SZWAJCARIA – Czy warto wjechać na Titlis?

SZWAJCARIA – Czy warto wjechać na Titlis?

Na Alpy trzeba spojrzeć z wysokości. Dopiero wtedy można objąć wzrokiem niekończące się granie i niezliczoną ilość szczytów. Nie każdy ma kondycję/zdrowie/czas/umiejętności/ochotę, by wydostać się na górę z buta. Na ratunek przychodzą tarasy widokowe, dostępne za pomocą kolejki, a jednym z najbardziej interesujących jest ten na górze Titlis, ponad szwajcarskim miasteczkiem Engelberg. Tak, ten znany z konkursów pucharu świata w skokach narciarskich. 

Engelberg odwiedziłam wędrując długodystansowym szlakiem Via Alpina. Trasa ta omija Titlis, więc i moja marszruta nie obejmowała góry w planie. Aż do czasu pamiętnego śniadania w hotelu w Engelbergu, kiedy to na ekranie telewizora zobaczyłam widok z kamerki umieszczonej na górnej stacji kolejki. Dodam, że dzień wcześniej przebijałam się w totalnej mgle przez przełęcz Surenenpass, więc byłam wygłodniała niczym Harry Potter po pobycie u Dursleyów. Wygłodniała widoków oczywiście.

No więc siorbię sobie poranną herbatkę, „paczę” na ekran, a tam… wyniosłe szczyty, niczym wyspy pływające w morzu chmur! O nie! Nie można przepuścić takiej okazji! Szybko przekonałam współtowarzyszy, że przed wyruszeniem na kolejny etap Via Alpiny, warto urozmaicić sobie dzień o zjawiskowe, wysokogórskie widoki. W ten oto sposób znaleźliśmy się przed dolną stacją kolejki na Titlis.

Kasy biletowe szybko przypominają, że znajdujemy się na terenie Szwajcarii. Portfel jęknie, karta zblednie, a przez głowę na stówę przeleci myśl – czy aby na pewno warto?

Bilet w tę i z powrotem kosztuje 92 franki, co w przeliczeniu na złotówki da kwotę aż 370 zł na 1 osobę! Piniondz to nie mały, a czy warto się tak szarpnąć, dowiesz się za chwilę, już za momencik.

WJAZD NA TITLIS

Dolna stacja kolejki znajduje się w pobliżu dworca kolejowego. Dojdziemy tu piechotą w 10 minut bądź bezpłatnym autobusem w 3 minuty. Dla zmotoryzowanych jest wielki parking w cenie 5 CHF za cały dzień (pierwsza godzina jest bezpłatna).

Aby wydostać się na taras widokowy Titlis należy wykupić bilet o wdzięcznej nazwie „Titlis Xpress”. Od razu wyprostuję kwestię nazewnictwa, bowiem wielu myśli, że wjedzie na sam szczyt góry Titlis, czyli wysokość 3239 m n.p.m., tymczasem gondola dobija „jedynie” na Klein Titlis, to jest na wysokość 3028 m n.p.m.

Podróż ku górze jest kilkuetapowa i wymaga dwukrotnej przesiadki. Trwa 30 minut. Cała procedura jest łatwa i bezstresowa. Można oczywiście na każdej stacji wysiąść, doświadczyć oferowanych tam atrakcji lub od razu wjechać na samiuśką górę. Jeśli pogoda dopisuje, to nie ma co zwlekać i trzeba od razu pchać się na Klein Titlis, korzystać z widoczności póki trwa, bo – jak powszechnie wiadomo – pogoda w górach jest kapryśna. Po ogarnięciu tej najważniejszej atrakcji można w drodze powrotnej zatrzymać się na stacjach pośrednich kolejki i już na relaksie, już na spokojnie zwiedzić najbliższe okolice.

Kolejne odcinki Titlis Xpress:

 • Engelberg – Trübsee – wjazd tradycyjną gondolą
 • Trübsee – Stand – wjazd tradycyjną gondolą
 • Stand – Klein Titlis – wjazd pierwszą na świecie obrotową gondolą!
Titlis Xpress

Trübsee, Stand i Titlis Rotair

CENY KOLEJKI NA TITLIS

 • Engelberg – Titlis: 92 CHF w dwie strony, 66 CHF w jedną stronę
 • Engelberg – Trübsee: 32 CHF w dwie strony, 23 CHF w jedną stronę
 • Engelberg – Stand: 53 CHF w dwie strony, 38 CHF w jedną stronę
 • Trübsee – Titlis: 70 CHF w dwie strony, 50 CHF w jedną stronę
 • Małe pieski wjadą z darmo, a większe (30 cm i wyższe) zapłacą 15 euro za bilet powrotny na Titlis.

Zniżki:

 • 10% na kartę Engelbert Guest Card
 • 20% dla grup od 10 osób
 • 25% dla posiadaczy biletu Eurail bądź Interrail Pass
 • 50% dla posiadaczy Swiss Travel Pass
 • 50% dla dzieci w wieku 6-15 lat
 • 100% dla dzieci do 5 roku życia i posiadaczy Tell Pass

GODZINY KURSOWANIA KOLEJKI

Kolejka Titlis Xpress kursuje nieustannie

 • od 24 sierpnia do 24 kwietnia pierwsza kolejka z Engelbergu wyjeżdża o 8:30, a ostania o 16:00. Ostatnia kolejka z Titlis zjeżdża o 17:00.
 • od 25 kwietnia do 23 sierpnia pierwsza kolejka z Engelbergu wyjeżdża o 8:30 a ostatnia o 17:00. Ostatnia kolejka z Titlis zjeżdża o 18:00.

