Pewnego lipcowego dnia wędruję jedną z moich ulubionych tatrzańskich tras: wbijam na Czerwone Wierchy od strony Doliny Tomanowej, praktycznie pustej o poranku, po czym kieruję się efektowną granią przez Suche Czuby na Kasprowy Wierch i dalej na Liliowe.
.
Po drodze zaczepia mnie rezolutna babka:
– Wieczna Tułaczka?
– Tak.
– A co pani tu robi? Nie powinna pani latać po jakichś ciekawszych miejscach?
– Eee, ale ja lubię ten szlak!
.
Naprawdę lubię ten szlak i szczerze uważam go za jeden z najpiękniejszych w Tatrach, zwłaszcza w połączeniu z Czerwonymi Wierchami, które są jego naturalnym dopełnieniem. Nie jestem zafiksowana na zdobywaniu coraz to trudniejszych szczytów, a najbardziej cenię sobie wędrówkę grzbietem, kiedy to widoki otaczają mnie z każdej strony i łatwo o ciekawe kadry. Taki właśnie jest czerwony szlak przez Suche Czuby! Jako że najczęściej jest on wykorzystywany do łączenia Kasprowego Wierchu oraz Giewontu w jedną wycieczkę, to bywa bardzo zatłoczony, zwłaszcza w okresie letnim. Lepiej wybrać się na tu poza sezonem i najlepiej wczesnym rankiem, by we względnym spokoju nacieszyć się urodą szlaku.
Czerwony szlak łączący Przełęcz pod Kopą Kondracką z Kasprowym Wierchem prowadzi Główną Granią Tatr. Ścieżka trawersuje największe skalne trudności po łagodniejszej, słowackiej stronie, dzięki temu jest ona bezpieczniejsza i bardziej przystępna dla mniej zaawansowanych turystów. Podczas wędrówki towarzyszą nam widoki zarówno na Tatry Zachodnie (z Czerwonymi Wierchami i Giewontem na pierwszym planie) oraz Tatry Wysokie ze Świnicą i granią Orlej Perci. W dole rozciąga się rozległa Cicha Dolina nad którą górują intrygujące Kopy Liptowskie, przypominające kopulaste szczyty Tatr Zachodnich, zaliczane jednak do Tatr Wysokich.
Nie wszyscy turyści udający się na ten szlak, zdają sobie sprawę z eksponowanych miejsc czy skalnych przeszkód. Teren nie jest szczególnie trudny, ale mniej wprawnym piechurom może dać się lekko we znaki, dlatego warto prześledzić opis szlaku oraz zdjęcia z newralgicznych punktów na trasie.
.
__________
Poniżej opis szlaku od Przełęczy pod Kopą Kondracką na Kasprowy Wierch, propozycje wycieczek w tym rejonie Tatr oraz informacje praktyczne.
Spis Treści
SUCHE CZUBY W TATRACH

Suche Czuby z Krzesanicy. Wyraźnie widać, że ścieżka omija wierzchołki szczytów i trawersuje je od słowackiej strony.
.
JAK DOSTAĆ SIĘ NA PRZEŁĘCZ POD KOPĄ KONDRACKĄ?
- Z Kuźnic (szlak niebieski i zielony, 3 h) – Najpierw musimy dojść niebieskim szlakiem przez malowniczą Polanę Kalatówki do schroniska na Hali Kondratowej. Następnie idziemy za zielonymi znakami. Na przełęcz wyprowadzają liczne zakosy, a ścieżka wyłożona jest kamiennymi stopniami. Trasa bez trudności.
- Z Kopy Kondrackiej (szlak czerwony, 20 min) – Z najniższego szczytu w masywie Czerwonych Wierchów schodzimy szerokim zboczem, bez trudności. Na Kopę Kondracką dotrzeć możemy od strony Czerwonych Wierchów bądź od strony Giewontu (patrz: Szlaki na Giewont).
.
JAK DOSTAĆ SIĘ NA KASPROWY WIERCH?
- Z Kuźnic (szlak zielony, 3 h) – Łatwy, ale dość mozolny i zatłoczony szlak. Szczegółowy opis zielonego szlaku na Kasprowy Wierch w linku.
