ZIELONY SZLAK WAŁBRZYCH – SZKLARSKA PORĘBA – informacje praktyczne

ZIELONY SZLAK WAŁBRZYCH – SZKLARSKA PORĘBA – informacje praktyczne

.

Znakowany kolorem zielonym szlak ze Szklarskiej Poręby do Wałbrzycha jest piątym co do długości szlakiem w polskich Sudetach. Prowadzi przez Góry Wałbrzyskie, Kamienne, Rudawy Janowickie i skrajem Karkonoszy, a więc przez tereny mocno zagospodarowane i stosunkowo łatwe. Z tego też względu szlak świetnie nada się dla początkujących długodystansowców.

 

Jeśli interesują cię inne szlaki długodystansowe w Polsce, to w załączonym linku odsyłam do wpisu zbiorczego, gdzie znajdziesz aż 20 pomysłów na pieszą wędrówkę.

W odrębnym artykule szczegółowo opisałam przebieg zielonego szlaku z Wałbrzycha do Szklarskiej Poręby.

 

JAK PRZEJŚĆ ZIELONY SZLAK Z WAŁBRZYCHA DO SZKLARSKIEJ PORĘBY?

INFORMACJE PODSTAWOWE

  • START: Wałbrzych (Dworzec PKP)
  • META: Szklarska Poręba Górna
  • DYSTANS: 111 km
  • SUMA PODEJŚĆ: 4600 m
  • CZAS PRZEJŚCIA: 36 godzin (średni czas przejścia bez odpoczynków według mapaturystyczna.pl)
  • CZAS MOJEGO PRZEJŚCIA: 40 godzin – tyle zajęło mi przejście trasy z Wałbrzycha do Szklarskiej Poręby (wraz z popasami i zwiedzaniem kilku wymienionych niżej atrakcji)
  • SZLAK: zielony
  • OZNAKOWANIE: nienaganne, wyraźne i gęsto rozsiane znaki na całej trasie
Szlaki z Wałbrzycha

Dworzec Główny w Wałbrzychu – początek szlaku

.

MAPY / PRZEWODNIK

Szlak jest na tyle dobrze oznakowany, że w zasadzie można iść bez mapy. Rzecz jasna nie polecam takiego rozwiązania, bowiem przeróżne rzeczy mogą zdarzyć się podczas wędrówki i jednak lepiej mieć wgląd w topografię okolicy. Ja korzystałam z foliowanej mapy wydawnictwa ExpressMap: Sudety Środkowe i Sudety Zachodnie w skali 1:60 000; cena ok. 12 zł). Takie mapy oferuje także Wydawnictwo Plan. 

Można także zabrać bardziej szczegółową mapę Karkonoszy, jeśli ma się zamiar połączyć przejście tego szlaku ze zwiedzaniem bądź dłuższym pobytem w okolicy Karpacza czy Szklarskiej Poręby.

.

DOJAZD

  • DO WAŁBRZYCHA – Nie ma problemu, by dotrzeć do Wałbrzycha komunikacją publiczną. Pociąg z Wrocławia kursuje od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora, a podróż trwa około półtorej godziny. Bilet kosztuje niespełna 20 zł.
  • DO SZKLARSKIEJ PORĘBY – Też nie ma problemu, by dotrzeć do Szklarskiej Poręby komunikacją publiczną. Jeśli z twojego miasta nie ma bezpośrednich połączeń, to wystarczy dotrzeć do Wrocławia, a tam skorzystać z licznych połączeń Kolei Dolnośląskich. Podróż z Wrocławia do Szklarskiej Poręby trwa około 3 godzin, a bilet kosztuje niespełna 30 zł.

My zdecydowaliśmy się na podróż własnym autem. Zaparkowaliśmy w Wałbrzychu na Dworcu Głównym (pod budynkiem poczty – za przyzwoleniem pracownika), a po zakończeniu wędrówki w Szklarskiej Porębie skorzystaliśmy z bezpośredniego połączenia Kolei Dolnośląskich i wróciliśmy z powrotem do Wałbrzycha pociągiem (podróż trwała ok. 2 godziny, bilet kosztuje niespełna 20 zł).

