosze i Czeskie Średniogórze.
Wejście na zamek kosztuje 90 koron (zwiedzanie możliwe od kwietnia do października). Parking pod zamkiem kosztuje 60 koron. Spacer zielonym szlakiem z miejscowości Rovensko pod Troskami zajmie ok. półtorej godziny.
27. SZCZYT VYSKEŘ
Niewielkie wzniesienie (465 m) jest tak naprawdę wygasłym wulkanem. Ścieżka nań zaczyna się przy gotyckim kościele Wniebowzięcia NMP. To w zasadzie droga krzyżowa prowadząca do kaplicy św. Anny, ulokowanej na samym szczycie. Rozciąga się stamtąd szeroka panorama obejmująca Kozákov, zamek Trosky, wzniesienie Mužský, czy Ještěd. Dobra miejscówka na wschód słońca.
Na szczyt dojdziemy z miejscowości Vyskeř w niespełna pół godziny. Można też zaparkować auto pod kościołem i skrócić trasę o 15 minut.
28. VYHLÍDKA VÁCLAVA ČTVRTKA (PŘIVÝŠINA)
Skalisty szczyt Přivýšina (464 m) to najwyższe wzniesienie Wyżyny Prachowskiej. Na szczycie wzgórza znajduje się malutkie skalne miasto oraz platforma widokowa nazwana na cześć pisarza Václava Čtvrtka. Widok rozciąga się na południe i obejmuje m.in. miasto Jičín, wieś Ostružno, wzgórze Zebín oraz Veliš z ruinami zamku.
Punkt widokowy znajduje się na wschód od Prachowskich Skał, z Muzeum Przyrodniczego (wschodnie wejście do skalnego miasta) dojdziemy za pomocą zielonego szlaku w ok. 40 minut.
29. BRADA
Wzgórze Brada położone jest na zachód od maleńkiej wsi Brada. Na szczycie znajduje się krzyż oraz rzeźby świętego Piotra i Pawła. Kiedyś znajdował się tu zamek, ale po XIII-wiecznej twierdzy praktycznie nic nie zostało. Panorama ze szczytu jest rozległa, a w rozeznaniu pomagają tablice z opisami.
Można przyjechać tu autem – miejsce do parkowania znajdzie się koło knajpy we wsi. Można także przyjść z Prachova szlakiem zielonym (ciekawszy, bo zahacza o punkt widokowy na wzgórzu Přivýšina ;1h) bądź niebieskim (45 min).
30. ZEBÍN
Zebín (399 m) to szczyt położony jakieś 2 km na północny wschód od zabytkowego miasta Jičín. Jego charakterystyczna sylwetka jest doskonale rozpoznawalna w okolicy. U podnóży góry stoi XIV-wieczny kościół z drewnianą dzwonnicą, zaś na szczycie znajduje się barokowa kapliczka św. Marii Magdaleny. Z góry roztacza się uroczy widok na całą kotlinę Jičínská.
Auto można zostawić nieopodal świątyni i wejść na Zebín w ok. 10 minut. Spacer niebieskim szlakiem z miasta Jičín zajmie około godziny.
- Kozákov – najwyższy szczyt Czeskiego Raju
- Prachowskie Skały – najpiękniejsze skalne miasto w Czeskim Raju
- Broumowskie Ściany – skalne miasto w Czechach dostępne z Pasterki
- Ostasz – mało znane skalne miasto w Czechach
- Adrszpach i Teplickie Skały – najpiękniejsze skalne miasta w Czechach
- Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt Gór Stołowych
- Narożnik i Białe Skały – w Górach Stołowych
- Radkowskie Skały i Skalne Grzyby – w Górach Stołowych
- Dolina Pośny – w Górach Stołowych
Odwiedziłam jeszcze kilka punktów widokowych, jednakże nie zasłużyły sobie na miejsce w tym zestawieniu 😉 Po prostu widoki z nich są słabsze bądź w dużej mierze przysłonięte przez drzewa – nie polecam ich jako główny cel wycieczki. Aczkolwiek jest duże prawdopodobieństwo, że i tak nadziejecie się na nie wędrując po Czeskim Raju. Wymienię je dla jasności:
- VYHLÍDKA PRACHOVNA – przy parkingu pod zamkiem Hruba Skała (samo podejście bardzo spoko, ale widok głównie na przyzamkowy hotel)
- SKALNÍ VYHLÍDKA HLAVATICE – w Hruboskalsku, widok na Turnov, częściowo zarośnięty
- SCHLIKOVA VYHLÍDKA – znajduje się w Prachowskich Skałach tuż obok Všetečkovej vyhlídka, niestety jest dość zarośnięta
- HAKENOVA VYHLÍDKA – znajduje się w Prachowskich Skałach, widok totalnie przysłonięty przez drzewa
- VYHLÍDKA NA PANTHEON – Łatwo przeoczyć ten punkt widokowy, gdyż prowadzi nań nieoznakowana dróżka, odchodząca od Złotej Ścieżki Czeskiego Raju (gdzieś w połowie drogo między zamkiem Frýdštejn a niewielkim skalnym miastem Drábovna). Ponoć pięknie stąd widać Vranovský grzbiet z zamkiem Vranov, jednak ze względu na deszcz nie miałam okazji sprawdzić. Z zamku Frýdštejn można dojść tu w 45 minut.
- JIZERSKÁ VYHLÍDKA – w skalnym mieście Drábovna, widok zarośnięty, choć na dalekim planie widać zamek Trosky
- VYHLÍDKA SOKOL – znajduje się w Besedickich Skałach, widok na Suche Skały, częściowo zarośnięty
- VYHLÍDKA FRANTIŠKA KINSKÉHO – znajduje się w Besedickich Skałach, widok w dużej mierze zarośnięty, ale samo wejście na punkt widokowy ciekawe
- VYHLÍDKA ZDENČINA SKÁLA – w kompleksie Klokočske skály, widok na Dolinę Izery, częściowo zarośnięty
- VELIŠ – wzgórze z pozostałościami dawnej twierdzy położone na południowy-zachód od miasta Jičín; generalnie fajna miejscówka, chociaż mnie bardziej zauroczył Zebín.
- JIČÍN – Valdická brána, niegdyś część murów obronnych, obecnie wykorzystywana jako taras widokowy. Z wysokości 32 metrów widać nie tylko zabytkową zabudowę rumcajsowego miasta Jičín, ale także tereny sięgające aż po Karkonosze. Panoramy nie sprawdziłam, bo wieża czynna jest jedynie od kwietnia do września (wstęp 30 CZK).
Wkrótce kolejne wpisy z Czeskiego Raju!
Górskie pozdro 🙂
Madzia / Wieczna Tułaczka
VYHLÍDKA ČESKÉHO RÁJE tam jest przepięknie
Kiedyś to był niezły blog teraz komercyjna ścieczka. Wyjedź ze mną na na Kazbek a Będę miała zniżkę.
Bez komentarza.
I dlatego to piszesz pod postem o Czeskim Raju? 😀
Uwielbiam takie anonimy od ludzi, którzy nie mogą ścierpieć, jak ktoś rozwija skrzydła i idzie do przodu. 😀
Przepraszam, że nie spełniam Twoich oczekiwań i nie wędruję tylko po Tatrach.