Przez 2 tygodnie w roku (zazwyczaj w listopadzie) kolejka obrotowa (Totlis Rotair) nie kursuje.

Aktualne informacje na stronie: titlis.ch.

Klein Titlis, Engelberg

Klein Titlis, czyli cel naszej wycieczki

ATRAKCJE NA TITLIS

TITLIS ROTAIR – Atrakcją samą w sobie jest przejażdżka (wspomnianą już) pierwszą obrotową kolejką na świecie. Gondola wykonuje pełen obrót (360º wokół własnej osi), więc mając miejsce przy oknie zobaczymy pełną panoramę z kolejki bez konieczności latania od okna do okna.

TARAS WIDOKOWY – Tu nie ma co opisywać, to trzeba po prostu zobaczyć! Ilość szczytów, turni i grani przyprawia o zawrót głowy! W rozeznaniu się w tych masywach pomagają tablice z opisanymi panoramami oraz lunety, które także posiadają owe podpisy. Same pyszności, mówię wam!

TITLIS CLIFF WALK – To najwyżej położony most wiszący w Europie! Kto odważy się przejść 100-metrową, nieco chwiejną stalową konstrukcję, ten doświadczy niezwykłych emocji. Otchłań głęboka na 500 metrów może przyprawić o ciarki. Most wiszący rozciąga się od stacji Ice Flyer i przez platformę widokową prowadzi do podziemnego tunelu oraz jaskini lodowcowej. Wejście na most jest bezpłatne.

GLACIER CAVE – Wydrążony tunel pozwala zejść wgłąb góry i odkryć lodowe serce Titlis. Lód ma tu nawet 5000 lat! 150-metrowy chodnik schodzi około 10 metrów pod powierzchnię lodowca, ukazując skąpane w niebieskim świetle lodowe ściany. Dostaniemy się tu bezpośrednio ze stacji górskiej Titlis bądź mostem wiszącym Titlis Cliff Walk. Wejście do lodowej jaskini jest bezpłatne.

ICE FLYER – To kolejka krzesełkowa, która oferuje spektakularny widok na lodowiec (z 20-metrowymi szczelinami) znajdujący się pod linią kolejki. Ice Flyer dowozi z Klein Titlis do miejsca, gdzie latem funkcjonuje Titlis Glacier Park, a zimą znajdują się znakomite trasy dla narciarzy. Ice Flyer kursuje non stop w podobnych godzinach jak Titlis Xpress. Przejażdżka w obie strony kosztuje dodatkowe 12 euro na osobę.

TITLIS GLACIER PARK – To lodowcowy park rozrywki dla żądnych wrażeń (snowtubing, czyli wielka ślizgawa na pontonach czy magiczny dywan to tylko niektóre z atrakcji). Glacier Park jest w cenie kolejki Ice Flyer.

RESTAURACJE I SKLEPY – Tu nie trzeba nic dodawać. Można zjeść obiad, kupić przekąski, pamiątki czy zrobić pamiątkowe zdjęcie w tradycyjnym stroju regionalnym. Do wyboru, do koloru. W samoobsługowej knajpie kanapka kosztuje 8 CHF, zupa 9-11 CHF, pizza 15 CHF, spaghetti 17-19 CHF, a sznycel z frytkami 22 CHF. W obsługowej panoramicznej restauracji ceny będą wyższe.

Panorama z Titlis

Panorama z tarasu widokowego

Titlis panorama

Titlis Szwajcaria

Góry i chmury – połączenie idealne 🙂

Titlis w Szwajcarii

Titlis taras widokowy nad Engelbergiem

Nawet nie umiem nazwać tych wszystkich szczytów, ale nie czuję żadnej presji 😀

Titlis, Engelberg, Szwajcaria

Titlis Cliff Walk, Engelberg

Titlis Cliff Walk

Titlis Cliff Walk w Szwajcarii

Glacier Cave Titlis

Lodowa Grota

Ice flyer na Titlis

Ice Flyer z daleka

TEMPERATURA

Najlepiej ubrać się na cebulkę, bo na górze będzie zimno, być może wietrznie. Na pewno przyda się ciepła kurtka i porządne buty ze względu na zalegający śnieg. W lodowej grocie temperatura nie przekracza -1°C.

CZY BYŁO WARTO?

Tak! Mimo że wjazd na Titlis do tanich nie należy, a taras widokowy to komercyjne miejsce okupowane przez grupy wycieczkowe (z reguły unikam tego typu przybytków rozkoszy), to właśnie tam napawałam się fantastyczną panoramą – jedną z najpiękniejszych w Szwajcarii. Cała wycieczka zajęła nam dwie godziny – dwie godziny miodnych alpejskich pejzaży. I tylko żałuję, że nie było czasu na główny wierzchołek, ale tylko ciut-ciut. Klein Titlis i tak zrobiło mi dzień.

Masz ochotę na więcej? Tutaj artykuły o alpejskich szlakach.

Titlis Szwajcaria

Górskie pozdro 🙂

Madzia / Wieczna Tułaczka

4 komentarze

 1. Chciałabym się tam wybrać

 2. Cudowne miejsce! W przyszłym roku planuję taki wyjazd i już nie mogę się doczekać!

 3. wygląda świetnie, ja zazwyczaj jeżdżę do Austrii ale Szwajcaria wygląda po zdjęciach równie atrakcyjnie. Odległość niedaleka -> może się wybiorę następnym razem 🙂

 4. A wiesz może jak wygląda piesze wejście na Klein Titlis?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.