- Z Kuźnic kolejką gondolową – W kilkanaście minut i za 75 zł możemy wydostać się szczyt Kasprowego Wierchu. Na stronie pkl.pl znajduje się aktualny cennik oraz godziny kursowania gondoli. By nie stać w legendarnej już kolejce do kolejki, warto zakupić bilet wcześniej (przez stronę PKL bądź w biletomatach, zlokalizowanych w centrum Zakopanego). Taki bilet jest droższy, ale wystawiony na konkretną godzinę.
- Z Hali Gąsienicowej (żółty, 1 h 45 min) – Łatwa ścieżka prowadzi ze schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej na Suchą Przełęcz, zlokalizowaną tuż pod górną stacją kolejki. To zdecydowanie najprzyjemniejsza opcja dojścia na Kasprowy Wierch, z widokami na Tatry Wysokie. Najpierw trzeba jednak dostać się na Halę Gąsienicową, na którą prowadzą 2 szlaki z Kuźnic (każdy z nich zajmuje ok. 2 h). Z Murowańca istnieje także opcja wejścia na Liliowe (szlakiem zielonym) bądź na Przełęcz Świnicką (szlakiem czarnym), by następnie ruszyć na Kasprowy czerwonym szlakiem graniowym (szczegóły we wpisie: Szlak graniowy z Kasprowego Wierchu na Przełęcz Świnicką).
.
OPIS SZLAKU PRZEZ SUCHE CZUBY KONDRACKIE
.
TRASA: PRZEŁĘCZ POD KOPĄ KONDRACKĄ – SUCHY WIERCH KONDRACKI – SUCHE CZUBY – GORYCZKOWA CZUBA – POŚREDNI GORYCZKOWY WIERCH – KASPROWY WIERCH
SZLAK: czerwony
CZAS: 1 h 45 min (średni czas przejścia bez odpoczynków)
SUMA PODEJŚĆ: 330 m
SUMA ZEJŚĆ: 200 m
TRUDNOŚCI: Niewielkie, ale na trasie występują miejsca eksponowane oraz skalne uskoki. Brak łańcuchów.
.
Opis czerwonego szlaku wiodącego przez Suche Czuby zacznę od Przełęczy pod Kopą Kondracką, która oddziela Kopę Kondracką w masywie Czerwonych Wierchów (tutaj znajdziesz opis szlaku od Ciemniaka do Przełęczy pod Kopą Kondracką) od Suchego Wierchu Kondrackiego. Zaczynamy!
Z rejonu Przełęczy pod Kopą Kondracką (1863 m) roztacza się fantastyczna panorama w stronę Kasprowego Wierchu oraz Tatr Wysokich. Jednak całą uwagę nie kradną wcale wyniosłe turnie piętrzące się na horyzoncie, lecz skalista i urwista grań Suchych Czub wraz ze ścieżką, którą zaraz będziemy podążać.
Czerwony szlak nie wspina się na niewiele wyższy od przełęczy Suchy Wierch Kondracki (1890 m), lecz trawersuje trawiasty szczyt od północnej strony. Jako, że wierzchołek znajduje się tuż przy znakowanej ścieżce, a wejście nań nie nastręcza trudności, to praktycznie wszyscy walą wydeptaną ścieżką na Suchy Wierch, z którego roztacza się fantastyczny widok na poszarpaną grań Suchych Czub.
Przed nami najciekawszy fragment całej trasy, bowiem szlak przez Suche Czuby Kondrackie przypomina skalne perci w Tatrach Wysokich. Wąska ścieżka kluczy wśród skał, jednak poprowadzona jest w szczwany sposób, tj. omija największe trudności, trawersując zbocza po południowej (słowackiej) stronie. W praktyce wygląda to tak, że omijamy wierzchołki Suchych Czub, dochodząc do grani jedynie w miejscach przełączek.
Z Suchego Wierchu Kondrackiego schodzimy na Gładki Przechód, a następnie mijamy po kolei: Małą Suchą Czubę (1840 m), Pośrednią Suchą Czubę (1850 m) oraz Wysoką Suchą Czubę (1870 m). Wszystkie one robią spore wrażenie, gdyż opadają efektownymi urwiskami na stronę Suchej Doliny Kondrackiej.