Od razu napomknę, że wbrew szumnej nazwie, Dworzec Główny w Wałbrzychu jest stacją totalnie wymarłą i oddaloną od centrum miasta. Nie ma tam infrastruktury czy sklepików, a monitoring obejmuje chyba tylko wspomniany budynek poczty, więc jeśli wolisz zostawić auto na parkingu strzeżonym czy choćby monitorowanym, to lepiej poszukać stosownego miejsca w centrum Wałbrzycha (okolice stacji kolejowej Wałbrzych Miasto). Oczywiście pociągi czy lokalne autobusy kursują tu normalnie, ale nie zjecie tu hambuksa czy zapiekanki.

.

PRZEBIEG SZLAKU WAŁBRZYCH – SZKLARSKA PORĘBA

Zielony szlak łączący Wałbrzych i Szklarską Porębę wiedzie przez cztery pasma Sudetów. Począwszy od Wałbrzycha będą to:

GÓRY WAŁBRZYSKIE

  • czyli urozmaicony krajobrazowo odcinek z świetnymi punktami widokowymi
  • najwyższy szczyt pasma – Borowa (853 m n.p.m.) znajduje się poza zielonym szlakiem
  • najwyższy szczyt na zielonym szlaku – Chełmiec (851 m n.p.m.) zalicza się do oficjalnej listy Korony Gór Polski

Góry Wałbrzyskie wchodzą w skład Sudetów Środkowych i leżą w całości po polskiej stronie. Ich stożkowe kształty i stosunkowo strome zbocza są związane z wulkaniczną przeszłością tych terenów. Góry Wałbrzyskie dzielą się na kilka niewielkich pasm i masywów, oddzielonych od siebie głębokimi dolinami.

GÓRY KAMIENNE

  • czyli słynne schronisko „Andrzejówka”
  • najwyższy szczyt pasma – Waligóra (936 m n.p.m.) – poza zielonym szlakiem
  • najwyższy szczyt na zielonym szlaku – Dzikowiec (836 m n.p.m.)

Góry Kamienne stanowią część Sudetów Środkowych i ciągną się wzdłuż granicy polsko-czeskiej. Nie tworzą zwartego masywu, składają się z czterech oddalonych od siebie pasm. Są to: Góry Suche (z najwyższym szczytem – Waligórą), Pasmo Lesistej, Czarny Las i Góry Krucze. I tutaj działalność wulkaniczna pozostawiła ślad w postaci stożkowatych, stromych wierzchołków i głębokich dolin, bez typowych dla Sudetów „spłaszczeń”, wskutek tego Góry Kamienne przywodzą na myśl Beskidy. Warto zaznaczyć, że ruchy osuwiskowe miały znaczący wpływ na ukształtowanie Gór Suchych i Pasma Lesistej, co jest rzadkością w Sudetach. Do Najciekawszych obiektów tego typu należą tzw. „szczeliny wiatrowe” na zboczach Lesistej Wielkiej.

RUDAWY JANOWICKIE

  • czyli wytchnienie przed tłumnymi Karkonoszami
  • najwyższy szczyt pasma – Skalnik (945 m n.p.m.) – główny wierzchołek poza zielonym szlakiem
  • najwyższy szczyt na zielonym szlaku – Ostra Mała (936 m n.p.m.), czyli skalna kulminacja na niższym wierzchołku Skalnika – genialny punkt widokowy

Rudawy Janowickie są częścią Sudetów Zachodnich, a sąsiedztwo dwukrotnie wyższych Karkonoszy sprawia, że dociera tu znacznie mniej turystów. Pasmo znajduje się całkowicie w granicach Polski, a najwyższy szczyt Skalnik liczy 945 m n.p.m. Rudawy przypominają miniaturowe Karkonosze albo wręcz Góry Stołowe, ponieważ ich najbardziej charakterystycznym elementem są skalne ostańce – najpopularniejsze z nich są Sokoliki (opanowane przez wspinaczy) oraz Krzyżna Góra.

KARKONOSZE

  • czyli odcinek biegnący podnóżem najwyższego pasma Sudetów
  • najwyższy szczyt pasma – Śnieżka (1603 m n.p.m.) – poza zielonym szlakiem
  • najwyższy punkt na zielonym szlaku – Świątynia Wang w Karpaczu (881 m n.p.m.)

