PRACHOWSKIE SKAŁY – najpiękniejsze skalne miasto w Czeskim Raju

PRACHOWSKIE SKAŁY – najpiękniejsze skalne miasto w Czeskim Raju

 

Prachowskie Skały są największym i jednocześnie najpiękniejszym spośród wielu skalnych miast, zlokalizowanych na terenie Czeskiego Raju. Znajduje się niespełna 10 kilometrów od zabytkowego miasta Jicin, kojarzonego głównie z kreskówkowym rozbójnikiem Rumcajsem. Charakterystyczne dla krajobrazu skalne wieże tworzą niesamowity labirynt, możliwy do przebycia dzięki kilku znakowanym szlakom.

Zwiedzałam Czeski Raj przez 5 listopadowych dni i mogę śmiało stwierdzić, że Prachowskie Skały są zdecydowanie najbardziej zjawiskowym zakątkiem w regionie.

DOJAZD DO PRACHOWSKICH SKAŁ

Dla turystów udostępniono dwa wejścia do skalnego miasta:

 • Dolne Wejście (zachodnie) przy Turystycznej Chacie (Turistická chata). Bliżej stąd do najciekawszych atrakcji, toteż to dogodniejsze wejście do zwiedzania skalnego miasta. Przy wejściu znajduje się duży płatny parking (80 koron). Poza sezonem nikt nie pobiera opłat.
 • Górne Wejście (wschodnie) przy Muzeum Przyrody Czeskiego Raju w Prachovie (Muzeum přírody Český ráj). Z tej strony można wejść z wózkiem. Tu także znajduje się parking płatny w sezonie (80 koron). Poza sezonem nikt nie pobiera opłat.
 • Oba wejścia łączy czerwony szlak – odcinek ten liczy 2 km i pokonamy go w 40 minut.

DOJAZD AUTEM

 • Namiary GPS na Dolne Wejście (koło Turystycznej Chaty): 50.4685956N, 15.2850403E
 • Namiary na GPS na Górne Wejście (od Prachova): 50.464626N, 15.307333E

DOJAZD KOMUNIKACJĄ

Pierwszy krok to bezpośredni autobus Flixbus z Wrocławia do miejscowości Hradec Králové. Następnie najwygodniej skorzystać z regionalnych połączeń kolejowych.

 • Wybierz linię Hradec Králové – Turnov – Jičín i wysiądź na stacji Jinolice. Dalej trzeba już iść z buta za zielonym szlakiem, który prowadzi przez stawy Jinolice do Górnego Wejścia (ok. 50 min).
 • Wybierz linię Hradec Králové – Turnov – Jičín i wysiądź na stacji Libuň. Dalej trzeba podążać piechotą za niebieskim szlakiem do Dolnego Wejścia (1h 30 min). 


Do Prachova jeżdżą dwie linie autobusowe:

 • Linia 630077 kursuje na trasie: Jičín – Holín – Prachovské skály – Pařezská Lhota – Mladějov – Sobotka – Podkost. Przystanek znajduje się przy Górnym Wejściu.
 • W sezonie wakacyjnym (tylko w weekendy) kursuje linia 670591 na trasie: Semily – Chuchelna – Kozákov – Rovensko p.Troskamy – Holín – Prachov – Jičín.

Gdzie sprawdzić połączenia?

 • Na stronie idos.idnes.cz znajdziesz wyszukiwarkę połączeń autobusowych i kolejowych.
 • Dodatkowo, rozkład jazdy autobusów sprawdzisz na stronie busline.cz w zakładce „Jízdní řády”.

KIEDY NAJLEPIEJ ODWIEDZIĆ PRACHOWSKIE SKAŁY?

Kompleks otwarty jest przez cały rok. W sezonie letnim napierają tu prawdziwe tłumy, więc jeśli chcesz w spokoju poznać skalne miasto, to przyjedź po sezonie bądź odwiedź to miejsce przed otwarciem/po zamknięciu kas. W listopadowy weekend było tu spokojnie i przyjemnie – wiele zakątków parku miałam na wyłączność.

BILETY WSTĘPU DO SKALNEGO MIASTA „PRACHOWSKIE SKAŁY”

Prachowskie Skały otwarte są przez cały rok, jednakże opłaty za wstęp pobierane są tylko w wysokim sezonie, tj. od 1 kwietnia do 31 października. Może się zdarzyć, że kasy będą czynne nieco dłużej – jeśli tylko pogoda będzie temu sprzyjać.

Oznacza to, że możemy planować wizytę w Prachowskich Skałach w dowolnym miesiącu, po prostu w zimowym okresie zwiedzimy kompleks bezpłatnie.

Kasy czynne są w wakacje godzinach 9:00-18:00 (lipiec i sierpień), a w pozostałe miesiące w godzinach 9:00-17:00 (kwiecień-czerwiec, wrzesień, październik). Oczywiście ranne ptaszki i wieczorne sowy wejdą za free.