Następnie szlak wznosi się ku Goryczkowej Czubie (1913 m), lecz i tym razem przecina zbocze poniżej skalistego wierzchołka. Dosyć znacznie obniżamy się do Goryczkowej Przełęczy Świńskiej (1801 m), by po chwili strawersować trawiasty Pośredni Goryczkowy Wierch (1874 m), także po południowej stronie, na dodatek dość sporo poniżej wierzchołka.
Przed nami ostatnia prosta na Kasprowy Wierch (1987 m). Wygodny chodnik, wyłożony kamiennymi stopniami dźwiga się ku widocznym zabudowaniom na szczycie. Niemal zawsze jest tu tłoczno i głośno, a klimat równa do deptaku na Gubałówce, dlatego warto podejść na pobliski Beskid (2012 m) – ludzi mniej, a panorama jest szersza i ciekawsza niż na Kasprowym.

Widok na czerwony szlak ze zboczy Kopy Kondrackiej. Na pierwszym planie Przełęcz pod Kopą Kondracką.

Zbliżenie na skalne trudności – na szczęście skała jest dobrze urzeźbiona i pokonanie tego miejsca nie powinno sprawić większych trudności.

Pośrednia Sucha Czuba z trawersu Wysokiej Suchej Czuby. Szlak prowadzi skałami po lewej, natomiast po prawej widać, jak to miejsce obrywa się do Doliny Suchej Kondrackiej.
.
PROPOZYCJE 10 WYCIECZEK PRZEZ SUCHE CZUBY
.
Omawiany odcinek czerwonego szlaku jest przedłużeniem graniówki wiodącej przez Czerwone Wierchy, znajduje się też pomiędzy dwoma najczęściej odwiedzanymi szczytami w polskich Tatrach. Mowa oczywiście o Giewoncie i Kasprowym Wierchu.
W tym rejonie da się zaplanować kilka naprawdę ciekawych wycieczek o wysokich walorach krajoznawczych. Wiele z tras jest dosyć długich, jednakże z doświadczenia wiem, iż można sporo urwać z czasów przedstawionych na tabliczkach szlakowych. No i nic nie stoi na przeszkodzie (no może poza silnym wiatrem), by skorzystać z Kasprowej kolejki, oszczędzając tym samym aż 3 godziny marszu.
1. WOKÓŁ DOLINY KONDRATOWEJ
- Trasa: Kuźnice – Kasprowy Wierch – Suche Czuby – Przełęcz pod Kopą Kondracką – Schronisko na Hali Kondratowej – Kalatówki – Kuźnice
- Start i meta w Kuźnicach: dojazd busem z Zakopanego (3 zł), dojście z centrum Zakopanego zajmie ok. 45 min
- Szlaki: zielony, czerwony, zielony, niebieski
- Czas: 7 h 15 min
- Dystans: 16 km
- Suma podejść: 1200 m
- Suma zejść: 1200 m
- Mapa
To zdecydowanie najkrótsza i najmniej wymagająca opcja ze wszystkich. Wjeżdżając na Kasprowy kolejką można zaoszczędzić aż 3 godziny marszu w górę. Najtrudniejszym odcinkiem jest samo przejście grani. W razie pogorszenia pogody mamy aż 3 miejsca, w których możemy się schronić: stacja kolejki na Kasprowym, Schronisko na Hali Kondratowej oraz Hotel Górski na Kalatówkach.
.
2. WOKÓŁ DOLINY KONDRATOWEJ: Z KASPROWEGO NA GIEWONT
- Trasa: Kuźnice – Kasprowy Wierch – Suche Czuby – Przełęcz pod Kopą Kondracką – Kopa Kondracka – Kondracka Przełęcz – Giewont – Kondracka Przełęcz – Schronisko na Hali Kondratowej – Kalatówki – Kuźnice
- Start i meta w Kuźnicach: dojazd busem z Zakopanego (3 zł); dojście z centrum Zakopanego zajmie ok. 45 min
- Szlaki: zielony, czerwony, żółty, niebieski
- Czas: 9 h
- Dystans: 18,5 km
- Suma podejść: 1550 m
- Suma zejść: 1550 m
- Mapa
Niniejsza pętelka z Kuźnic jest rozbudowaną wersją pierwszej propozycji. Wzbogacona jest o dwa szczyty: dwutysięczną Kopę Kondracką oraz Giewont. Na Kopę Kondracką wchodzimy szerokim zboczem bez trudności, natomiast wspinaczka na Śpiącego Rycerza wymaga już wzmożonej czujności, gdyż prowadzi skalnym terenem z dużą liczbą sztucznych ułatwień (link we wstępie). W razie pogorszenia pogody możemy schronić się na stacji kolejki na Kasprowym, w schronisku na Hali Kondratowej lub w Hotelu Górskim na Kalatówkach. Korzystając z kolejki na Kasprowy zaoszczędzimy 3 godziny marszu.