Najwyższe i najbardziej rozległe pasmo w całych Sudetach, leżące na terenie Polski i Czech. Karkonoszy nikomu nie trzeba przedstawiać, a charakterystyczna Śnieżka, będąca najwyższym szczytem pasma, stanowi jednocześnie najwyższy szczyt całych Czech. Jednakże nasz zielony szlak omija popularny Główny Grzbiet Karkonoszy (którym wiedzie Główny Szlak Sudecki), ba, wiedzie u podstawy pasma pozostawiając szczyty i przełęcze wysoko nad głowami. To dobra okazja, by poznać tereny u podnóża Karkonoszy, które zazwyczaj „olewamy” w drodze na Śnieżkę, Szrenicę czy Śnieżne Kotły. 

Szczegółowy opis znajdziesz w artykule Wałbrzych – Szklarska Poręba – przebieg szlaku i atrakcje w okolicy.

Szlak ze Szklarskiej Poręby do Wałbrzycha

Chełmiec, najbardziej rozpoznawalny szczyt Gór Wałbrzyskich (widziany z Dzikowca)

Góry Kamienne

Góry Kamienne widziane z okolicy Sokołowska. Waligóra jest z lewej, za drzewami.

Rudawy Janowickie, Purpurowe Jeziorko

Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

Wodospad Podgórnej w Karkonoszach

Wodospad Podgórnej w Karkonoszach

.

NAJLEPSZE MIEJSCA WIDOKOWE

  • Dzikowiec (Góry Kamienne) – widoki z grzbietu bądź z wieży widokowej, która znajduje się poza zielonym szlakiem
  • Chełmiec (Góry Wałbrzyskie) – wieża widokowa
  • Trójgarb (Góry Wałbrzyskie) – wieża widokowa
  • Polany ponad Gostkowem (Góry Wałbrzyskie) – zarówno od strony Trójgarbu, jak i Krąglaka
  • Polany ponad Marciszowem Górnym (Góry Wałbrzyskie) – widok ze stoków Krąglaka
  • Ostra Mała (Rudawy Janowickie) – platforma widokowa
  • Świątynia Wang (Karkonosze) – ze szlaku ponad drewnianym kościółkiem
  • Zamek Chojnik (Karkonosze) – z wieży zamkowej
  • Michałowice (Karkonosze) – grzbiet Karkonoszy znad stawów

.

ILE ZAJMIE PRZEJŚCIE ZIELONEGO SZLAKU Z WAŁBRZYCHA DO SZKLARSKIEJ PORĘBY?

Wszystko zależy od tego, czy chcesz po drodze zwiedzać. Jeśli chcesz skupić się na samym przejściu szlaku, bez przywiązywania większej wagi do przyległych atrakcji, to uwiniesz się w 3-4 dni. 

 

WARIANT 3-DNIOWY wymaga naprawdę dobrej kondycji i szybkiego tempa, a więc w praktyce wymusza wędrówkę na lekko, bez zbędnych gratów biwakowych. Ten wariant wymaga pokonywania 35-40-kilometrowych odcinków.

Pierwszy nocleg wypadnie w zadaszonej wiacie na Trójgarbie (wiata jest także pod Trójgarbem, za Skrzyżowaniem Siedmiu Dróg), zaś drugi nocleg wypadnie na kwaterze w Kowarach bądź w jednej z zadaszonych wiat powyżej Kowar (jedna przy ulicy Jana Matejki przy ścieżce dydaktycznej – chyba często służy miejscowym; druga znajduje się tuż przy Nadleśnictwie Jedlinki).

  • Wałbrzych – Trójgarb: 35 km
  • Trójgarb – Kowary: 35 km
  • Kowary – Szklarska Poręba: 41 km

.

WARIANT 4-DNIOWY jest już zdecydowanie bardziej dostępny (pod względem kondycyjnym) dla turysty. Dzienne odcinki podzielone są 25-30-kilometrowe odcinki i można je tak rozplanować, by codziennie spać na kwaterze.