 • Bilet wstępu kosztuje 80 koron.
 • Bilet ulgowy (uczniowie, studenci, emeryci) kosztuje 40 koron.
 • Rodzina 2+2 zapłaci 200 koron.
 • Na teren parku można zabrać pieska – opłata za czworonoga wynosi 10 koron.
 • Za bilet wstępu można zapłacić tylko gotówką!

 

ZAINTERESUJE CIEBIE TAKŻE WPIS:

NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA WIDOKOWE W CZESKIM RAJU 

Skalne miasto Prachowskie Skały

Główny węzeł szlaków w Prachowskich Skałach

ZWIEDZANIE SKALNEGO MIASTA „PRACHOWSKIE SKAŁY”

Dla turystów przygotowano dwie podstawowe trasy zwiedzania, które mają początek przy Dolnym Wejściu:

Krótka trasa, tzw. Żółta Pętla – jest mniej wymagająca i łatwiejsza do pokonania, bo zawiera 1 podejście (ledwie 80 metrów w górę, ale po licznych schodkach). Trasa ma 1,5 km długości i zajmie 45 minut nieśpiesznym tempem. Prowadzi przez słynny Korytarz Cesarski, będący jednym z najbardziej magicznych miejsc w skalnym kompleksie.

Dłuższa trasa, tzw. Zielona Pętla – trasa ma 3,5 km długości, a jej pokonanie zajmie ok. 2 godziny spokojnym tempem. Prowadzi przez wiele puntów widokowych i ciekawych skalnych alejek.

Aby dobrze poznać kompleks trzeba iść na całość, czyli zwiedzić obie pętle plus dwie atrakcje leżące przy czerwonym szlaku. Poniżej sposób, w jaki ja ogarnęłam temat. To optymalna trasa, by zwiedzić najpiękniejsze miejsca w Prachowskich Skałach.

OPTYMALNA TRASA ZWIEDZANIA

Wycieczkę zaczęliśmy przy Turystycznej Chacie. W listopadzie kasy były zamknięte na trzy spusty, nikt też nie pobierał opat za parking. Ruszyliśmy za kompletem szlaków: żółtym, czerwonym, niebieskim i zielonym. Interesował nas ten ostatni, który za głównym węzłem szlaków (Zadní Točenice) pnie się ostro w górę, w kierunku pierwszych punktów widokowych. Dalej szlak biegnie raz w górę, raz w dół, przeciskając się pomiędzy skalnymi wieżami.

Szybko dotarliśmy do rozwidlenia z czerwonym szlakiem i na kilka minut przerzuciliśmy się właśnie na ten kolor, wszystko po to, by obejrzeć widoki z tarasu Křížkovského. Tą samą drogą wróciliśmy z powrotem do zielonego szlaku (na Hlaholską vyhlidkę) i dotarliśmy do kolejnego skrzyżowania, tym razem z żółtym szlakiem, czyli do małej pętli. Przed nami stanęło otworem najbardziej spektakularne miejsce w całym skalnym mieście – Korytarz Cesarski. Widok z góry na wąski przesmyk otoczony wysokimi basztami zrobił na nas przeogromne wrażenie! Legenda głosi, że Cesarz Franciszek I zwiedzał to miejsce niesiony w lektyce (pełen wypas), stąd nazwa tego zakątka.

Cesarskim Korytarzem zeszliśmy do głównego węzła szlaków w kompleksie i za żółtymi znakami zaczęliśmy kolejne podejście w górę. To szalenie atrakcyjny odcinek, pełen skalnych schodków i wąskich tuneli. Wyprowadza w pobliże fantastycznego punktu widokowego, zwanego Vyhlídką Českého ráje (kawałek za czerwonym szlakiem).

Czerwone znaki towarzyszyły nam aż do rozstaju z zielonym szlakiem przy Zielonym Wąwozie (Zelená rokle). Gęsto zalesiony wąwóz to miła odskocznia od głównego deptaka, tym bardziej, że jesienią prezentował się naprawdę klimatycznie. Wąska leśna ścieżka najpierw wiodła na dno dolinki, po czym stanęła dęba, przeobrażając się w potężny ciąg schodów. Kilka sapnięć później zameldowaliśmy się na Pechovej vyhlidce, która wcale nieokazała się pechowa. Wręcz przeciwnie!

Marsz kontynuowaliśmy zieloną pętlą w kierunku skały Krzywa Wieża, na szczycie której znajduje się kolejny punkt widokowy. Cały ten fyrtel jest niezwykle urokliwy, a spacer w otoczeniu skalnych bloków dał nam wiele frajdy. Zielony szlak doprowadził nas w końcu do vyhlidki Miru – ostatniego tarasu widokowego na trasie. Po nim ponownie dotarliśmy do Cesarskiego Korytarza (drugi raz był równie ekscytujący) i zeszliśmy nim do głównego węzła szlaków, a po chwili do Turystycznej Chaty, gdzie wycieczka dobiegła końca.