.
3. WOKÓŁ DOLINY KONDRATOWEJ + DOLINA BIAŁEGO
- Trasa: Zakopane – Dolina Białego – Kalatówki – Schronisko na Kondrackiej Hali – Przełęcz pod Kopą Kondracką – Suche Czuby – Kasprowy Wierch – Kuźnice
- Start w Zakopanem u wylotu Doliny Białego: wejście na szlak znajduje się przy skoczni narciarskiej
- Meta w Kuźnicach: dojazd busem do Zakopanego (3 zł); dojście do centrum Zakopanego zajmie ok. 45 min
- Szlaki: żółty, czarny, niebieski, zielony, czerwony, zielony
- Czas: 9 h
- Dystans: 20 km
- Suma podejść: 1550 m
- Suma zejść: 1450 m
- Mapa
Wycieczkę zaczynamy u wylotu Doliny Białego, przez wielu uważanej za najpiękniejszą dolinkę reglową. Czarno znakowaną Ścieżką nad Reglami docieramy na Polanę Kalatówki – jedno z najbardziej krokusowych miejsc w Tatrach. Widać stąd nie tylko północne ściany Kasprowego, ale też część grani, którą za chwilę będziemy podążać. Najpierw jednak kierujemy się do schroniska na Hali Kondratowej, by obrać zielony szlak, który wieloma zakosami wspina się na Przełęcz pod Kopą Kondracką. Przed nami najpiękniejszy fragment wycieczki, czyli czerwony szlak przez Suche Czuby na Kasprowy Wierch. Do Kuźnic schodzimy przez Myślenickie Turnie bądź skracamy sobie wycieczkę korzystając z kolejki gondolowej.
.
4. WOKÓŁ DOLINY KONDRATOWEJ: Z KASPROWEGO NA GIEWONT + REGLE
- Trasa: Kuźnice – Kasprowy Wierch – Suche Czuby – Kopa Kondracka – Giewont – Przełęcz w Grzybowcu – Polana Strążyska – Sarnia Skała – Kalatówki – Kuźnice
- Start i meta w Kuźnicach: dojazd busem z Zakopanego (3 zł), dojście z centrum Zakopanego zajmie ok. 45 min
- Szlaki: niebieski, czarny, czerwony, niebieski, żółty, czerwony, zielony
- Czas: 11 h
- Dystans: 22,5 km
- Suma podejść: 2100 m
- Suma zejść: 2100 m
- Mapa
Włączenie do marszruty partii reglowych sprawia, że otrzymujemy nie tylko oryginalną i atrakcyjną widokowo wycieczkę, ale też najbardziej wymagającą ze wszystkich przedstawionych. Mamy tu bowiem sumę przewyższeń przekraczającą 2 km, co wymaga pewnej kondycji. Skorzystanie z kasprowej kolejki znacznie skróci i ułatwi trasę, wszak gondola pokonuje aż 1000 metrów w pionie!
Bez względu na to, czy wejdziemy czy wjedziemy na Kasprowy, czeka nas najprzyjemniejsza część trasy, czyli wędrówka czerwonym szlakim przez Suche Czuby aż na Kopę Kondracką, z której kierujemy się na spotkanie ze Śpiącym Rycerzem. Z Giewontu schodzimy czerwonym szlakiem na Polanę Strążyską (stąd można w 10 minut podejść do wodospadu Siklawica), by czarno znakowaną Ścieżką nad Reglami zdobyć Sarnią Skałę, reglowy szczyt znany z kapitalnej panoramy na Giewont. Czarny szlak doprowadzi nas na Polanę Kalatówki. Zejście stąd do Kuźnic to już formalność.