Pierwszy nocleg wypadnie w zadaszonej wiacie na Chełmcu bądź w domu gościnnym lub hotelu w miejscowości Boguszów-Gorce. Drugi nocleg można zorganizować w apartamencie w Marciszowie bądź w agroturystyce w Wieściszowicach. Przy parkingu koło Kolorowych Jeziorek znajduje się pole namiotowe, pod Wielką Kopą zadaszona wiata. Trzeci nocleg znajdziemy bez problemu w Karpaczu.

  • Wałbrzych – Boguszów-Gorce: 24 km / Wałbrzych – Chełmiec: 27 km
  • Boguszów-Gorce – Marciszów: 27 km / Chełmiec – Marciszów: 24 km / Chełmiec – Kolorowe Jeziorka: 30 km
  • Marciszów – Karpacz: 31 km / Kolorowe Jeziorka – Karpacz: 25 km
  • Karpacz – Szklarska Poręba: 28 km

.

WARIANT 5- LUB 6-DNIOWY jest do zrobienia dla każdego. Można wtedy zmniejszyć dzienne dystanse i przeznaczyć więcej czasu na zwiedzanie. Ja właśnie zdecydowałam się na tę opcję, by prócz samej wędrówki móc odwiedzić kilka obiektów przy trasie.

Rzecz jasna całą trasę można rozplanować sobie zupełnie inaczej. Dużo zależy nie tylko od tempa, ale także od dojazdu na miejsce i godziny rozpoczęcia wędrówki.

.

JAK WYGLĄDAŁ MÓJ SZLAK Z WAŁBRZYCHA DO SZKLARSKIEJ PORĘBY?

I dzień: Dojazd autem plus zwiedzanie po drodze Kościoła Pokoju w Świdnicy. Nocleg na kwaterze w Szczawnie-Zdrój – uzdrowisku przyklejonym do Wałbrzycha.

II dzień: Zwiedzanie zamku Książ (plus zamkowe podziemia i palmiarnia). Przejazd na Dworzec Główny w Wałbrzychu, gdzie rozpoczyna się szlak. Trekking na odcinku Wałbrzych Główny – Andrzejówka (8 km). Nocleg w schronisku Andrzejówka.

III dzień: Odcinek od Andrzejówki przez Dzikowiec i Chełmiec na Trójgarb (27 km). Nocleg we wiacie pod wieżą widokową na Trójgarbie.

IV dzień: Odcinek od Trójgarbu przez Kolorowe Jeziorka i Małą Ostrą do Kowar (35 km). Nocleg na kwaterze w Kowarach (4 Pory Roku, ul 1 Maja 17).

V dzień: Zwiedzanie Kopalni Uranu „Liczyrzepa”. Trekking na odcinku od Kowar do Przesieki (24 km). Nocleg w Willi Przesieka (ul. Dolina Czerwienia 11 A, Przesieka).

VI dzień: Odcinek od Przesieki przez zamek Chojnik do Szklarskiej Poręby (17 km). Przejazd pociągiem ze Szklarskiej Poręby do Wałbrzycha i powrót do Bydgoszczy autem.

 

Jak widać z marszruty, nasza wędrówka była podzielona na niezbyt forsowne etapy (poza jednym). Wynikało to z chęci zwiedzenia kilku obiektów po drodze. Pierwotnie planowaliśmy więcej biwaków, jednakże ulewy i przemoczone ciuchy skłoniły nas do skorzystania kwater.

Zobacz pierwszą część artykułu, gdzie umieściłam szczegółowy opis zielonego szlaku z Wałbrzycha do Szklarskiej Poręby.

Szlak z Wałbrzycha do Szklarskiej Poręby

Szlak w rejonie Gostkowa

.

NOCLEGI PRZY ZIELONYM SZLAKU

.