Cała trasa zajęła nam 3 h 30 min, przy czym tempo mieliśmy żółwie, a po drodze trzaskaliśmy setki zdjęć niczym japońscy turyści. Minimum tyle czasu należy zarezerwować, by na spokojnie nacieszyć się mijanymi pejzażami.

Jak zwiedzić Prachowskie Skały?

Prachowskie Skały. Ścieżka od strony Dolnego Wejścia.

Zwiedzanie Prachowskich Skał

Na Zielonej Pętli

Szlaki w Prachowskich Skałach

Jak widać, warto mieć wygodne buty 😉

Prachowskie Skały w Czeskim Raju

Hlaholska vyhlidka

Skalne Miasto Prachowskie Skały

Korytarz Cesarski

Prachowskie Skały w Czechach

Wejście do Mysiej Dziury na Żółtej Pętli.

Prachowskie Skały

Vyhlidka Czeskiego Raju – jeden z najlepszych punktów widokowych w Prachowskich Skałach.

Prachowskie Skały w Czeskim Raju

Vyhlidka Czeskiego Raju

Czeski Raj Prachowskie Skały

Prachowskie Skały informacje praktyczne

Zielony Wąwóz

Zwiedzanie Prachowskich Skał

Zielony Wąwóz i podejście na Pechovą vyhlidkę.

Prachowskie Skały w Czeskim Raju

Pechova vyhlidka

Prachowskie Skały, Czechy

Jak zwiedzić Prachowskie Skały w Czechach?

Krzywa Wieża

Prachowskie Skały zwiedzanie i informacje

Fragment Zielonej Pętli

Prachowskie Skały informacje praktyczne

Prachowskie Skały zwiedzanie

Żeby inni mogli przejść 😉

Prachowskie Skały

Cesarki Korytarz od dołu

 

PRZECZYTAJ TAKŻE   

 

PRACHOWSKIE SKAŁY – INFORMACJE PRAKTYCZNE

 • Bilet wstępu kosztuje 80 koron.
 • Parking kosztuje 80 koron.
 • Prachowskie Skały dostępne są przez cały rok, lecz za bilet zapłacimy tylko w okresie od kwietnia do października.
 • Spokojne zwiedzanie kompleksu zajmie ok. 3 godziny.
 • Zwiedzanie najlepiej rozpocząć przy Turystycznej Chacie (Dolne Wejście).
 • Podczas zwiedzania przyda się mapa, ja korzystałam z mapy na aplikacji mapy.cz. Schemat szlaków znajduje się także na tablicy przy wejściu do parku.
 • Zimą oraz w czasie deszczu należy szczególnie uważać na śliskie podłoże, korzenie i stopnie.
 • Na wycieczkę do skalnego miasta można spokojnie zabrać dzieci.
 • Turyści z wózkiem mogą wejść na teren skalnego miasta od strony Prachova (Górne Wejście). Dla wózków przejezdny będzie tylko niewielki fragment całości, jeśli więc chcesz pozwiedzać kompleks z maluchem, to lepiej zabrać chustę lub inne nosidełko.
 • Prachowskie Skały objęte są ochroną (Rezerwat Przyrody), a to oznacza, że nie wolno schodzić ze znakowanych ścieżek.
Schemat szlaków w Czeskim Raju

Schemat szlaków ze strony prachovskeskaly.com

 

 

Górskie pozdro,

Madzia / Wieczna Tułaczka

 

 

 

 

 

7 komentarzy

 1. Witam mam takie pytanie czy jeśli wezmę pieska to trasa w całości będzie dla nas dostępna? Czy są jakieś drabinki z którymi psiak sobie nie poradzi. Dziękuję z góry za odpowiedź. Tak poza tym uwielbiam za to Czechów że dla nich pies w górach to żaden problem tylko część natury tak jak my. Pozdrawiam

  • Wieczna Tułaczka

   Piesek wszędzie da radę. Można brać, oczywiście na smyczy. Drabin nie ma, tylko schody, ale z tym sobie poradzi bez problemu. 🙂

 2. Musze przetestowac tą trasę. Dzięki 😀

 3. Nie na temat, ale na face nie loguję się od dawna, nie umiem się przełamać. Więc piszę tutaj: uroczą masz psinkę, więcej fotek pieska i opowieści o piesku. Pieski są kochane, też mam psinkę, która rozpieszczona jest niesamowicie, też ze schroniska. Pozdrawiam Lusię 🙂

 4. Zwiedzalam Prachowskie Skały jakiś czas temu i naprawdę są rewelacyjne. Moim zdaniem bardziej urokliwe niż zatłoczone skalne miasto w ardspachu, które też miałam okazje przemaszerować. Świetnie się czyta Twoją relację z wędrówki.

 5. Przepiękne widoki, bardzo lubię takie klimaty 🙂 Rok temu odwiedziłam skalne miasto zwane Saksońską Szwajcarią w Niemczech. Ogrom skał wprawiał w zachwyt i wzbudzał podziw 🙂 To był ciężki i męczący weekend, ale zdecydowanie było warto! W Prachowskie Skały także chętnie się wybiorę 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.