.
5. Z MAŁEJ ŁĄKI NA GIEWONT I KASPROWY
- Trasa: Mała Łąka (Gronik) – Dolina Małej Łąki – Kondracka Przełęcz – Giewont – Kondracka Przełęcz – Kopa Kondracka – Suche Czuby – Kasprowy Wierch – Kuźnice
- Start w Groniku: dojazd busem z Zakopanego kosztuje 4 zł; dojście z Zakopanego Ścieżką pod Reglami zajmie ok. 1 h 30 min; parking dla zmotoryzowanych (25 zł)
- Meta w Kuźnicach: dojazd busem do Zakopanego (3 zł); dojście do centrum Zakopanego zajmie ok. 45 min
- Szlaki: żółty, niebieski, żółty, czerwony, zielony
- Czas: 9 h
- Dystans: 18 km
- Suma podejść: 1650 m
- Suma zejść: 1550 m
- Mapa
Urokliwy szlak żółty przez Dolinę Małej Łąki prowadzi na Kondracką Przełęcz, a następnie na Kopę Kondracką. To najrzadziej wybierana opcja spośród tras na Giewont (który oddalony jest od Kondrackiej Przełęczy o pół godziny podejścia), toteż można znaleźć tu względny spokój. Z Kopy Kondrackiej kierujemy przez Suche Czuby ku Kasprowemu Wierchowi, z którego schodzimy zielonym szlakiem. W razie zmęczenia lub niepewnej pogody można posiłkować się kolejką do Kuźnic.
.
6. Z GIEWONTU NA HALĘ GĄSIENICOWĄ
- Trasa: Zakopane – Dolina Strążyska – Przełęcz w Grzybowcu – Giewont – Kondracka Przełęcz – Kopa Kondracka – Suche Czuby – Kasprowy Wierch – Sucha Przełęcz – Hala Gąsienicowa – Kuźnice
- Start u wylotu Doliny Strążyskiej: spacer z centrum Zakopanego zajmie ok. 30 min; można też dojechać busem (3-5 zł); parking dla zmotoryzowanych (15-20 zł)
- Meta w Kuźnicach: dojazd busem do Zakopanego (3 zł); dojście do centrum Zakopanego zajmie ok. 45 min
- Szlaki: czerwony, niebieski, żółty, czerwony, żółty, niebieski
- Czas: 10 h
- Dystans: 19 km
- Suma podejść: 1720 m
- Suma zejść: 1600 m
- Mapa
Na początek zdobywamy Giewont bogatym w oryginalne widoki czerwonym szlakiem. Następnie wchodzimy na Kopę Kondracką i szlakiem graniowym przez Suche Czuby docieramy do Kasprowego Wierchu. Przy górnej stacji kolejki zaczyna się szlak żółty, który sprowadza do schroniska Murowaniec na malowniczej Hali Gąsienicowej (tak prezentuje się w zimowym wydaniu). Do Kuźnic wracamy niebieskim szlakiem przez Boczań bądź żółtym przez Jaworzynkę.
.
7. Z CZERWONYCH WIERCHÓW NA KASPROWY
- Trasa: Kiry – Dolina Kościeliska – Schronisko na Hali Ornak – Dolina Tomanowa – Ciemniak – Krzesanica – Małołączniak – Kopa Kondracka – Suche Czuby – Kasprowy Wierch – Kuźnice
- Start w Kirach: dojazd busem z Zakopanego (5 zł); na upartego można też dojść Ścieżką pod Reglami z centrum Zakopanego w ok. 2 h 30 min; parking dla zmotoryzowanych (25 zł)
- Meta w Kuźnicach: dojazd busem do Zakopanego (3 zł); dojście do centrum Zakopanego zajmie ok. 45 min
- Szlaki: zielony, czerwony, zielony
- Czas: 10 h 15 min
- Dystans: 25 km
- Suma podejść: 1900 m
- Suma zejść: 1800 m
- Mapa
Długa trasa, wymagająca wczesnej pobudki. Zaczynamy od przejścia całej Doliny Kościeliskiej, która o poranku jest niemal pusta, więc z łatwością prezentuje cały swój urok. Przy schronisku obieramy zielony szlak na Ciemniak przez Dolinę Tomanową. Przed nami jedna z najprzyjemniejszych i najatrakcyjniejszych wędrówek w całych Tatrach. Czerwony szlak przeprowadzi nas przez wszystkie szczyty w masywie Czerwonych Wierchów (po kolei: Ciemniak, Krzesanicę, Małołączniak i Kopę Kondracką), następnie, wciąż trzymając się blisko grani, przedrze się przez Suche Czuby, by dotrzeć na Kasprowy Wierch. Do Kuźnic zejdziemy szlakim przez Myślenickie Turnie. Jeśli trasa okaże się za długa, z pomocą przyjdzie kolejka PKL.