KWATERY, AGROTURYSTYKI, PENSJONATY*

  • Wałbrzych i przylegające doń uzdrowisko Szczawno-Zdrój
  • Rybnica Leśna (Chata Zbója)
  • Sokołowsko
  • Boguszów-Gorce
  • Gostków
  • Marciszów
  • Wieściszowice
  • Czarnów
  • Kowary
  • Karpacz
  • Borowice
  • Przesieka
  • Zachełmie
  • Sobieszów (pod zamkiem Chojnik)
  • Jagniątków
  • Szklarska Poręba

SCHRONISKA

  • Andrzejówka (Góry Kamienne)
  • Kochanówka (Karkonosze, przy Wodospadzie Szklarki))
  • Kamieńczyk (Karkonosze, przy Wodospadzie Kamieńczyka, około godzinę od zielonego szlaku)

WIATY

  • Zadaszona Chatka Marianka + kolejna zadaszona wiata pod Krzywuchą (nieopodal Andrzejówki)
  • Wieża widokowa na Dzikowcu (nieco poza szlakiem)
  • Zadaszona wiata na Chełmcu
  • Zadaszona wiata na Trójgarbie
  • Zadaszona wiata za Trójgarbem, nieopodal Skrzyżowania Siedmiu Dróg
  • Zadaszona wiata Pod Wielką Kopą (przy Kolorowych Jeziorkach)
  • Zadaszona wiata pod Bobrzakiem (Czarnów, przy niebieskim, czarnym i czerwonym szlaku)
  • Zadaszona wiata przy Kamiennej Ławce (ponad Małą Ostrą, przy czerwonym i żółtym szlaku)
  • Zadaszona wiata przy ulicy Jana Matejki ponad Kowarami, przy ścieżce dydaktycznej – mnóstwo pustych butelek świadczy, że może służy miejscowym na miejsce imprez;
  • Zadaszona wiata ponad Kowarami, tuż przy Nadleśnictwie Jedlinki

NAMIOT*

Namiot daje dużo swobody i pozwala na spontaniczne podejmowanie decyzji w kwestii noclegu już na szlaku. Po drodze znajduje się kilka oficjalnych pól namiotowych:

  • przy Kolorowych Jeziorkach
  • w Karpaczu
  • w Szklarskiej Porębie
Noclegi na szlaku z Wałbrzycha do Szklarskiej Poręby

1. Schronisko Andrzejówka 2. Wiata pod Krzywuchą 3. Wiata na Chełmcu 4. Wiata na Trójgarbie 5. Wiata pod Wielką Kopą 6. Agroturystyka w Czarnowie

.

SKLEPY I KNAJPY

SKLEPY mijaliśmy w miejscowości (mówię tu o sklepach zlokalizowanych w pobliżu szlaku, być może w niewymienionych wsiach funkcjonują sklepiki, lecz trzeba by nadłożyć do nich większy kawał drogi):

  • Wałbrzych
  • Sokołowsko
  • Boguszów-Gorce
  • Lubomin (w centrum poza zielonym szlakiem)
  • Marciszów
  • Kowary
  • Karpacz
  • Przesieka
  • Michałowice
  • Szklarska Poręba

KNAJPY/BARY/RESTAURACJE*

  • Wałbrzych
  • Schronisko Andrzejówka
  • Sokołowsko (kawiarnia)
  • Boguszów-Gorce
  • Marciszów (jest bar przy drodze, otwarty od 14:00)
  • Kolorowe Jeziorka (podejrzane bary)
  • Kowary
  • Karpacz
  • Przesieka
  • Jagniątków (w centrum)
  • Szklarska Poręba

*Ciężko przewidzieć, ile z tych miejsc utrzyma się po akcji wywołanej koronawirusem.

.

CO JEŚĆ?

Praktycznie na każdym etapie szlaku nie ma problemu z zaopatrzeniem się w świeżą żywność, toteż nie ma sensu robić dużych zapasów, które trzeba będzie dźwigać na własnym grzbiecie. Codziennie też miałam sposobność, by zjeść ciepły obiad, z czego skrzętnie skorzystałam w:

  • Schronisku „Andrzejówka”
  • Boguszowie-Gorcach (bar Baryt z domowym jedzeniem)
  • Kowarach (bar Niespodzianka z domowym jedzeniem)
  • W Karpaczu
  • W Szklarskiej Porębie
Schronisko Andrzejówka

Jadło w schronisku Andrzejówka

.

EKWIPUNEK NA SZLAK

Starałam się zapakować jak najmniej i najlżej, dlatego w przypadku tego szlaku zrezygnowałam z Jetboila i garów. Miałam jedynie mały termos, bo na całej trasie nie brakuje sposobności, by zakupić suchy prowiant czy ciepłe jedzonko.