.
8. GRANIĄ TATR ZACHODNICH
- Trasa: Kiry – Ciemniak – Krzesanica – Małołączniak – Kopa Kondracka – Suche Czuby – Kasprowy Wierch – Beskid – Liliowe – Hala Gąsienicowa – Kuźnice
- Start w Kirach: dojazd busem z Zakopanego (5 zł); na upartego można też dojść Ścieżką pod Reglami z centrum Zakopanego w ok. 2 h 30 min; parking dla zmotoryzowanych (25 zł)
- Meta w Kuźnicach: dojazd busem do Zakopanego (3 zł); dojście do centrum Zakopanego zajmie ok. 45 mi.
- Szlaki: zielony, czerwony, zielony, żółty, niebieski, żółty
- Czas: 11 h
- Dystans: 21,5 km
- Suma podejść: 1850 m
- Suma zejść: 1750 m
- Mapa
Kolejna propozycja łącząca Czerwone Wierchy z Suchymi Czubami. Tym razem zamiast schodzić z Kasprowego Wierchu do Kuźnic, podążymy za czerwonym szlakiem aż na Przełęcz Liliowe, która oddziela Tatry Zachodnie od Wysokich. W ten sposób gwarantujemy sobie długą wędrówkę Główną Granią Tatr Zachodnich. Z Liliowego schodzimy licznymi zakosami (bez trudności) na Halą Gąsienicową, następnie do Kuźnic przez Jaworzynkę. Tym razem, ze względu na dłuższą wędrówkę granią, proponuję wejść na Ciemniak czerwonym szlakiem przez Adamicę, który jest nieco krótszy od zielonego przez Dolinę Tomanową.
.
9. OD SCHRONISKA DO SCHRONISKA
- Trasa: Schronisko na Hali Ornak – Dolina Tomanowa – Ciemniak – Krzesanica – Małołączniak – Kopa Kondracka – Suche Czuby – Kasprowy Wierch – Beskid – Liliowe – Murowaniec
- Start: Schronisko na Hali Ornak
- Meta: Murowaniec na Hali Gąsienicowej
- Szlaki: zielony, czerwony, zielony, żółty
- Czas: 8 h
- Dystans: 17 km
- Suma podejść: 1600 m
- Suma zejść: 1200 m
- Mapa
Jeśli preferujesz wędrówkę od schroniska do schroniska, to polecam przejście Główną Granią Tatr Zachodnich od Ciemniaka po Przełęcz Liliowe, która stanowi granicę z Tatrami Wysokimi. Idąc w tym kierunku, najpiękniejsze panoramy masz przed sobą.
Do schroniska na Hali Ornak dojdziesz ze schroniska na Polanie Chochołowskiej. Najbardziej widokową opcją będzie podejście Jarząbczą Doliną przez Trzydniowiański i Kończysty na Starorobociański Wierch, z którego zejdziemy na widokowy grzbiet Ornaku, a dalej przez Iwaniacką Przełęcz do schroniska na Hali Ornak. Trasa ta zajmie 8 h, a jej dokładny opis wraz z panoramami znajdziesz we wpisie Starorobociański Wierch – opis szlaku.
Z Murowańca aż prosi się, by dojść do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów, przy czym tu już mamy zatrzęsienie opcji, a wszystkie one przecinają słynną Orlą Perć. Najłatwiejsze będzie przeprawienie się przez Krzyżne (szlak żółty). Przejście zarówno przez Zawrat, jak i Kozią Przełęcz to już wyższa szkoła jazdy i wymaga pewnego stąpania w trudnym, skalnym terenie. Bardzo atrakcyjną opcją było również wejście na Świnicę przez Świnicką Przełęcz i zejście do Piątki przez Zawrat, niestety szlak pomiędzy Świnicą a Zawratem jest zamknięty do odwołania z powodu obrywu. Pozostaje wirtualna wycieczka: Świnica przez Zawrat.
Z Murowańca można przejść także do schroniska w Dolinie Roztoki bądź do schroniska nad Morskim Okiem. Wystarczy skierować się na zielony szlak prowadzący na Gesią Szyję. Z Równi Waksmundzkiej czerwony szlak zaprowadzi nas prosto do Morskiego Oka. Możemy też wybrać opcję przez Rusinową Polanę.
.
10. Z MAŁOŁĄCZNIAKA NA ŚWINICKĄ PRZEŁĘCZ
- Trasa: Mała Łąka (Gronik) – Przysłop Miętusi – Małołączniak – Kopa Kondracka – Suche Czuby – Kasprowy Wierch – Beskid – Liliowe – Świnicka Przełęcz – Hala Gąsienicowa – Kuźnice
- Start w Groniku: dojazd busem z Zakopanego kosztuje 4 zł; dojście z Zakopanego Ścieżką pod Reglami zajmie ok. 1 h 30 min; parking dla zmotoryzowanych (25 zł)
- Meta w Kuźnicach: dojazd busem do Zakopanego (3 zł); dojście do centrum Zakopanego zajmie ok. 45 min
- Szlaki: niebieski, czerwony, czarny, niebieski
- Czas: 11 h
- Dystans: 22 km
- Suma podejść: 1900 m
- Suma zejść: 1800 m
- Mapa
Na grań Czerwonych Wierchów możemy wydostać się także niebieskim szlakiem. Zaczyna się on w Groniku (u wylotu Doliny Małej Łąki) i przez Przysłop Miętusi dociera na Małołączniak. Droga ta oferuje nietuzinkowe widoki na Giewont oraz północne urwiska masywu Czerwonych Wierchów. Po drodze mijamy jedno trudniejsze miejsce – skalny próg w Kobylarzowym Żlebie, który pokonujemy za pomocą łańcuchów. Z Małołączniaka kierujemy się na Kopę Kondracką, Suche Czuby i Kasprowy Wierch. Jako że zrobiliśmy Czerwone Wierchy jedynie w połowie, możemy zaoszczędzony czas wykorzystać na dalszą wędrówkę czerwonym szlakiem graniowym aż na Świnicką Przełęcz (przez Beskid i Liliowe). Do Murowańca schodzimy czarnym szlakiem przez pełną uroku Zieloną Dolinę Gąsienicową. Do Kuźnic wracamy niebieskim szlakiem przez Boczań bądź żółtym przez Jaworzynkę.
.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
- Wstęp na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego kosztuje 7 zł. Bilet ulgowy to koszt 3,5 zł.
- Ze względu na położenie szlaku pomiędzy Kasprowym Wierchem a Giewontem, Suche Czuby bywają mocno oblężone. Dobrze wybrać się tu poza sezonem lub najlepiej wczesnym rankiem, by we względnym spokoju nacieszyć się urodą szlaku.
- Szlak przez Suche Czuby jest szczególnie niebezpieczny zimą ze względu na tworzące się na grani liczne nawisy śnieżne.
- Szlak prowadzi wzdłuż granicy. W razie wypadku może zostać wezwany słowacki HZS, warto więc zadbać o stosowne ubezpieczenie, gdyż na Słowacji ratownictwo górskie jest płatne.
- Kolejka na Kasprowy kosztuje 75 zł w jedną stronę. Aktualne ceny i rozkład kursowania kolejki znajdziesz na stronie pkl.pl.
- Wiele z zaproponowanych wycieczek prowadzi przez Giewont. We wpisie Szlaki na Giewont wymieniłam wiele zagrożeń związanych nie tylko z tym szczytem, ale ogólnie z turystyką wysokogórską. Warto zapoznać się z nimi przed wyruszeniem na szlak.
.
Górskie pozdro,
Madzia / Wieczna Tułaczka
.
.