Mój plecak wraz z zawartością ważył ok. 5-6 kg (z częścią jedzenia i półtoralitrową butelką wody). Do tego kilogramowy aparat, który zwyczajowo noszę przewieszony przez jedno ramię.

Na szlak tego typu polecam lekkie buty hikingowe (w ciepłym okresie od wiosny do wczesnej jesieni). Wędrówkę realizuje się leśnymi duktami, łatwymi ścieżkami, często szosami asfaltowymi, toteż ciężkie trepy trekkingowe są zbędne i tylko zmasakrują nam stopy.

.

MOJA LISTA SPRZĘTU NA SZLAK

  • plecak Deuter Futura Pro 40+4 SL (1720 g)
  • karimata Lego (240 g)
  • śpiwór Cumulus Panyam 600 (970 g); śpiwór jest o temperaturze komfortu -6℃, dla mnie w sam raz na majówkę, a w takim właśnie terminie zrealizowałam wędrówkę
  • buty Quechua MH500
  • cienkie spodnie trekkingowe Quechua MH500
  • 2x skarpety Merino Hike Lightweight
  • 2x skarpety Expansive Travel
  • Buff z blokadą UV
  • 2x bluzka z krótkim rękawem Quechua MH100
  • bluzka z długim rękawem Forclaz Travel 500
  • bluzka z długim rękawem Barracuda Vertigo
  • Poncho przeciwdeszczowe (takie zwykłe za 5 zeta)
  • daszek dla ochrony przed słońcem
  • cienka kurtka puchowa Forclaz 300 XX-Light (na chłodne wieczory i rześkie poranki)
  • cienkie, jedwabne rękawiczki z Decathlonu (przydały się wieczorami)
  • ciepłe getry do spania
  • niezbędnik Sea To Summit Cutlery Set
  • mała apteczka (środki przeciwbólowe, rozkurczone, na przeziębienie, na gardło, plastry, bandaż i oczywiście leki na rozwolniątko i zaparcia)
  • kosmetyczka Sea To Summit Hanging Toiletry Bag 3L, a w niej szczoteczka, pasta, tonik, mydło w płynie, krem, filtr SPF 50, szampon, pomadka z filtrem na usta (wszystko w małych, podróżnych opakowaniach)
  • aparat Nikon 5100 + obiektyw 16-85mm f/3.5-5.6G (niesiony praktycznie cały czas na szyi) oraz kij do selfie
  • dodatkowa bateria i karta pamięci do aparatu
  • kije trekkingowe Fizan Compact
  • czołówka Petzl Tikka + zapasowe baterie
  • chusteczki nawilżane
  • kilka pierdółek: worki na śmieci, notes, mapy, telefon, dokumenty
Jak przygotować się do szlaku z Wałbrzycha do Szklarskiej Poręby

Na Trójbarbie w ulubionym śpiworku

.

KOSZTY

Cały wyjazd kosztował nas niespełna 1400 zł, co dało kwotę 700 zł na osobę. Korzystając z wiat, omijając knajpy i nie odwiedzając płatnych atrakcji można tę kwotę obniżyć do około 200-300 zł! Do Ciebie należy decyzja czy robisz szlak budżetowo czy na wypasie. Tym razem wybrałam opcję nr 2.

 

DOJAZD: 300 zł /2 os

  • paliwo na trasie Bydgoszcz – Wałbrzych – Bydgoszcz – ok. 260 zł
  • pociąg z Szklarskiej Poręby do Wałbrzycha – 20 zł /1 os

NOCLEGI: 370 zł /2 os 

  • 1 nocleg w Szczawnie-Zdrój (poza GSŚ) – 40 zł /1 os
  • 1 nocleg w Andrzejówce – 45 zł /1 os
  • 1 nocleg w Kowarach – 60 zł /1 os
  • 1 nocleg w Przesiece – 40 zł /1 os

JEDZENIE: ok. 450 zł /2 os

  • wliczając w to codzienne obiadki z piwkiem
  • można znacznie obniżyć tę kwotę omijając knajpy szerokim łukiem

BILETY WSTĘPU: 242 zł /2 os

  • Kościół Pokoju – 12 zł /1 os
  • Zamek Książ (Zamek+Podziemia+Palmiarnia) – 59 zł /1 os
  • Kopalnia Uranu „Liczyrzepa” – 25 zł /1 os
  • Kościół Wang – 10 zł /1 os
  • Zamek Chojnik 7 zł / 1 os
  • Wstęp do KPN 8 zł / 1 os

.

DLACZEGO WARTO RUSZYĆ NA ZIELONY SZLAK Z WAŁBRZYCHA DO SZKLARSKIEJ PORĘBY?

  • To alternatywa dla popularnego Głównego Szlaku Sudeckiego.
  • Prowadzi przez wiele atrakcyjnych miejsc (bądź w ich bliskim sąsiedztwie).
  • Szlak daje sposobność na wędrówkę z dala od utartych szlaków i poznanie zakątków, które często omijamy w drodze w wyższe partie gór (kłania się pasmo Karkonoszy).
  • To dobry trening i sprawdzian przed jakąś poważniejszą wyrypą.
  • To dobry test na sprawdzenie własnych możliwości oraz możliwości naszego ekwipunku.
  • To świetny pomysł na mikroprzygodę. Nie trzeba porywać się od razu na Główny Szlak Sudecki, który wymaga nie tylko znacznie więcej czasu, ale też większego nakładu finansowego oraz lepszego przygotowania kondycyjnego.
  • To szlak w zasięgu każdego turysty. Prosty technicznie, znakomicie oznakowany i niezbyt forsowny. Łatwe otwarcie dla osób, które chcą zacząć przygodę z trasami długodystansowymi.
  • To sposobność, by zdobyć 4 szczyty z Korony Gór Polski: Chełmiec w Górach Wałbrzyskich znajduje się na trasie (Borowa, która jest faktycznie najwyższym szczytem pasma, znajduje się niespełna 2 km od zielonego szlaku); Waligóra w Górach Kamiennych wznosi tuż nad Andrzejówką (20 minut od zielonego szlaku); Skalnik w Rudawach Janowickich to niemal formalność (10 min od zielonego szlaku); natomiast Śnieżka w Karkonoszach leży daleko od naszej trasy (w odległości ponad 7 km), jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, by „dziabnąć” i ten szczyt.

.

PDF DO WYDRUKU

Wybierasz się na zielony szlak Wałbrzych – Szklarska poręba? Wydrukuj informacje zawarte w tym artykule wzbogacone o szczegółowy opis szlaku:

WAŁBRZYCH – SZKLARSKA PDF DO DRUKU 

 

ZOBACZ TAKŻE:

WAŁBRZYCH-SZKLARSKA PORĘBA – OPIS SZLAKU 

SZLAKI DŁUGODYSTANSOWE W POLSCE 

Szlak z Wałbrzycha do Szklarskiej Poręby

.

Górskie pozdro,
Madzia / Wieczna Tułaczka

.

.

4 komentarze

  1. Jest jakaś trasa prowadząca z Wałbrzycha do Zamku Książ?

  2. Cześć Madzia! Jak oceniasz, ile w sumie było kilometrów betonowych chodników i asfaltowych dróg na całej długości zielonego szlaku? Czy fragmenty „w cywilizacji” były dla Ciebie przytłaczające? Ile (na oko) procent całego szlaku stanowią takie odcinki?

    Pozdro i do zobaczenia na szlaku,
    Kuba z kanału „Z aparatem w plecaku” 🙂

    • Wieczna Tułaczka

      Cześć 🙂 Tych asfaltów było sporo, w sumie ok. 40 km. Przytłaczająco nie było, bo miałam świadomość, że idę na szlak, który przecina popularne i komercyjne miejsca. Najwięcej ludzi było w Karpaczu, Szklarskiej i przy Kolorowych Jeziorkach, poza tym narzekać na tłumy nie mogłam (byłam wiosną, a więc przed sezonem). Asfalty dawały się we znaki właśnie w Karpaczu i w rejonie Kolorowych Jeziorek, bo były to najdłuższe odcinki. Generalnie na ten szlak wybrałabym się poza sezonem wakacyjnym, żeby w tych popularnych miejscach zrobiło się luźniej i przyjemniej. 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

*

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.